A ​színek és a színnevek világa 0 csillagozás

Székely Gábor: A színek és a színnevek világa

Azt, ​hogy milyen színes, azaz sokszínű a világ, mi sem tükrözi jobban, mint az a változatosság, amellyel a világ nyelvei a színeket leírják, kifejezik, megjelenítik. Vélhetnénk, hogy a világon az emberek a színeket azonos módon látják és azonos tagolással írják le. Azonban e kötet olvasása közben rájövünk arra, hogy ez közel sem így van, hogy a népek és népcsoportok nemcsak a színárnyalatok, hanem még az alapszín-elnevezések és -megnevezések tekintetében is másként képezik le a látottakat, abból mást emelnek ki, máshogyan tagolják a színskálákat, és végső soron más jelentéstartományú színnevekkel operálnak.

E tanulmánykötet célja ennek a változatosságnak és gazdagságnak a bemutatása és érzékeltetése. Mielőtt azonban az egyes népek, nemzetek nyelvhasználatában kialakult színelnevezések rendszerét mutatnánk be tizenkét nyelv (angol, cseh, finn, francia, japán, kínai, koreai, német, olasz, orosz, román, szerb) színelnevezéseinek leírásán és a megfelelő magyar nyelvi… (tovább)

Tinta, 2018

Asbóth Oszkár: Szláv jövevényszavaink
Gyói Renáta – Kocsis Zsuzsanna – Krizsai Fruzsina (szerk.): Kérdések a Félúton műhelyéből, utak a megoldásokhoz
Hrenek Éva – Ladányi Mária (szerk.): Témák és szempontok a nyelvhasználat vizsgálatában
Benkő Loránd: Az Árpád-kor magyar nyelvű szövegemlékei
Gombocz Zoltán: Jelentéstan és nyelvtörténet
Bárdosi Vilmos: Itt van a kutya elásva!
Imrényi András – Kugler Nóra – Ladányi Mária – Markó Alexandra – Tátrai Szilárd – Tolcsvai Nagy Gábor: Nyelvtan
Nádori Attila (szerk.): Britannica Hungarica Nagylexikon 1-24.
Yuval Noah Harari: Sapiens
Gerald Durrell: A susogó táj