Képes ​krónika 3 csillagozás

Székely János: Képes krónika

A ​Marosvásárhelyen élő Székely János öt drámáját tartalmazza a kötet. A szerző szerényen krónikának és még szerényebben kísérleteknek nevezi őket, holott a kivételes műgonddal, példátlan gondolati igényességgel szerkesztett darabokból kitűnik, hogy Székely János nem krónikási szinten, hanem költő-filozófusként vall világunkról: kollektív kényszerűségről és egyéni felelősségről, egyetemes meghatározottságról és az akarat szabadságáról, jó szándékról és ama bizonyos útról, mely jó szándékkal van kikövezve. Arról, amiről századunkban olyan sokan vallottak, és amit oly sokan feszegettek drámában, lírában, regényben: hogyan nem lehet felmutatni az akarat eredményét, ahogyan az eszmény kívánná, de hogyan mutathatjuk föl egyénileg – a tett vállalásával – akaratunk szabadságát.
Székely János, akinek egész költészetén végigvonul az emberiességért, az életért, a folytonosságért való helytállás módozatainak a kutatása, e drámákban összegezi művészi hitvallását: „Az méltó csak az… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1979

Magvető, Budapest, 1979

Székely János: Képes krónika

Nem vagyok oda a drámákért, s ha még kötelező is, az nálam sosem jelentett jót. Egészen mostanáig. Nagyon tetszett, ahogy a szereplők egymást próbálták meggyőzni, a saját oldalukra állítani észérveikkel. Még sosem fordult elő velem olyan, hogy egy dráma elején már azért izguljak, vajon mi fog végül történni, sőt valójában egyik résznél sem izgultam, ez a Caligula helytartójánál másképp volt.
És még egy mini-krimi szálat is sikerült elrejtenie Székelynek, meglepetést okozva ezzel az mű végén.

robertjordan>!
Székely János: Képes krónika

Sütő András mellett Székely János a legjelentősebb erdélyi magyar drámaírónk a 20. századból. Ez a dráma a kb 50 oldalával véleményem szerint nemcsak a magyar, hanem az egyetemes irodalom egyik legnagyobb teljesítménye. Shakespeare mellé is oda lehetne állítani. Kihagyhatatlan.

Gercuj_Bella P>!

PETRONIUS De jó szívvel, zsidó? Jó szívvel érted?
BARAKIÁS Ahol nincs jó szív, van józan ész.

Első kép

BARAKIÁS Ez az Úr,
Mely láthatatlan, ábrázolhatatlan
És végtelen (úgy kell felfognod őt,
Mint a világ lelkét és szellemét),
Ez az egyetlen és mindenható Úr.

Első kép