Szextáns 22 csillagozás

Szeles Judit: Szextáns Szeles Judit: Szextáns

„az összes kínos slágerzenéről
te fogsz eszembe jutni, amíg tart bennem”
Kovács Kristóf

„A tengerésznek szédülni sohase lehet”
Füst Milán

A következő kiadói sorozatban jelent meg: JAK-füzetek

József Attila Kör / Magvető, Budapest, 2018
72 oldal · ISBN: 9789631437287 · Illusztrálta: Császár Norbert
Magvető, Budapest, 2018

dontpanic P>!
Szeles Judit: Szextáns

2016 márciusában feltettem azt a kérdést, hogy hol olvashatóak Szeles Judit hajós tematikájú versei, és most végre kötetben is találkozhattam velük. :)

Már maga a tudat boldoggá tesz, hogy ez a könyv létezik. Hogy lehet írni, meg lehet jelentetni egy verseskötetet hajókról. :) Na persze a versek nem hajókról szólnak, ahogy Szeles Judit Ilyen svéd című kötete sem feltétlenül és kizárólag svédekről szólt. A hajó áll a tárgyi fókuszban, a hajó, ami olyan sok mindent jelképezett már a művészetek története során. Itt azonban puszta tárgyként jelenik meg, nem érezzük, hogy az emberi életutat, az útnak indulást, a viharos vagy éppen békés vizekre evezést jelképezné. Itt tankerhajók vannak, ro-ro kompok, IMO-számok.

A költő a svédes kötetében statisztikákkal játszik, az általánost emeli egyetemessé, itt pedig a konkrétumokkal, technikai adatokkal, hajónevekkel teszi a konkrétat személyessé.

Nincsenek közhelyek, nincs gyötrődés, száraz leírások vannak, és mégis, érezzük mögötte a személyes sorsokban rejlő tragédiákat, reményeket, az emberit.

Bár máshonnan közelít a kötet, mint a korábbi, a hang és a forma mégis ugyanaz marad. Ez engem nem zavart, egyrészt, mert kedvemre való, másrészt mert hajók, hát na. Nem tudom, ha Szeles Judit írna egy harmadik kötetet, amiben ugyanezen a hangon szólalna meg mondjuk a francia hivatalnokok életéről, akkor azt már repetitívnek érezném-e. Tényleg nem tudom.

Mindenesetre egyszer én is szívesen írnék egy verseskötetet hajókról. Mondjuk én egészen más hajókat tennék bele.
Érdekes egyébként az is, hogy itt miféle hajók jelennek meg. Inkább modern kereskedelmi, tanker-, komphajók. Hadihajó például egy sem. Na, az én kötetemben lenne az is. Meg felfedezők hajói! :)) Egyszer megírom. :)

olvasóbarát P>!
Szeles Judit: Szextáns

„Hajók vonultak el, testes, nagy tankerek…”

Új felfedezés a szerző, hajókkal, hajósokkal, kikötőkkel és nőkkel a világ körül.
„Hogyan lehet megzabolázni
egy örökké kalandra éhes lelket” – kérdése van a középpontban.

pável>!

Újraolvasás, hiába.
Illetve azért most találtam egy jóféle idézetet. Meg hízott egy fél csillagnyit. De ettől még nem lesz csillaghullás… láttam jobb versesköteteket az elmúlt években, még ha nem is erős mostanában a magyar líra – sz'tem.
Amúgy… nem akarok újabb (tengerész)csomót keresni a kákán is, meg értem én a szereplírát, de egy világjáró matróz sz'tem(/remélem) nem Bacardit (a kötet talán leggyakoribb szava) markolász a csülkében, hanem valami kevésbé kommersz rumot. Tök lényegtelen, csak idegesített.
Azért páran írtak itt róla szépeket, szóval: tengerre fel!

lzoltán IP>!
Szeles Judit: Szextáns

a sorokba mélyedve választ kaphatunk arra a kérdésre hogy mit keres egy navigációhoz használatos eszköz egy verseskötet címében és a borítón látható váll tetováláson talán azt a szöget mutatja meg ami két égitest vagy egy égitest és a horizont közötti szöget vagyis egymáshoz képesti viszonyát határozza meg a szinte állandóan bolygó hollandiként úton lévő tengerész és az utána vágyakozó elterülő kitáruló horizont alakját magára öltő nő ki unalmában és várakozva a kolibri és búvár könyvek stílusában mesél hajókról miközben felidézi a hallott történetek fosz-lányait

Magvető, Budapest, 2018
virezma P>!
Szeles Judit: Szextáns

Mit jelent a cím? Szex-társ, szex-tánc, netán a hajózásról szól? Első olvasásra olyan, mintha a Discovery channelt hallgatnám a háttérben, aztán hirtelen felkapom a fejem. Itt van egy sokat próbált férfiállat, egy tengerész, akinek minden kikötőben van babája és egy nagyon komplex szerelmi viszony. Hogy hogyan lehet megszelídíteni, arról szól a „Szelídítés” című vers. Hátborzongatóan húsbavágó!

LuPuS_007 P>!
Szeles Judit: Szextáns

HAJÓ-VILÁG éS SZEXTÁ(r)NS mindenütt. A versek amelyek inkább egy élet történeteinek pillanatképeit adják vissza. Versek helyett a sorok közé rejtettt megkeseredett Bacardiba fojtott felejtés néz vissza

deaxx MP>!
Szeles Judit: Szextáns

Egység, vagy központ, talán így lehetne kezdeni ezt az értékelést. A versek mind egyirányba mutatnak, és talán ez az előnyük, ahogy a hátrányuk is – néha már sok, túl egysíkú lesz tőle a kötet. Az ember már átugorja a csomókat, neveket, típusokat, évszámokat, hiszen tudjuk: nem az a lényeg.

De. Legyen lényeg.
Szerintem egy versben nem lehetnek nem-lényegek. Ezt úgy mondom, hogy nem minden versben éreztem ezt, tehát a szikra megvan, szerencsére.

Emellett is nagyon tetszik a fentebb is említett központiság, szeretem, ha egy csokor verset láncra lehet fűzni, de egyenként is lehet nézegetni a gyöngyöket. Olyan, mintha egy életút teljes regényét látnánk gyéren felfűzve a kész láncon.
Tetszik az ötlet, és a fentebbiek kivételével a megvalósítás is.
Az illusztrációk szerintem különösen jól illenek a kötethez.

Sokszor járt az eszemben A feleségem története olvasás közben.

József Attila Kör / Magvető, Budapest, 2018
72 oldal · ISBN: 9789631437287 · Illusztrálta: Császár Norbert

pável>!

Szabadidejében alkoholista.

40. oldal, A jéghegyek népe

olvasóbarát P>!

Fonallá zsugorodott bennük az élnivágyás,
egymás iránt pedig egyáltalán semmi
vágyat nem éreztek – kényszerből,
kelletlenül nézték egymást,
már-már mániákusan,

59. oldal, Eltávolodás

Leviszí>!

A történeteid ritmusát
a rum adagolása adja meg,
meg az eső kopogása a félelmeiden.
Te a hallgatás és a beszéd között hajózol,
ő pedig nem válaszol,
hiába mutatod a legszebb arcodat felé.

32. oldal - Eső (részlet)

virezma P>!

(…) a csend és az unalom megkérgesített,
mintha a tengeri sóval bevont test
tovább maradna fenn a többi test között,
mintha az alkohollal átitatott szervek
többé nem reagálnának az érzelmi ingadozásokra.
Kimondhatatlanul szeretsz. Rettenetesen szeretlek.

71. oldal (Szerelmes vers)

lzoltán IP>!

A rum a nádcukorgyártáskor
fennmaradt melaszból erjesztett
és lepárolt égetett szesz.
A tiszta párlatot általában
tölgyfa hordókban érlelik,
és gyakran karamellel színezik.

13. oldal, Különös ismertetőjegyei

Kapcsolódó szócikkek: rum