Szegények ​bábája 8 csillagozás

Egy bába emlékei
Szécsi Mária: Szegények bábája

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Magánkiadás, Budapest, 1998

gumicukor>!
Szécsi Mária: Szegények bábája

Nagyon tetszett a könyv nyelvezete, a régies kifejezések és az egyszerű szóhasználat. Érdekes volt olvasni, hogy régen hogyan szültek a nők a világ végén, mindentől távol és hogy mennyi lelki és testi erő kell egy bábának ahhoz, hogy végezni tudja a munkáját. Minden tiszteletem Szécsi Máriáé, mert ő olyan embernek tűnt a könyv alapján, aki szívvel-lélekkel végezte a munkáját és azért segített, mert akart. Nem azért, mert muszáj volt.

Lulma>!
Szécsi Mária: Szegények bábája

Rövid történetek egy „bábanéni” életéről, munkájáról a múlt századból. Tetszett, mert a legtöbb történet humoros vagy éppen tanulságos volt. Érdekes betekintést nyújtott a szegények körülményeibe, a szülés nehézségeibe, a tisztaság, higiénia feltételeinek olykor kreatív megoldásaiba. Nyelvezete igényes, hangvétele az egyébként komoly téma ellenére könnyed.

pasztornenagyeva>!
Szécsi Mária: Szegények bábája

Ez egy gyönyörűen összeszedet történetfüzér egy bába emlékeiből. A régi tanyavilágot mutatja be, akkoriban hogyan zajlottak a szülések. Nem volt a közelben orvos, bába, közlekedési eszköz. A bábának gyalog kellett kimenni a szülésekhez.A tanyák több km-re voltak egymástól, tehát a gyaloglás is elfárasztotta a bábát, nemhogy egy komplikált eset. A születés szépsége, a gyermekek felsíró hangja minden rossz körülményt feledtetett vele. Számára az asszonyok megfelelő ellátása volt a cél. Nem számított, hogy hideg van, fagyos az idő, vagy esik az eső. Csak egy számított, a hivatástudat. Meg is hatódtam a történet végén, amikor a bábát felkérték a szülőotthon vezetésére. Méltó elismerést kapott, egy csodálatos életpályát tudhat magának.

Bohó>!
Szécsi Mária: Szegények bábája

Fontos korrajz a korabeli világról, arról, hogy hogyan is szültek a nők 80 évvel ezelőtt. Néhány évtizeddel járunk a századforduló után, még éltek a babonák, a szokások, de a szülés medikalizációja már megkezdődött, sőt ugyan többségében otthon szültek a nők, de hanyatt fektetve, a megszületése után pedig a gyereket azonnal elvették, fürdették – csupa olyasmi, ami máig sem változott, illetve még ma is csak változóban van.
A könyv stílusa kellemes, olvasmányos, néhol humoros vagy izgalmas.

Cheril>!

Ma már nem bábák, hanem szülésznők vannak. De én annak idején még bába voltam. A „bába” – az Új Magyar Lexikon szerint – „gonosz öregasszony, a magyar népmesékben szinte a boszorkánnyal azonos személy.” A „szülésznő” – szintén a hivatkozott lexikon szerint – „a terhes, szülő- és gyermekágyas nő, vagy újszülött vizsgálatával, illetve ápolásával hivatásszerűen foglalkozó személy.” Régen mi még „bábák” voltunk, de mi nem voltunk gonosz öregasszonyok. Minket tiszteltek, szerettek a faluban és „kedves bábanéni”-nek szólítottak. Mi nemcsak a terhes nők vizsgálatával és ápolásával foglalkoztunk, hanem szüléseket vezettünk le emberfeletti munkával, igen nehéz körülmények között, magányos tanyákon, orvostól, emberlakta környéktől távol. Néha teljesen egyedül harcoltunk az Életért.

Ninácska P>!

Micsoda nagy öröm volt, a kislány után végre megvan az örökös, a fiú.

Ninácska P>!

Legyen mindég jókedélyű, mert a kismama kedélyállapota is kihatással van a magzat fejlődésére.

Ninácska P>!

Mennyi izgalom, mennyi szenvedés és mennyi öröm!

Ninácska P>!

Lehet, hogy nem lesz baj, de egy ikerszülésnél mindég jó, ha van orvos is jelen.

Ninácska P>!

Mit tehettem, gondolkodásra ilyenkor nincs idő, hiszen egy élet megmentése percnyi késésen is múlhat, elindultam egyedül gyalog.

Megkönnyebbültek, mikor megláttak.

Ninácska P>!

Azt szokták mondani, hogy a házastársakat eleinte a szerelem, később a gyermek tartja össze.

Ninácska P>!

Nem kétséges, mások a cigányok erkölcsi normái, de aki az ő erkölcsi normáikat nem tartja be, az nagyon megbűnhődik.