A ​késő antik Szíria építészeti emlékei 2 csillagozás

Szécsi Zsolt – Major Balázs: A késő antik Szíria építészeti emlékei

Ősi kultúrák követték itt egymást, s ez a legmarkánsabban az építészeten hagyott nyomot. A rengeteg színes fotóval, alap- és metszetrajzokkal illusztrált könyv bemutatja a késő antikvitásban kialakuló sajátos szíriai keresztény építészetet – egyházit és világit egyaránt – és betekintést nyújt a kor kultúrájába is.

Helikon, Budapest, 2004
112 oldal · ISBN: 9632088670

Eule P>!
Szécsi Zsolt – Major Balázs: A késő antik Szíria építészeti emlékei

Csodálatos, hogy létezik egy ilyen könyv magyarul. A legtöbb esetben kiváló minőségű képeken tekinthetjük meg a templomokat, freskókat és építészeti érdekességeket. Rendkívül gazdag a képanyag, albumnak is kiváló a kötet.

A könyv elején egy rövid, ám minden fontos információt tartalmazó, jól olvasható történeti és művészettörténeti bevezető segíti az olvasót abban, hogy el tudja helyezni a látottakat és olvasottakat. A szerzők szemmel láthatóan járatosak a témában és igen jól ismerik a szakirodalmat is – rengeteg energiát és időt öltek bele abba, hogy a magyar olvasókkal megismertessék a Szíriában fellelhető legfontosabb kora keresztény emlékeket.

Egy hátrányát tudom kiemelni a könyvnek: sem az előszó, sem az ajánlás nem tesz utalást arra, hogy a könyvnek lenne „szakmai” célközönsége. Ehhez képest igen sok az építészeti/művészettörténeti szakszó a szövegben. (És nem egy esetben gyakorlatilag egy műszaki rajz lenne készíthető az olvasottakból.) Ami nem baj, csak szegény naiv olvasó azt hitte, érteni fog mindent. (Nem, de szinte mindegyik jelentése kitalálható.) Szóval azért jól jönne hozzá egy rövid fogalomtár.

No, de ez nem szegte kedvem, kitartó voltam és végigolvastam az összes leírást (és legalább egy tucatnyi építményt szeretnék megnézni, szóval azért mégiscsak jól sikerültek azok a szövegek…) De azért gonosz dolog volt az utolsó helyszínnél becsempészni a csegelyt… egész addig értettem, az épület mely részéről beszélünk… ;-)