Lovakrul 0 csillagozás

Széchenyi István: Lovakrul Széchenyi István: Lovakrul Széchenyi István: Lovakrul

Miért, ​hogy ma is a lovas társadalom bibliája Széchenyi István Lovakrul című munkája?

Holott lassan két évszázada, 1828-ban jelent meg ez a „röpirat”-ként is aposztrofált mű.

Mégpedig magyar nyelven! Német fordítása is csak két évvel ezután követte.

Röpirat – lótartást, lónevelést és -futtatást (versenyzést) törekszik népszerűsíteni, mégpedig a legkorszerűbb közgazdasági ismereteket is összegző tanulmány igényével. Pontról pontra veszi sorra tanácsait, miként hozható magasabb színvonalra a hazai „lóállapot”: versenyek, pályadíjak, nyilvántartás, intézmények, nevelés, felkészítés, vásárok stb.

S akinek szeme van, túllát a ménesek jószágain – a versengésben nem maga a nyereség, hanem a „jutalmas nyereség lehetősége” inspirálja a vállalkozókat. Példák során bizonyítja, miért érdemes itthon befektetni, ha némelykor csak hosszú távon is visszatérülő üzletekbe.

Percig sem unalmas és nem „istállószagú” elemzését a – sajnos sok tekintetben ma is… (tovább)

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2011
Magyar Lóverseny Vállalat, Budapest, 1978
246 oldal · keménytáblás

Rena213>!

Kiki mást keres, mást vadász; de ritka, nagyon ritka az, a' ki az ohajtott jót az ahoz vezető uton keresné. És midőn az esztelen azon boldogságot, melly sajátja, megveti, hogy nagyobbat lelje; a' bölcs nem könnyen hagyja magát elragadtatni: hogy azt, a' mit már bir, egy remény Álnokképnek feláldozza.

Bévezetés, 7. oldal

Rena213>!

Bizonyos czélra vezető legrövidebb 's legjobb, és így leghelyesebb Ut csak egy lehet; bal, göröngyösebb és hosszabb pedig számtalan van. Azért látunk nem csak ezen tárgyban, hanem más sokkal fontosabbakban is egész seregeket bal és rosszabb uton tévelyegni, midőn a' leghelyesebbiken alig pillantunk-meg eggyet kettőt.

A' lóállapotja Magyar Országban., 12.oldal

Rena213>!

Én tehát a' lódolgát egész kiterjedésében éppen úgy, mint a' birkák nemesítését 's a' t. az iparkodó gazdasághoz kapcsolom.
A' melly gazdaságbéli tárgy hasznot hajt, annak előbb utóbb sikeres lészen; a' melly pedig hasznot nem hajt, annak előbb utóbb bizonyosan vége szakad. Nincs is senki, a' kinek tehetségében 's hatalmában lenne olly tárgyat hátráltatni, melly kinek kinek hasznot hajt; 's viszont ollyat előmozdítani, melly kinek kinek kárt hoz; 's talán ez az oka, hogy Hazánk földjén a' lótenyésztés hátra felé megy 's a' lovak száma kevesebbedik, a' birka száma és nemessége pedig naprul napra gyarapodik.

A' lóállapotja Magyar Országban., 18.oldal

Rena213>!

Bámulásra méltó az a' kis emberi Velő! És ki bizhatik, olly nevetséges felfuvalkodással, maga elmélkedése erejébe, hogy azt merné állítani 'Emberi Lélek! te ezen a' határon, mellyet Én jelelek-ki neked – tul nem emelheted magad!,

A' tenyésztés némelly fővonásai, 68.oldal

Rena213>!

Előadásom elejin axiomaként azt állítottam-fel, hogy a' Lónevelés által bizonyosan nyerni nem lehet, és azért a' Nyereséget kell lehetővé tenni, külömben a' ló nevelése egészen semmibe mehet. Ugy vélem pedig azt elegendőképpen megmutattam, hogy a' Lónevelésnek legnagyobb sikere lehet bizonyos nyereség beruházása nélkül is, csak legyen az lehetséges; de most arra bátorkodom Olvasómat figyelmeztetni; hogy minden más kereskedésbéli vagy gazdaságbéli Tárgyban sem áll a' dolog másképp – mert a' Világon mi tellyesen Bizonyos? Minden csak a' Hihetőségekre van állítva 's csak az a' kérdés hogy ezek, a' sikertül-el, vagy a' siker felé hajlanak e.

Mit kellene tehát nekünk tenni, 117.oldal

Rena213>!

Sok nehéz, sok éppen ki nem vihető, Egynek; Többeknek, csak egymást értsék, szinte semmise lehetetlen. A' melly nehéz követ egy ember talán csak meg se mozdíthat; sokan, ha azt jó helyt fogják, az égbe hajthatják.

Mit kellene tehát nekünk tenni, 121.oldal

Rena213>!

Adjon tehát kiki a' Közjóra és az egész Köztársaság java előmozdítására, a' mit adhat, de vigyázva; mert a' mint már valahol feljebb mondám 'Mindenben van jó, és bal Mód, és szinte mindenkor csak egy csekélység osztja-el azon két utat; a' mellyiknek egyikén a' czélt elérjük, a' másikán pedig jobban 's jobban eltávozunk.

Mit kellene tehát nekünk tenni, 121.oldal