Útközben 10 csillagozás

Egy életközepi válság Skype-terápiája
Szél Dávid: Útközben

Hogyan ​lehet megtalálni a kiutat az életközepi válságból?

A 42 éves Miklós feleségével és három gyerekével Németországban él. A külföldi életnek látszólag semmi köze ahhoz, ami miatt pszichológushoz fordul, a családnak viszont annál inkább. A két évig tartó távterápia során mégiscsak körvonalazódik, hogy a külföldi lét is tartogat kihívásokat, az élet egyéb területeihez hasonlóan. Tipikus életközepi válság, gondolhatnánk, de a Skype-on történő munka és Miklós karaktere sem tipikus. A könyv bemutatja a fordulatokban gazdag terápiás folyamatot, amelynek végére Miklós még úgy is révbe ér, hogy a pszichológus tele van szakmai bizonytalanságokkal. A könyv tanulsággal szolgálhat mindazoknak, akik külföldön élnek, az életük felénél járnak, családosak vagy pszichológusként hasonló esettel dolgoznak.

„Kedves, mély, kicsit érces és nagyon céltudatos a hangja, még arra a hétre megbeszélünk egy időpontot. Ahogy letesszük a telefont, elkezdenek pörögni a fejemben a kérdések:… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A terapeuta esetei

HVG Könyvek, Budapest, 2019
HVG Könyvek, Budapest, 2019

Szél Dávid: Útközben Egy életközepi válság Skype-terápiája

” Helyet kapnak még az én ügyetlenkedéseim, botladozásaim, amatőrségem, kétségeim, anélkül talán is működhetne az Útközben, hiszen én is így vagyok: útközben.”

A terapeuta esetei új része több szempontból is különbözik “elődjeitől”, szerzője egy nagyon üde hangot hoz be a kiadói sorozatba. A bemutatott terápia különleges, hiszen szükségmegoldásként – a térbeli távolság miatt – főként Skype-on zajlik, ám igen egyedivé teszi a kötetet az is, hogy pszichológus szerzője minden eddiginél hangsúlyosabb szerepet kap benne. Emiatt maga Szél Dávid talán közelebb is kerül az olvasóhoz, mint a kliens, Miklós.

Miklós életközépi válság, vagy ahogy a pszichológus helyénvalóbbnak találja a kifejezést, krízis miatt keresi fel Németországból a hazai pszichológust, hogy anyanyelvén kérjen segítséget elakadásaiban. A tanácsadói folyamat során leginkább a kliens érzéseinek megfogalmazásán és tudatosításán, illetve saját hangjának megtalálásán dolgoznak. Eközben a kötetből végigkövethetjük a tanácsadó szakpszichológus ügyetlenkedéseit, kétségeit is, aki egyáltalán nem titkolja el azt sem, hogy fontos visszajelzések maradtak kimondatlanul az ülések során spoiler. Érdekes, hogy mindezek számomra egyáltalán nem tették hiteltelenné a szerzőt, sőt, ezek az őszinte, emberi megnyilvánulások azok, amelyek miatt igazán megkedveltem. Sokkal közelebb került hozzám, és úgy érzem, sokkal jobban tudnék bízni benne, mint a Lenyelt vágyak távolságtartó, agyonkontrollált pszichológusában. Az eset leírása közben laikusként a teljes terápiás folyamatról is rengeteg dolgot tudhatunk meg, az ülések első kínos perceitől kezdve a fizetésen át egészen a lezárásig minden részletes bemutatásra kerül. Miközben olyan fogalmak kerülnek közérthető módon elmagyarázásra, mint a szenvedésnyomás és a viszontáttétel.

Szél Dávid nagyon ügyesen keveri az ismeretterjesztést az olvasmányossággal, őszinte önreflexiói pedig igazán egyedivé teszik az írást, kiemelve a pszichológus egyáltalán nem tévedhetetlen, emberi oldalát.

meseanyu P>!

Szél Dávid: Útközben Egy életközepi válság Skype-terápiája

Érdekes könyv volt, de sokkal többet tudtunk meg egy terápia kulisszatitkairól, mint magáról az életközépi válságról. Tetszettek az irodalmi és popkulturális utalások, gördülékeny, jól olvasható volt a szöveg. Valószínűleg egy-egy probléma részletes kivesézésére nem is alkalmas ez a sorozat, ahhoz túl rövidek a kötetek, ezt éreztem Lukács Liza könyvénél is.

Nagy_Barna>!

Szél Dávid: Útközben Egy életközepi válság Skype-terápiája

Kicsit kakukktojásnak éreztem Szél Dávid könyvét a terapeuta esetei sorozatban. Mindegyik szerző osztott meg személyes benyomásokat, meglátásokat – pont ettől élvezetes a sorozat – de ezúttal még a szokásosnál is több önreflexió, kimondott bizonytalanság, vagy elismert hiba lett leírva. Ezek által kétségtelenül emberi volt, másrészt viszont teljesen másképp tanított. Általában a páciens helyzete és annak alakulása a tanulságos, ebben az esetben viszont sokkal kiemeltebb szerepben van a terapeuta és az ő gondolatai.

Málnika P>!

Őrült nehéz, mert Magyarországon egyáltalán nincsen kultúrája az érzések megfogalmazásának.

Málnika P>!

Egy új életszakaszban, új élethelyzetekkel és problémákkal a korábbi megoldások egyszerűen nem fognak működni.

Málnika P>!

Egy felnőtt ember nem feltétlenül attól felnőtt, hogy háttérbe szorítja a saját érzéseit, de attól feltétlenül, hogy ismeri és vállalja magát.

Málnika P>!

Vajon még mindig megvan a hangja saját magához és a számára fontos emberekhez?

10-11. oldal, Előszó

morcos>!

Sok kliensem úgy kezd el változni, hogy nem is veszi észre, vagy ha észleli, nem tudja pontosan, mi és miért alakult át benne. Tapasztalom ezt akkor is, amikor én megyek terápiába, és akkor is, amikor hozzám jönnek: zajlik a beszélgetés hétről hétre, létrejön egy kapcsolat kliens és pszichológus között, amely mentén elindul valami, de mivel nem direkt instrukciókat követünk, ezért valójában egyik fél sem tudja pontosan, mi és főleg miért történik. Amikor ezt elmondtam a saját pszichológusomnak, elmosolyodott, alig észrevehetően balra biccentette a fejét és azt mondta:
– Tudja, az a helyzet, hogy én ennek örülök.

96. oldal (HVG, 2019)