Szegő János (szerk.)

Szép ​versek 2019 8 csillagozás

Szegő János (szerk.): Szép versek 2019

A Magvető Kiadó nagy hagyományú antológiája idén is az előző év legjobb verseiből nyújt válogatást.

Eredeti megjelenés éve: 2019

A művek szerzői: Aczél Géza, Ágh István, Balaskó Ákos, Balázs Imre József, Beck Tamás, Bertók László, Bogdán László, Borsik Miklós, Csehy Zoltán, Demény Péter, Deres Kornélia, Dezső Kata, Erdős Virág, Fehér Renátó, Fekete Richárd, Fekete Vince, Fellinger Károly, Fenyvesi Ottó, Ferencz Győző, Gergely Ágnes, G. István László, Grecsó Krisztián, Györe Balázs, Hartay Csaba, Hevesi Judit, Izsó Zita, Jász Attila, kabai lóránt, Kállay Eszter, Kántor Péter, Kemény István, Kiss Tibor Noé, Kovács András Ferenc, Kőrizs Imre, Kukorelly Endre, Kürti László, Lanczkor Gábor, Láng Orsolya, László Noémi, Lesi Zoltán, Lövétei Lázár László, Markó Béla, Marno János, Mesterházi Mónika, Mohácsi Balázs, Molnár T. Eszter, Nádasdy Ádám, Nagy Márta Júlia, Nemes Z. Márió, Németh Gábor Dávid, Nyerges Gábor Ádám, Oravecz Imre, Pál Sándor Attila, Parti Nagy Lajos, Payer Imre, Peer Krisztián, Petőcz András, Pollágh Péter, Purosz Leonidasz, Rakovszky Zsuzsa, Schein Gábor, Sopotnik Zoltán, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Székely Szabolcs, Szijj Ferenc, Takács Zsuzsa, Tandori Dezső, Terék Anna, Térey János, Tolnai Ottó, Tóth Krisztina, Turi Tímea, Vajna Ádám, Várady Szabolcs, Veszprémi Szilveszter, Vida Kamilla, Villányi László, Visky András, Vörös István, Wirth Imre, Zalán Tibor

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szép versek Magvető

Magvető, Budapest, 2019
336 oldal · keménytáblás · ISBN/EAN: 9770586378190

Lexen>!
Szegő János (szerk.): Szép versek 2019

Ez egy antológia, és így is kell hozzáállni. Valószínűleg nincs olyan antológia, amiben az olvasónak minden mű tetszik vagy azonos szinten tetszik. Akadt olyan költő, például Tóth Krisztina személyében, akit régóta szeretek, és örülök, hogy szerepelt, akadtak olyanok, akiket innen ismertem meg, és ezután szívesen elolvasom majd további műveiket, olyanok, akikre régóta kíváncsi voltam, olyanok, akiket eddig is ismertem, de nem a kedvenceim, és persze egy csomó olyan is, akiket nem ismertem, de nem is igazán ébresztettek bennem kíváncsiságot. Sajnos sok olyan vers volt benne, amit öncélúnak láttam, és ezt általában a modern költészetre is vonatkoztatom kritikának, persze nem minden(ki)re igaz. Az ilyen válogatásoknál felmerül a kérdés, hogy ki válogatta a műveket, mármint a szerzők maguk döntötték-e el, melyik versüket adják oda, és ha igen, vajon mi alapján adták ezeket, és az összkép a legjobb benyomást mutatja-e róluk. Örülök, hogy elolvastam, az ember kap egy képet a kortárs költészetről, de inkább csak továbbvezető irodalomnak jó: ami tetszett benne, azt utána az ember keresse meg máshol is, olvasson attól a költőtől többet, a többi meg mindegy.

FELLINGER KÁROLY

Zsákmány

Apám szemében csomókban
huny ki a villanykörte fénye,
hiánya úgy köröz
fölöttem, mint az állatkertben
nevelt dögkeselyű, meggyűrűzve,
nyomkövetővel ellátva,
apám amíg élt, nem bánt meg
semmit, most ott, két méterrel
a föld alatt mi lett, vadonatúj
reményekkel teli postaláda.

72. oldal - Zsákmány · Fellinger Károly

SZIJJ FERENC

Nyolc kormozott üveg

(részlet)

A tükör a bizonyíték, hogy létezem,
és legalább kettő van belőlem,
de az egyik nem hasonlít rám,
a másik túlságosan is,
megijed egy bútorsaroktól, bánatában
vigasztalhatatlan, de egy távoli
napfogyatkozás híre jobb kedvre deríti.
Egyet lépek, és nem vagyok.

259. oldal · Szijj Ferenc

LANCZKOR GÁBOR

Zen (részletek)

Kisebbik lányom, a kemény fejed,
homlokod íve:
az enyém. Ha falba vered,
a földdel dobban meg halott dédapád szíve.

151. oldal · Lanczkor Gábor

BERTÓK LÁSZLÓ

Mintha, 1

Hónapok óta, mintha vasárnap délután…
Becsukódik a naptár, s nézel magad után.

33. oldal · Bertók László

senki sem olvasott.

Szíved vérrel volt tele.
Testedben lélek lakozott.
Szóltál ellenséghez s baráthoz,
az ördög ígért aranyat, hírnevet,
jó combú nőket, beretvált kartőket.
Miként Faust, eladtuk lelkünket.

73. oldal - Halott vajdaságiakat olvasva (részlet) · Fenyvesi Ottó

HEVESI JUDIT

Feslett viszony
(Wojnarowicz)

Minden összeölthető,
foltozható mind a kudarc,
szál menti hasadás pusztán a halál.
Ami szétesett, össze-
rakható; a varrás, mint az idő,
emlékezni tanít.
Annyi mindenre nem képes a szép.

De a látvány most keresztöltés,
lyukas, áttetsző anyag vagyok,
finom cérnát használj,
mérd ki a távolságot pontosan:
fércelj egyszerűt, igazat.
Hallgatni fogok, de tudd,
a szívem megnyílik a hangodra.

103. oldal - Feslett viszony · Hevesi Judit