És ​boldogan éltek? 81 csillagozás

Mesehősnők utóélete
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Gondoltak már arra, mi történt gyerekkorunk mesehősnőivel, miután jól ismert kalandjaik véget értek? Tényleg boldogan éltek, míg meg nem haltak? Mi várt például Piroskára, miután kiszabadult a farkas gyomrából? Vagy milyen élete lett Hamupipőkének, miután férjhez ment a herceghez? És mi történt Pöttyös Pannival, miután kijárta az iskolát?
Most 15+1 neves, kortárs írónő folytatja ezeket a történeteket. A kötetben olvashatjuk Csipkerózsika, Hófehérke, Aranyhaj, Alice, Seherezádé, Holle anyó, Dorothy, Mulan, a Hókirálynő, a halász nagyravágyó felesége, a kis hableány és Sárbogárdi Jolán utóéletét. A novellák, vagyis felnőttmesék ott kezdődnek, ahol a gyerekmesék véget értek.

Eredeti megjelenés éve: 2018

A művek szerzői: Arany Lídia, Szvoren Edina, Szécsi Noémi, Selyem Zsuzsa, Rakovszky Zsuzsa, Sárbogárdi Jolán, Nina Yargekov, Molnár T. Eszter, Kiss Noémi, Kemény Zsófi, Karafiáth Orsolya, Hernyák Zsóka, Halász Rita, Boldizsár Ildikó, Berg Judit, Ugron Zsolna

A következő kiadói sorozatban jelent meg: És boldogan éltek?

Cser, Budapest, 2018
184 oldal · ISBN: 9789632785684 · Illusztrálta: Szabó Imola Julianna
Cser, Budapest, 2018
184 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632785653 · Illusztrálta: Szabó Imola Julianna

Ariel

Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Gyerekként nagyon szerettem volna tudni, hogy miután Holle anyótól eljött a szorgos és a csúnya lány is, ki segített neki, ki rázta a párnákat és ki takarított, szorgoskodott nála, hogyan folyt tovább az élete. Vagy nagyon érdekelt még az is, hogy miután a királylányt feleségül veszi a királyfi, mit csinál a kastélyban a királylány egész nap. Ha minden munkát szolgálók végeznek, még a haját is a szobalánya fésüli meg, akkor azt gondoltam, hogy szegény királylány nagyon unatkozhat, és elképzeltem, hogy én biztos kiszöknék a rétre olvasni, de akkor meg azon gondolkodtam, hogy vannak-e könyvek a mesében.

Szóval egy rakás ilyen bugyutaság járt a fejemben, ám most rájöttem, hogy nem voltak ezek annyira mégsem bugyutaságok, hiszen ez a könyv éppen erről szól. A mesehősök utóéletéről, arról, hogy mi történt a „boldogan éltek, míg meg nem haltak után.”

Voltak írások, melyek nagyon tetszettek és voltak, amelyek kevésbé. Nyilván ez így van jól, hiszen a mesék sem mind a kedvenceim, tehát a folytatásukat sem érzem át annyira.
Bátran ajánlom a könyvet, mert sokszínűek ezek a történetek, modernek és régiek, a jelenkori problémákat jelenítik meg, meghökkentőek és humorosak is helyenként. Emésztgetni kell egy-egy történetet, de senkit nem hagy gondolatok és érzelmek nélkül. Nagyon jó kezdeményezés, szívesen olvasnék további mesehősökről is.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2019/01/szederkenyi-olga-…

cseri P>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Vegyes, mint minden ilyen gyűjtemény. Ki hogyan értelmezte a feladatot. Van, amelyik egész jó (Rakovszky, Szvoren, Berg J.), van, amelyik túl didaktikus (Boldizsár I., Karafiáth, Selyem), és van olyan is, ami nem üt meg semmiféle mértéket (Kemény Zs., Hernyák Zs.). Parti Nagy Lajosnak ezt az írását meg végképp kár volt belerakni, bírom, meg minden, de ha ezt szánták slusszpoénnak, az nagyon nem jött be.

mezei P>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Kicsit csalódott vagyok. A cím/alcím/fülszöveg alapján mást vártam. Valahogy úgy érzem magam, mint amikor a kedvenc könyvemből készült film megnézése után: ebből valami sokkal jobbat lehetett volna kihozni. Pedig az első novella, Rakovszky Zsuzsától A hazug tükör magasra tette a lécet, az egyik legütősebb novella volt. De utána egyre lehangolóbb illetve időnként idegesítő és számomra érthetetlen írások jöttek. A Rakovszky novellán kívül még Ugron Zsolna Hagyatéka volt figyelemre méltó, Berg Judit Ő és énje is nagyot ütött. Az egyetlen színfolt, amin mosolyogni is tudtam, Nina Yargekov Piroska története volt. Hiányoltam a humort. Mert hát értem én, hogy nem éltek boldogan…., node miért kell mindennek ennyire lehangolónak lennie? Az utolsó elbeszélés, Sárborgárdi Jolán írása, kicsit kakukktojás volt. Be kell látnom, hogy Parti Nagy Lajos nemcsak kib..ott fura verseket, hanem fura novellákat is ír. (https://moly.hu/karcok/1189850). Bevallom őszintén, hogy körülbelül annyit értettem belőle, mint amennyit kedves molytársunk @Paulie_jakja hozzászólásaiból. Summa summarum: személy szerint én maradnék a „boldogan éltek, míg meg nem haltak” verziónál.

BlueDeath IP>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

16-ból 2,5. Ennyinél gondoltam úgy, hogy igen, itt az író megértette a feladatot, tovább vitte a mesét. Lássuk be, ez nem túl jó arány. Egyáltalán nem azt kaptam, amit vártam, és amit elvártam volna. Ahelyett, hogy tovább mesélték volna a történeteket, a többség vagy átemelte az egészet a XXI. századba, esetleg már nem is az eredeti főhősről szólt, vagy ébben kiderült, hogy valami betegség miatt (öregség, baleset stb) hitte azt, hogy megtörtént az eredeti meséje. Szóval igen, ez most egy csúnya, nagy csalódás, megyek is, keresek valamit, ami pozitívabb végkifejlettel kecsegtet.

kacago_Morfinista I>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

A Cser Kiadó 2016-ban az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójának tematikája köré rendeződő antológiát adott ki. Ez a mostani kiadvány ugyanezt a megkezdett sort igyekszik erősíteni, vagyis a kortárs magyar irodalomból verbuvál csapatot, akik a megadott szempontok alapján írnak egy novellát. Ezzel gesztussal az irodalom főbb iránya mer nyitni olyan műfajok felé, amelyek nem tartoznak a szélesebb közönségre számító kiadványok közé. És bár az elkészült szövegek kifogástalanul vannak megírva, a döntő részükből pontosan az hiányzik, ami a tündérmeséket fontossá teszi, vagyis az a lehetőség, hogy a karakterek a fennálló renddel valamilyen módon szembeszegüljenek.

Továbbiakban » https://revizoronline.com/hu/cikk/7683/es-boldogan-elte…

Nórcsy08>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Sajnos hatalmasat kellett csalódnom a könyvben, egyáltalán nem azt kaptam, amire számítottam, úgy érzem a fülszöveg egyáltalán nem a valóságot, a könyv valódi tartalmát tükrözi.
Én valódi mesékre számítottam, amelyek az eredeti mesék folytatásai, kiegészítve. Értem én, hogy felnőttmesék, de ami sok, az sok! Néhány mese számomra teljesen ki is maradt gyerekkoromból, vagy csak már nem emlékeztem az eredeti verziójukra, így sokszor nem is értettem a folytatások lényegét… Az kifejezetten jólesett, hogy az egyes irományok előtt két oldalban röviden, tömören összefoglalva le volt írva az eredeti verzió, ami tulajdonképpen egy előzményként szolgált, egy kis nosztalgiát éreztem eközben.
Szívem szerint csak 1 csillagot adtam volna a könyvnek, annyira összetörte a gyerekkoromat. Azt a plusz 1 csillagot csakis Hamupipőke első története miatt kapja, ami egyszerűen levett a lábamról, hihetetlenül szórakoztató volt. Rendkívül jól mutatta be a mai netfüggő, posztoló, spoiler társadalmat, a csajok „pletyizését", a novella egyfajta paródiaként is szolgált. Természetesen volt még egy-két mese, mely meghatónak ígérkezett és csupa jóérzéssel töltött el. Nekem ezek tetszettek a legjobban, ez az egy-két történet miatt volt érdemes elolvasnom a könyvet. Ez volt az össz dolog, amit kaptam, a többit mind elvette tőlem…
Voltak történetek, melyeknek egyáltalán nem találtam meg a lényegét, az olvasásuk sem volt élvezhető, a csattanó nem aratott akkora sikert, mint amit az írók el szerettek volna érni. Azt mondom, hogy az egyes durva, obszcén kifejezéseket még teljesen elnéztem volna, mert hát a mai világban mégiscsak használatosak, de egy történet nálam teljesen kiverte a biztosítékot, az pedig Hófehérke volt. Az egész cselekmény felkavaró és undorító volt, nem hiszem, hogy nem lehetett volna másképp befejezni a sztorit… A csattanó megvolt a javából, a kívánt hatást elérte, na de milyen áron? Ezentúl nem tudok a mesére úgy gondolni, mint gyermekkoromban, teljesen összetörte bennem a róla alkotott képet, ráadásul ez mély nyomot is hagyott…
Nekem olyan érzésem van, mintha az egész csak egy nagy erőlködés lett volna. Az aranyos történeteket leszámítva cseppet sem volt élvezhető a könyv. Nem ártana egy „a nyugalom megzavarására alkalmas könyv" felirat rá…

Chill86 P>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Az alap elgondolás nagyon tetszik, ám aki a mesék folytatására számít, az csalódni fog. Sajnos az írók a mesevilágból kiléptek, át a valóságba. Ráadásul az ő valóságuk valahogy sokkal ridegebb, zordabb, mint az enyém. Nem így képzelem el ezeknek a történeteknek a folytatását, ezáltal nem is tudok túl magas értékelést adni a kötetnek. Mindenképpen elolvasom viszont a második kötetet is, remélve, hogy legalább egy kicsit derűsebbek, hozzám közelebb állóak lesznek a történetek.

tizkicsikonyv>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

A könyv gondolata, a koncepció azonnal megfogott: lehet, hogy létezik már hasonló (?), de számomra mindenképp hiánypótló. Bár én is az egyenjogúság nagy harcosaként szeretek magamra gondolni, bevallom, mégis szeretem a klasszikus meséket, amelyek sok esetben kifejezetten szexista módon ábrázolják a „hagyományos nemi szerepeket”. A könyvben található rövidke novellák többnyire – hol több, hol kevesebb sikerrel – erre igyekeznek rámutatni, amellett, hogy napjaink tipikus jelenségeire is reflektálnak: van itt minden a szexuális kizsákmányolástól elkezdve, a migráns kérdésen át, egészen a social media függésig. Hepiendet ne nagyon várjunk. Magát a könyvet nehéz értékelni, mert meglehetősen eltérő a novellák színvonala, de Hófehérke története azzal együtt, hogy rettenetesen morbid, számomra abszolút kedvenc.

Bővebben itt: https://tizkicsikonyv.blogspot.com/2018/12/es-boldogan-…

kisboszorka>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Nagyon megörültem ennek a könyvnek, mert imádom a meséket, és gyakran én is továbbfűztem magamban, mi hogy folytatódhatott volna. Persze gyerekként máshogy pörög tovább a mozi, mint felnőttként, és máshogy más agyában, mint az enyémben. Ezért némelyik novella elég sokkoló volt, de a többség nagyon tetszett, tetszett a megfejtett mondanivaló, a mai hétköznapokba ültetése. Hiszen pont ez biztosítja a klasszikus mesék általános érvényűségét, hogy minden korban megállják a helyüket, segítségükkel könnyebben értelmezhető a világunk.
Nekem arra is jó volt ez a gyűjtemény, hogy megismerjek számomra még ismeretlen írónőket, akiktől még szívesen olvasnék.

Panda>!
Szederkényi Olga (szerk.): És boldogan éltek?

Nekem ez nagyon nem. Akadtak benne jobb novellák is, de másra számítottam. A migráns kérdés feszegetése meg annyira nem illett ehhez, bár Sahrazád meséje gyönyörű volt, annyira életszerű, hogy ki kéne így emelni. Ez a kötet sok együtt. Ennyi mesehős, aki hétköznapi magyar ruhába vedlett… Tömény.
A kivitelezés ellenben szép.

Bea_Könyvutca P>!

…ne légy elvből szófogadó, ne légy gépiesen alkalmazkodó, gondolkozz kritikusan, és ha a legkisebb kétely is felmerül benned, mondj nemet!

153. oldal, Nina Yargekov: A szófogadó kislány

Uzsonna >!

az ember belülről ember és nem fordítva!

178. oldal, Sárbogárdi Jolán: Mese

mezei P>!

Kértem, meséljen Hófehérkéről. Elhúzta a száját, éreztem, hogy megsértettem. Hosszas unszolásra elmondta, soha nem ment volna hozzá egy olyan emberhez, aki akarata ellenére megcsókolja, és ezzel a történet le volt zárva.

40. oldal, Halász Rita: A forgószél

Citrompor>!

Az emberek sokkal humánusabbak lennének véleményem szerint, ha emlékeznének saját gyerekkori ábrándjaikra, nem gondolja?

76. oldal, Ugron Zsolna: Hagyaték

Uzsonna >!

… a grízgombóc is révbe ér;

182. oldal, Sárbogárdi Jolán: Mese

Bea_Könyvutca P>!

Anyám mindenre azt mondja, hogy szürke. Szürke a táj, szürke a fű, az ég, a ház, a kutya, és kislányom, te is olyan szürke vagy. Az arcod sápadt, csipkedd meg! A bőröd fakó, süsse a nap! Hordjál színes ruhát, színes cipőt, és ne ilyen halvány szalagot köss a seszínű hajadba. Biztos színvak szegény, gondoltam, ahogy álltam előtte piros ruhában, piros cipőmben, a hajamban sárga szalaggal.

39. oldal, Halász Rita: A forgószél

Uzsonna >!

… a pasik az elérhetetlen nőkre buknak, a megnyerhetetlen trófeákra pályáznak, ne feledd, olyan versenytársaid vannak, mint a Szent Grál, a győzedelmes haditettek, egy-egy trón elfoglalása, sőt, a jó győzedelme a gonosz felett – tehát az a minimum, hogy a te meghódításod egy erőpróbával egyenértékű legyen.

148. oldal, Nina Yargekov: A szófogadó kislány

„szemafóros málnatorta”

181. oldal, Sárbogárdi Jolán: Mese

Vius06 P>!

Talán mégis okosabb lenne, ha bezárkóznék reggelig, mert ha herceg még az éjjel rájönne, hogy kilestem Őt, akkor ki tudja, mit tenne első dühében! Még az is elképzelhető, hogy hirtelen haragjában véget vetni az éle

108. oldal, Berg Judit - Ő és én

BlueDeath IP>!

Megtöltöttem vízzel egy tálat, és a párnája mellé raktam, mert rólam aztán igazán nem lehet mondani, hogy rossz vendéglátó lennék.

124. oldal, Hernyák Zsóka: Vonalak

Kapcsolódó szócikkek: Ariel