Tengereken ​és évmilliókon át 2 csillagozás

Száva István – Szalai Sándor: Tengereken és évmilliókon át

Van-e ifjú ember, kinek ne volna szíve vágya egy világkörüli utazás, kit ne ösztönzött volna még soha a kutatás izgalma valamilyen nagy titok felfedezésére? Mintegy száznegyven évvel ezelőtt egy angol kisdiák is szenvedélyesen gyűjtögette a bogarakat, kagylókat, s egyre ellenállhatatlanabb vágyat érzett a természet titkainak megismerésére. Ebből a kisdiákból lett később minden idők legkülönösebb felfedezője, egy új, világrengető elmélet megalapozója. Közben azonban sok-sok nehézséggel kellett megküzdenie, míg egy izgalmas kalandokban bővelkedő földkörüli úton megfejtette a természet fejlődésének titkát. Erről a természettudósról, Charles Darwinról szól Száva István regénye, melyben rendkívül színesen, érdekesen eleveníti meg Darwin ifjú éveit, a Beagle nevű vitorláson, tengereken, pusztaságokon és őserdőkben, az élő és ősvilág kutatás közben átélt izgalmas kalandjainak s tudományos felismerésének igaz történetét.

Móra, Budapest, 1961
378 oldal · Illusztrálta: Szőnyi Gyula

Arianrhod P>!
Száva István – Szalai Sándor: Tengereken és évmilliókon át

Amikor először olvastam, gyerekként, megrendített sok apróság, ami előre jelezheti, hogy valaki majd egész életében megszállottan keresi az értelmet és szépséget a körülötte lévő világban. El nem tudom képzelni, hogy bogarakat, ízeltlábúakat vegyek a számba, bármilyen nemes is a cél!
Amikor először olvastam, soha nem gondoltam volna, hogy az ő útjának egy részét magam is végigjárom majd.
Amikor először olvastam, nem sejtettem, hogy valaha elmegyek majd a Horn-fokig, végighajózom a Beagle-szoroson, és elgyönyörködöm a Mount FitzRoy hófödte csúcsában, végigsétálok a Perito Moreno gleccseren. Egész úton rá gondoltam, arra, hogy én erről olvastam, és amikor újra és újra elővettem a könyvet, mindig elábrándoztam arról, hogy én is vele, Darwinnal utazom a Vizslán új világrészek felé.
Lám, nem is kellett azokat a rovarokat a számba venni! Hiszen mindezt előttem valaki más már megtette.