Egyedül ​a halál ellen 15 csillagozás

Semmelweis Ignác élete
Száva István: Egyedül a halál ellen Száva István: Egyedül a halál ellen Száva István: Egyedül a halál ellen

Semmelweis Ignác nevét a világon mindenütt ismerik. Magyarországon is, külföldön is kórházakat neveztek el róla. Budapesten szobrot emeltek neki, az emberiség jótevőjének, az anyák megmentőjének nevezik. Írtak róla regényt, készítettek filmet, tanulmányok, cikkek foglalkoztak munkásságával. Az olvasó mégis érdeklődéssel forgatja majd Száva István regényes életrajzát hazánk dicső orvosáról, Semmelweisről. A fordulatokban gazdag, érdekes könyv mindvégig hiteles adatokra épül, s így nemcsak szórakoztató, hanem hasznos olvasmányt is nyújt.

Eredeti megjelenés éve: 1963

Móra, Budapest, 1963
200 oldal · keménytáblás

kratas P>!

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Nagyon ügyesen összerakott könyv, ami a párbeszédek és a napi események pörgősségével pont emészthetővé teszi a tények felsorakoztatását is.
Hihetetlen, hogy szegény Semmelweisnek min kellett keresztülmennie és teljesen megértem, hogy a végére elpattant nála valami, hiszen már évek óta saját magát hibáztatta a halálokért és azt hiszem azért is, hogy nem képes a kollégái begyöpösödött gondolkodását megváltoztatni. Hiszen csak valami éteri miazma okozhatja a gyermekágyi lázat…
Szóval szuper könyv egy fantasztikus emberről.

Mariann_ P>!

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Mivel szülésznőként dolgoztam végig az aktív időszakomat, nem volt kérdés, hogy elsőként Semmelweis életét olvasom el az életrajzi kihívás keretében.
Ugyan minden vizsgán külön tétel volt az élete, így regényesebb formában is nagy érdeklődéssel olvastam.
Semmel-Nácinak hívták iskolatársai.
Azért feltűntek ismerős nevek, pl. Markusovszky .
Szívügyének tekintette a gyermekágyi láz okozójának felderítését, éveket szánt rá ,megrögzötten.
Amikor a siker már derengett, akkor mondhatni : Felkelt a gyermekágyi nap !
„Vaknak és süketnek kellett lennie annak, aki tagadni akarta Semmelweis eredményeit.
A világ azonban vak és süket volt. ”
Nagysága nem halványult az idő múlásával, sajnos a sikert nem igazán élvezhette.

Wiggin77 P>!

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

A Menlo-parki varázsló után ez a második könyv, amit Száva Istvántól olvastam. Azt kell hogy mondjam, hogy nagy jól ír életrajzot.
Semmelweis egy rendkívül szimpatikus, lelkiismeretes orvos volt, aki méltón viselheti az anyák megmentője címet. Felismerte, hogy a gyermekágyi lázat maguk az orvosok és medikusok okozták, még ha akaratlanul is. Volt, hogy boncolás után mentek közvetlenül terhes anyákat vizsgálni… Felismerése után bevezette a kötelező klórmeszes kézmosást, az orvosi eszközök, mindennemű felszerelés és ágynemű fertőtlenítését. Persze ezek a változások nem mindenkinek tetszettek ,még nyilvánvaló hatásosságuk ellenére sem.. Hosszú küzdelem várt még Semmelweisre…

Méltatlan körülmények között, a döblingi elmegyógyintézetben halt meg, két hetes ottlét után. Halálának körülményei máig is vitatottak. A könyv még tényként állítja, hogy vérmégezésben halt meg. Azóta ezt cáfolták. Van, aki azt állítja, hogy az ápolók verték agyon…

Semmelweis szobra a Rókus kórház főbejárata mellett áll, Stróbl Alajos alkotás. Stróbl feleségének nehéz szülése volt, nagyon nagy volt a baba. Amikor az izgatott férj aggódva fagatta a szülészt, az ennyit mondott:

„- Legyen nyugodt! -biztatta Tóth professzor a szobrászművészt. – Semmelweis megtanított bennünket arra, hogy megóvhassuk az anyák életét.”

Valóban egészséges kicsi született a nehéz szülésből.
Stróbl Semmelweis iránt érzett hálából a szobor két mellékalakjának a feleségét és gyermekét mintázta meg.

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

„Az orvosi kutatásnak nem elméleti tudás a célja, hanem az ember megmentése. A cél maga az ember. Hogy lehet ezt szem elől téveszteni?!”

Semmelweis egész munkásságára jellemző volt ez a kijelentés.
Egy olyan nagyszerű ember élettörténetét olvastam, aki nem csak a szülő nők és újszülöttek életét mentette meg, hanem minden olyan ember életét, aki kórházba kerül vagy műtéten esik át.
Felfedezésével olyan további felfedezéseket alapozott meg, amiről még csak álmodni mert a 19. században.
Végig olvasni ennek a nagyszerű embernek a történetét, egyszerre volt izgalmas és mélységesen elszomorító.
Nem orvosnak készült, hanem hadbírónak, de egy véletlen folytán az egyik barátja elviszi egy boncolásra és ez megpecsételi a sorsát. Bécsben végzi tanulmányait, de már nagyon korán nyugtalanítani kezdi a nagyon magas halálozási arány a szülészeteken.
Éjt nappallá téve kutat, elemez és dolgozik azon, hogy rájöjjön a magas gyermekágyi halálozás okára. Gyötri a tehetetlenség és a kudarc. Aztán egy véletlen folytán rájön a megoldásra, de igazát nagyon nehezen tudja bizonyítani.
Közbeszól az 1848-as forradalom és az utána következő évek elnyomása.
Semmelweis azonban nem adja fel és folytatja harcát.
Rengetegszer elkeseredik, de harcol kitartóan az emberi ostobaság, bigottság ellen.
A „híres” professzoroknak nem az az érdeke, hogy egy magyar jöttment megmondja nekik, hogyan kell vezetni egy klinikát, hogyan kell elkerülni a nők körében a nagy számú elhalálozást.
Semmelweis hiába bizonyítja statisztikai adatokkal, konkrét tényekkel az igazát, a világ nagy részének füle süket marad a tudományos bizonyításokra.
Szerencsére vannak követői is, de ő még mindig elkeseredetten vívja harcát a pökhendiséggel és tudatlansággal.
Egész életét a nők és újszülöttek megmentésére szentelte és a rengeteg kudarc hatására elméje megbomlani látszik. Ilyen állapotában egy csecsemő műtétje közben véletlenül megvágja magát, amit észre sem vesz. Ez okozza aztán egy nagyszerű ember, orvos halálát.

„Ugyanúgy halt meg, mint a gyermekágyi lázban elpusztult anyák. Ugyanaz a kór ölte meg, amelyet ő leplezett le, és amelytől annyi áldozatot ragadott el. A pyaemia, a vérmérgezés bosszút állt rajta. A kör bezárult.”

faulteto>!

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Szerintem helytálló, és időtálló olvasmány.. és a Jelen 21 században is sajnos sokan halnak meg kórházi fertőzésekben, vagy válnak visszavonhatatlanul nyomorulttá!

És sajnos a mártírhalált halt Orvos történetét kevesen ismerik, és még kevesebben tanulnak belőle. És kívánom hogy tanai elterjedjenek..

Az Ősi civilizációk tisztasága mutatkozik meg rendelőjében..
A műtőjében.. és ráadásul a tekintete, az ami az orvost mutatja, aki a beteggel szemben egy angyal, a személyzettel és az alantasabb kollégáival szigorú..
Nincs megalkuvás, nincs bűnözés, nincs különbségtétel, csak az orvosi hivatás.

Kooczka>!

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Részletes, tényszerű, ezzel együtt érdekfeszítő és izgalmas, némi szépiaszínű árnyalattal bevonva.

Edoka>!

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Csodálatos írás Semmelweis életéről és munkásságáról.

mindenkinek meg lehet bocsátani, csak vétkeink szemtanújának nem.

Népek tavasza

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Azelőtt azt állították, hogy a fény anyag. Most azt tanítják, hogy rezgés. Lehet, hogy ötven vagy száz év múlva megint más lesz a vélemény. Ez a tudományos kutatás is nagyon érdekes. De hogy a tudósok véleménye szerint a fény anyag, rezgés vagy másvalami, az teljesen közömbös a fényre is, amely ugyanúgy világít, bármit gondolnak róla az emberek, és teljesen közömbös az emberekre is.

A régi fegyvergyár

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Besúgókkal, titkosrendőrséggel, börtönökkel nagyon sokáig féken lehet tartani az embereket. Ebből szokott az a félreértés származni, hogy örökké féken lehet tartani őket. Holott legfeljebb addig lehet, amíg azt érzik, hogy van vesztenivalójuk. De amikor egyre több és több emberben válik uralkodóvá az a meggyőződés, hogy most már minden mindegy, rosszabb amúgy sem lehet, akkor már nincs mitől félni.

Népek tavasza

Száva István: Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác élete

Nem ő volt az egyedüli, aki ilyen vagy más módon tüntetett a bécsi forradalmárból császári miniszterré züllött Bach rendszere ellen.
[…]
Aki szalagos pörge kalapban merészkedett az utcára, főleg ha még Kossuth-szakállt is viselt hozzá, könnyen kitette magát annak a veszélynek, hogy valamelyik egyenruhás vagy polgári ruhás titkosrendőr felírja, esetleg a helyszínen elkobozza a „lázító ruhadarabot”. Ha valaki netán tiltakozni merészelt volna, akkor a legkevesebb, hogy letartóztatják.

A Rókus-kórház

marilyn_marilyn>!

Az orvosi kutatás azonban nem közömbös az emberekre, és csupán egyetlen célja lehet: a gyógyítás. Nem lehet egyetérteni azokkal az orvosokkal, akik szerint nem baj, hogy az emberek betegek, meghalnak, a fő, hogy mi tudjuk , mitől betegek, és mitől halnak meg. Holott éppen ellenkezőleg: csak azért érdemes tudni, hogy mitől betegek, és mitől halnak meg, hogy azután ne legyenek betegek, és ne halljanak meg időnek előtte!

marilyn_marilyn>!

Más szóval: nem a félelem az oka a nagy halálozásnak, hanem a nagy halálozás az oka a félelemnek.

marilyn_marilyn>!

– Hogy a saját klinikámon hogyan vizsgálok meg egy kérdést, az az én dolgom. Ez pedig az én klinikám, ugye?!
– Kérlek, ahogyan gondolod! – válaszolt Skoda kimérten, és indult. Aztán mégis meggondolta magát, és visszafordult egy szóra:
– A klinika a tiéd, te rendelkezel vele. Arról azonban, hogy asszonyok életben maradjanak-e vagy meghaljanak, én a te helyedben már nem rendelkezném ilyen fölényesen!

marilyn_marilyn>!

Az, hogy Klein ül a szülészeti tanszéken – elég baj, hogy ilyen ember ülhet! –, semmi esetre sem ad neki jogot arra, hogy egészséges embereket a halálba küldjön. Pusztán sértett hiúságból. Mert mindenki látja, milyen nevetségesen eltörpül az asszisztense mellett. És hogy ezt elleplezze, nem riad vissza a tömegmészárlástól sem! Pusztuljanak az asszonyok, az a fontos, hogy Semmelweis ne mentse meg őket!

marilyn_marilyn>!

Semmelweis aszeptikus módszere azonban ma is a legalapvetőbb követelménye minden műtőnek.
Éppen csak meg kellett halnia a nagy magyar tudósnak ahhoz, hogy a világ rádöbbenjen: felfedezése a legnagyobb ajándékok egyike, amelyet az emberiség valaha kapott, sokkal nagyobb, mint amilyennek a felfedező maga gondolta.