A ​stilisztikai alakzatok rendszerezése 0 csillagozás

Szathmári István: A stilisztikai alakzatok rendszerezése

Az ​Eötvös Loránd Tudományegyetem Mai magyar nyelvészeti tanszéke mellett immár 35 éve működő és több mint 30 tagjával csaknem a teljes magyar felsőoktatást képviselő Stíluskutató csoport 2005. október 26-án konferenciát rendezett „Alakzatok – alakzatlexikon” címmel. Mint a cím is jelzi, a csoport célja egy teljes alakzatlexikon megjelentetése. A konferencia előadásai az ehhez vezető kutatásnak, illetve vitának a második állomását jelentik. Szó volt itt olyan elméleti kérdésekről, mint az alakzatok rendszerezése; az alakzatok egyetemessége és határesetei; az alakzatok és a norma; a szóképek helye; az alakzatok pragmatikai megközelítése; alakzattársulás; az alakzatok lefordítása. Más előadások egyes alakzatokkal foglalkoztak, ilyenek: a kérdések, a metonímia kognitív megközelítése, az ellentétezés, az archaizálás; a transzmutáció. Ismét más előadások valamely alakzatot vizsgálták egy-egy költő, író művében, műveiben: Márai Sándor körmondatai, az irónia Babits Halálfiai c.… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához Tinta

Tinta, Budapest, 2006

Harsányi Zoltán: Stíluselemzések
Kállay Géza: És most: beszélj!
Szende Aladár: A magyar nyelv tankönyve középiskolásoknak
Krizsai Fruzsina: A haláltól a búcsúzásig
Dömötör Adrienne: Régi magyar nyelvemlékek
Daróczi Jakab – Hajdu Ildikó – Nyerges Csaba – Prótár Noémi (szerk.): Határok & határátlépések
Szabó Zoltán: Kis magyar stílustörténet
R. Molnár Emma – Vass László: Stilisztikai ábécé a magyar nyelv és irodalom tanításához
Adamikné Jászó Anna: 33 retorikai elemzés
Balassa László: Garmada