Szekfű Gyula (szerk.)

A ​magyarság és a szlávok 0 csillagozás

Szekfű Gyula (szerk.): A magyarság és a szlávok Szekfű Gyula (szerk.): A magyarság és a szlávok

A Magyarságtudományi Intézet, mely a Pázmány Péter-Tudományegyetem bölcsészeti karának egyik kutatóintézete, 1942 március havában harmadszor rendezte meg közérdekű előadássorozatát, melynek látogatottsága igazolta az ez évi előadások tárgyválasztását. A magyarság és a szláv népek egymáshoz való viszonya minden vonatkozásban érdekelte közönségünket. S ez nem csoda, hiszen a német és török népet kivéve egyik népcsoporttal sem voltak a magyarságnak oly régi és állandó érintkezései, mint a szlávsággal. Viszont ezekkel a szoros kapcsolatokkal fordított arányban van irodalmunknak és benne tudományos irodalmunknak feltűnő szegénysége szláv vonatkozásokban és azok magyarázatában.

Tartalomjegyzék

>!
Lucidus, Budapest, 2000
236 oldal · ISBN: 9638595477
>!
278 oldal

Enciklopédia 13


Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 3


Népszerű idézetek

Ninácska P>!

A szántás, vetés, aratás, valamint a búza, árpa, rozs, zab,köles stb. jelentésű kifejezések minden szláv nyelvben szabályos alakban vannak meg, ami ősszláv eredetre mutat. Későbbi adatok is arra vallanak, hogy a szlávok a földmívelést nagyon jól ismerték. […] Mint erdőlakó népnél nagy szerepet játszottak náluk a méhek. Mézből készült italukat az ókori írók is megemlítik.

A szlávok őstörténete. Műveltség.

Kapcsolódó szócikkek: árpa · búza · köles
Ninácska P>!

Különösen a folyónevek nagyon fontosak egy terület ősi néprajzi viszonyainak megállapításánál, mert a folyónevek minden más földrajzi névnél szívósabbak, hiszen a folyók nem pusztulnak el, nevüket pedig a folyó egész hosszában lakó népek, sőt azon túl is fenntarthatják.

A szlávok őstörténete. Őshaza.

Kapcsolódó szócikkek: folyó
3 hozzászólás
cassiesdream>!

Mindenesetre bizonyos, hogy nem a latin sclavus 'rabszolga' szóból származik. Nehéz is volna megérteni, hogy egy nép mástól tanulja meg a saját nevét, és méghozzá ilyen gyalázó nevet vegyen át. Sokkal valószínűbb, hogy a latin sclavus szó a római birodalomba behurcolt szláv rabszolgák nevéből keletkezett.

A szlávok őstörténete. A szlávok neve.

Ninácska P>!

Bármilyen eredetű is a tót szavunk, bizonyos, hogy a szónak soha sértő jelentése nem volt, aminthogy különben ma sincs.

A szlávok őstörténete. A szlávok neve.

3 hozzászólás
Ninácska P>!

Ősi szava a magyarnak a fenyő, ezt tehát ismerte, a különböző fenyőféleségekkel azonban már itt ismerkedett meg : jegenye (szláv jagnjed), lúc (szláv/uc), boróka (szláv borovka).

Magyar-szláv nyelvi érintkezések. 1. Szláv elemek a magyarban. Növény- és állatvilág.

Kapcsolódó szócikkek: boróka · fenyőfa · jegenyefa
3 hozzászólás
Ninácska P>!

Közelről érintette a magyarországi szerbeket a magyar nyelv kérdése is, mely a semleges latin nyelv helyébe lépett s heves harcot indítottak a magyar államnyelv ellen. Ebben a harcban kölcsönösen súlyos hibákat követtek el a szerbek, horvátok, a magyarok és az egyéb nemzetiségek.

A horvátok és a hazai szerbség a magyar történetben. II. A szerbek.

Kapcsolódó szócikkek: latin nyelv · magyar nyelv
Ninácska P>!

Egy nép kulturális fejlődőképessége tehát nemcsak attól függ, hogy a maga erejéből milyen értékeket tud kitermelni, hanem attól is, hogy az idegen hatásokból mennyit tud befogadni és a maga lényegébe olvasztani. Az önálló teremtés és az idegen elemek áthonosítása az a két mozzanat, amely egy-egy nép kultúra-alkotását minden időben meghatározza.

A déli szláv népek kultúrája.

Ninácska P>!

Az előadottakból látjuk, hogy a magyarországi szerbek sohasem forrtak össze a magyar állameszmével. A magyarsággal a török uralom óta állandóan ellenséges viszonyban éltek és mikor nagy számban Magyarországba menekültek, mint vendégnép a Habsburg császár kegyéből telepedtek le hazánkban és csak 1790-ben lettek honpolgáraink. A Habsburgok sokszor használták fel őket a magyar nemzeti mozgalom letörésére, de a törökök is a mohácsi vész után a magyarság ellen.

A horvátok és a hazai szerbség a magyar történetben. II. A szerbek.

Kapcsolódó szócikkek: 1790 · szerb, szerbek
Ninácska P>!

[…] egy nép származása és nevének eredete között nem kell okvetlenül szoros kapcsolatnak lennie.

A szlávok őstörténete. A szláv államok a Balkánon és a Kárpát-medencében.

Ninácska P>!

Valamennyi VIII—IX. századi államalapítás közül legnagyobb jelentősége volt a morva állam megalapításának. Ehhez az államhoz fűződik ugyanis a görögkeleti szlávoknál ma is élő szláv egyházi nyelv keletkezése. Ezzel a különben rövid ideig tartó morva állam világtörténeti jelentőségre tett szert.

A szlávok őstörténete. A szláv államok a Balkánon és a Kárpát-medencében.


Hasonló könyvek címkék alapján

Sz. A. Tokarev (szerk.): Mitológiai enciklopédia I-II.
Sudár Balázs (szerk.): Magyarok a honfoglalás korában
Róna-Tas András: A honfoglaló magyar nép
Szentkatolnai Bálint Gábor: A honfoglalás revíziója
Tytti Isohookana-Asunmaa: Csángó körkép
Maticsák Sándor (szerk.): Nyelv, nemzet, identitás 2.
Németh Gyula: A honfoglaló magyarság kialakulása
Nagy Károly: Őshazakeresőink nyomában
Szombathy Viktor (szerk.): Az őshazától a Kárpátokig
Nádasdy Ádám: Milyen nyelv a magyar?