Sztálin 6 csillagozás

Aki egyszer megmentette a világot
Szélesi Sándor: Sztálin

A ​nagy nap estéjére készülő Gundel étterem konyhájában a sütőben már pirul a hírneves De Gaulle-pulyka. 1972. május 24-ét írjuk. Közeledik Kádár János hatvanadik születésnapja. Az ünnep örömére különleges vendégsereg érkezik Ferihegyre: Erich Honecker, Fidel Castro, Gustáv Husák, Todor Zsivkov, és persze Brezsnyev elvtárs sem maradhat ki a baráti csókokból és ölelésekből. Ünnepelni jöttek, és meglepetésajándékot hoztak, ám olyan események sodrába kerülnek, amelyek visszafordíthatatlan hatással bírnak a hidegháborús keleti blokk, sőt az egész világ sorsára. Mégis, mit keres ezen a sorsdöntő estén, a rendvédelmi erők és kémelhárítók által szigorúan őrzött étteremben Sztálin, alig tizenkilenc évvel állítólagos halála után? És mit keres ugyanitt Hans Dettmer, hajdani Wehrmacht-tizedes, Balikó Mária, a szépséges és érzéki „magyar Mata Hari", Matók Józsi bácsi, a Gellért Szálló fiatalos kinézetű, nyugdíjas londinere? Hogyan vezetett idáig, és hogyan folytatódik a modern világra… (tovább)

SZS Kultúrális, Budapest, 2016

Szélesi Sándor: Sztálin Aki egyszer megmentette a világot

Jelentem ez a könyv maximálisan megérte a várakozást.
Könnyed, mégis pörgős, izgalmas és fordulatos kalandregény, szatíra, kis (najó) nagy adag történelemmel nyakon öntve.
Alapvetése roppant egyszerű mi lett volna ha Sztálin túléli a saját halálát. Na ehhez jön hozzá egy csodaszer, szereplők válogatott nációjú garmadája és meg is van a regény.
A történetet nem spoilerezném el, legyen elég annyi hogy a könyv letehetetlen. Szereplői egytől egyig szimpatikusak voltak számomra, Jól kidolgozott egyedi karakterek motivációkkal. Igazi hús-vér emberek. Ami néhány ember számára zavaró lehet hogy a poénok és utalások egy részét lehet nem érti, de számomra nem jelentett gondot, sőt ez még külön ízt adott neki (mint a sütési mechanizmus a De-Gaulle pulykának).
Élveztem. Pihentető, remekül szórakoztató könyv. Ajánlom a kalandregények, a misztikum és a történelem kedvelőinek egyaránt.
5/5

Bukros_Zsolt

Szélesi Sándor: Sztálin Aki egyszer megmentette a világot

Kellemesen szórakoztató szatíra, ami könnyen olvastatja magát. Egy dolgot nem értettem, mikor és hol mentette meg benne akár csak egyszer is Sztálin a világot, pedig nagyon figyeltem. Persze lehet, ez is csak egy poén. Akárhogy is, nekem tetszett, bár Sztálint akkor sem sikerült megkedvelnem :)

Attila_Silman

Szélesi Sándor: Sztálin Aki egyszer megmentette a világot

Nagyon olvastatja magát, könnyen emészthető :) két szóval jellemezve : Road-fantasy. Ha még nem volt ilyen műfaj, akkor ez műfajteremtő.

nogaret

Szélesi Sándor: Sztálin Aki egyszer megmentette a világot

Véletlenül akadtam rá – a szerző egy másik könyve kapcsán – olvastam már tőle mást, gondoltam ezt is kipróbálom – nme csalódtam – mintha nekem írták volna -a XX. század második felének zanzásított története – nagyon finom történelmi utalásokkal. Tökéletes volt -egy nap alatt kivégeztem – gyakorlatilag a 100. oldal után le se tudtam tenni. Nagyon tetszett, aki a történelmet és a finom humort szereti annak ajánlom.

Tom_mester

Odanéztem és láttam, hogy hárman másznak felfelé az állványzaton. Elől Mussolini, őt követte Sztálin… Végül pedig harmadiknak Jézus.

Tom_mester

A film alatt Hans agya végig azon járt, vajon mi történne James Bonddal, ha Magyarországon kellene megtalálnia egy elixírt, amely meghosszabbítja az emberi életet. Feltehetően egy nyugdíjas verné agyon a retiküljével, mert este tíz után a fegyverét előkapva hangoskodott a lépcsőházban.

Tom_mester

– Nézzék csak! – emelte fel a kezét a magasba Józsi bácsi a jelenet tetőfokán. – Sztálingózik a hó.
Akkor nagyon közel állt hozzá, hogy ideológiai hovatartozástól függetlenül alaposan megverjék.

Tom_mester

Leonyid Iljics Brezsnyev elvtárs intett egyet és a zene elhallgatott. Leonyid Iljics Brezsnyev elvtárs intett még egyet és kialudtak a fények, és tökéletes lett a sötétség. Senki sem látta, hogy Leonyid Iljics Brezsnyev elvtárs harmadszor is intett.

Tom_mester

– Sztyepan Sztyepanovics Szuhoj? – nézett rá Sztálin Hansra érdeklődve.
Hasns bebotorkált a nappaliba és lerogyott az ágyra. Az ingujjával megtörölte izzadó homlokát.Nem akart visszakerülni a magyar börtönök egyikébe sem.
– Két név jutott eszembe – mondta. – Az egyik ez volt a másik a Kalasnyikov.
– Nem – zökkent le mellé Sztálin. – Kalasnyikov tényleg nem lett volna jó.

Tom_mester

– Többet ne szólítson Kobának! – mondta Sztálin komoran Hansnak. – Sztálin vagyok.
– Én meg magának Hans Dettmer Obergefreiter!
– Jawohl! – csapta össze a csizmasarkát Sztálin.
– Joszif. – vágta rá Hans.
– Fritz. – felelte Sztálin.

– Kik ők? CIA?
– Bárkik lehetnek. Talán a KGB.
– Itt? Amerikában?
– A KGB mindenütt ott van. Szerintem még a Holdra szálláskor is ott voltak a szomszéd kráterben.

gabriellaeld I

Viszont ha filmet keszítenék Sztálinról , biztos hogy nem zombi lenne belőle.