A ​retorikai-stilisztikai alakzatok világa 0 csillagozás

Szathmári István: A retorikai-stilisztikai alakzatok világa

Az ​Eötvös Loránd Tudományegyetem Mai magyar nyelvi tanszéke mellett immár több mint három évtizede működő és harminc tagjával csaknem a teljes felsőoktatást magába foglaló Stíluskutató csoport 2001. október 31-én konferenciát rendezett „Az alakzatok világa” címmel. Azért ebben a tárgykörben, mert a csoport 1998-tól a kommunikációt átfogó és a retoricitásban is igen fontos szerepet betöltő alakzatokkal foglalkozik. A konferencia tehát, amelynek előadásai – megtoldva három tanulmánnyal – ebben a kötetben látnak napvilágot, az eddigi eredményekről ad számot. Szó van itt az alakzat, az alakzattársulás lényegéről, jellemzéséről, grammatikai szerveződéséről, szövegszervező szerepéről, beleértve a kognitív nyelvészeti megalapozást is. Olvashatunk aztán viszonylag részletes elemzést az ellentétről, az enallagéról és hipallagéról, az iróniáról, az ismétlésről, a figura etimologicáról, az adjekciós alakzatokról. A szerzők azonban rendszerint egy-egy költő, író valamely művében vagy műveiben… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához Tinta

Tinta, Budapest, 2003

Szende Aladár: A magyar nyelv tankönyve középiskolásoknak
Daróczi Jakab – Hajdu Ildikó – Nyerges Csaba – Prótár Noémi (szerk.): Határok & határátlépések
Havas Ferenc – Horváth Katalin – Hrenek Éva – Ladányi Mária (szerk.): A grammatikától a retorikáig
Adamikné Jászó Anna: Klasszikus magyar retorika
Osváth Gábor: Koreai nyelv és irodalom – Válogatott tanulmányok
Esterházy Péter: Arra gondoltam, hogy az le
Neumer Katalin (szerk.): Nyelvfilozófia Locke-tól Kierkegaard-ig
Krizsai Fruzsina: A haláltól a búcsúzásig
Antal László: A formális nyelvi elemzés / A magyar esetrendszer
László Jakab – László Keresztes – Kiss Antal – Sándor Maticsák (szerk.): Congressus Septimus Internationalis Fenno-Ugristarum 3C