Széchenyi ​pesti tervei 0 csillagozás

Széchenyi István: Széchenyi pesti tervei

A ​kötet százharminchárom levelét Széchenyi István írta barátainak, munkatársainak, pesti polgároknak és külföldi bankároknak, gyárosoknak, mérnököknek, József nádornak és a bécsi udvar nagy hatalmú képviselőinek. A válogatásból az a történelmi folyamat bontakozik ki az olvasó előtt, amelynek során a múlt század első felében Széchenyi közreműködésével a poros, jellegtelen Pest-Budából az ország fővárosa lett: Budapest, ahogy ő nevezte először „az ország szívét”.

A gyűjtemény az 1825-ös keltezésű Kötelező levél-lel, a Magyar Tudós Társaság megalapítására tett felajánlással kezdődik, az utolsót pedig a város érdekeit féltő miniszter Széchenyi írta. Mi minden történt a közben eltelt negyedszázad alatt? Mi és hogyan valósult meg a gróf ötletei közül? Számtalan építményében ma is gyönyörködünk, az általa alapított tudományos, gazdasági, kulturális intézmények hasznát most is élvezzük.

1825-ben kezdeményezésére megindult az Akadémia szervezése, 1827-ben létrehozta a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar Levelestár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1985
392 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631529509 · Fordította: Bába Iván, Vásárhelyi Judit, Ziegler Géza

M_Milán>!

A nemesség ezt mondja: „Fizetni hajlandók vagyunk de csak magunknak és nem a polgároknak, ezért a híd az országé kell hogy legyen."

M_Milán>!

csak akkor egyezik bele, ha az építendő híd „ország hídjának" neveztetik

M_Milán>!

Ha ti fizetni akartok új hasznokért új kellemekért,én sem vonom ki magamat a teher alul

M_Milán>!

egész életében Magyarország újjáteremőjeként fogják csodálni, és ha majd földi pályafutását befejezi mint, halhatatlanul, mint a legnagyobb hazafi fog ragyogni.

Magyarország fölemelésére csak
három eszköz van: nemzetiség, közösülés és végre más nemzetekkel való kereskedési
összekapcsolás.