Az ​én hibám 19 csillagozás

Szarka Károly: Az én hibám

Sokkal jobb bárhol bárkivel bármit csinálni, mint sehol senkivel nem csinálni semmit, mondogatja Fecske egyik cimborája. Fecske gyakran érzi úgy, hogy nem csinál semmit, ha pedig mégis megpróbál elmenekülni a mindennapok nyomasztó egyhangúságából, legtöbbször egy kocsmában vagy egy házibuliban találja magát. Barátkozik, ismerkedik, mégis mindig magányos. Egy call centerben dolgozik, ahol óránként tíz perc szünetet lehet tartani, őt viszont álmában kinevezik szünetmenedzsernek. Amúgy is folyton álmodik, amikor pedig véletlenül ébren van, ritkán szólal meg, miközben mindenki más beszél körülötte. Folyton csörög a telefon, mindig érkezik valami üzenet, és ez ijesztő. De nyugtalanító az is, ha éppen senki nem keresi az embert. Fecske élete állandó lebegésből áll, és talán maga sem veszi észre, mikor változik a lebegés fuldoklássá, hogyan lesz a bizonytalanságból kilátástalanság, a félelemből pánik, a keresésből menekülés.

Kossuth, Budapest, 2022
Noran Libro, Budapest, 2021

biztonsági őr

Szarka Károly: Az én hibám

A tanácstalanságból kiégés, a páni félelemből pánikbetegség, a szomorúságból pedig egyre erősödő depresszió lesz: Mindenki engem figyel, mindenki rajtam nevet, mindenki rám haragszik.

Valóban Az én hibám…?
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem kifejezetten bejön néha, ha csak úgy szimplán szórakozom szépirodalom olvasása közben. Márpedig, lássuk be, ez a tiszta szeszbe áztatott, pánikrohamokkal, heveny önsorsrontási kényszerrel fűszerezett delírium trip valójában igen tetszetős iromány. Szarka Károly első kötete jó stílusban, gördülékenyen megírt életközépi pánikregény, talán csak kicsit sikerült hosszabb lélegzetűre a kelleténél. Igazán ígéretes indulás, kíváncsivá tesz és egyben ajánlom is.

puroszleo I>!
Szarka Károly: Az én hibám

Szórakoztató, olvasmányos, ismerős. Elég jó a humora is.
Két problémám van vele: 1. Van rajta egy kis irodalmias máz. Például a kimódoltan „beszélő”, nagyon nem igazi kocsma- és becenevekre gondolok. Vagy a mozaikos (nem létező) cselekményt ellenpontozni hivatott következetes, de valahogy túl merev és fantáziátlan szerkezetre az álommesélős kezdésekkel. 2. Nagyon sok nagyon hasonló regényt olvastam már.

bcsbcs>!
Szarka Károly: Az én hibám

Nagyon szeretem az ilyen stílusú könyveket (talán a generációregény a jó szó, de ez mintha leszűkítené egy generációra az olvasók körét, ami kár lenne, mert már én sem az a generáció vagyok, mint a könyv főszereplői). A lényeg, hogy Az én hibám az ilyen stílusú könyvek között is a legjobbakhoz tartozik, van történet benne, kellő mennyiségű kilátástalanság, elég sok humor, rengeteg különböző szituáció, még az álomjelenetek is ülnek, pedig azok értelmét mindig nagy kétkedéssel fogadom, és nem utolsó sorban a cím is remek.
2021-es megjelenésű, sajnos önmaga erejéből most már nem fogja befutni azt a karriert a regény, ami járna neki, úgyhogy nincs mese, Szarka Károlynak kell írni még egy ilyen jót, hogy ez újra életre keljen. Én várom!

Reczai_Lilla>!
Szarka Károly: Az én hibám

Nagyon lehangoló történet, sok negatív érzéssel és érzékeléssel. Nem tudom, hogy tényleg ennyire elviselhetetlen lehet a világ (vagy csak a személyemből adódik, hogy mindig pozitívan tekintek magam köré), de valaki úgy tűnik, mégis úgy éli meg a mindennapjait, hogy magányos, szomorú és hogy nem érzi jól magát a saját bőrében. Szerintem az ember tud változtatni a sorsán, ha nagyon akar, tud változtatni a körülményeken, ha nagyon akar, s ha magának is beismeri, hogy változtatni kell és érdemes. Ez a könyv az önmarcangolásról szól (az én hibám), s arról, mennyire nem tud az ember megnyílni a kapcsolataiban, nem adja önmagát, hanem inkább csak játszik, de kinek és miért, meg mi értelme? Ha pedig segítségre van szüksége, vallja be magának és kérjen segítséget. Biztosan nem egyszerű, de nem lehetetlen. Persze, ki vagyok én, hogy ezt hozzávágjam bárkihez is. Meg ha sose éltem át (amúgy de), honnan is tudhatnám, mit érez az a bizonyos illető?! Nem ítélkezem, nem vagyok az a fajta, azt meghagyom másoknak. Biztos jobban értenek hozzá.

A kötet nem lett a kedvencem, és még hosszú is, egyébként a szöveggel nincsen semmi baj, de lehetett volna sokkal rövidebb. A könyv végén ott a lényeg, addig viszont sokáig kell olvasni ugyanarról, körbe-körbe.

gesztenye63>!

Vannak olyan éjszakák, amik egyszerűen nem akarnak véget érni.

gesztenye63>!

Néha elkezdek olvasni egy hosszabb cikket, mondjuk, a globális egyenlőtlenségekről, a világ túlnépesedéséről, Magyarország népességfogyásáról meg ilyenekről, de ezeknek sosem érek a végére. Szeretnék tájékozott lenni, de olyan unalmas ez az apokalipszis.

gesztenye63>!

Mi értelme volt ennek az estének? Hányadik olyan este ez, aminek nincs semmi értelme?

_Horváth_Bernadett_>!

Akik irigyek a sikereidre, nem élték át a kudarcaidat.

ppeva P>!

Eszembe jut egy pár évvel ezelőtti nyár. Egyedül vonatoztam le Gárdonyba, este már utaztam is vissza Pestre. Úsztam, elaludtam a napon, kerestem egy árnyékos helyet, olvastam. Talán egy Kerouac-regény volt nálam, igen, biztos az Úton.

ppeva P>!

Mindenki hülyének nézett, de ez végül is érthető.

ppeva P>!

Sokkal jobb bárhol bárkivel bármit csinálni, mondaná a Kapitány, mint sehol senkivel nem csinálni semmit.

ppeva P>!

– Igyunk még egyet! – javaslom Flórának.
– Minek akarsz még inni? – kérdezi. – Ennyire szereted az alkoholt, vagy ennyire utálod magad?

ppeva P>!

Elképzelem, hogy Jusztina bőg a vonaton. Nem, nem bőghet a vonaton, már rég hazaért. Otthon bőg.
Miért nem működik ez sem? Miért nem működik semmi? Hibáztathatnám magam, azt már sokszor csináltam, vagy hibáztathatnám őt, az még könnyebb lenne.
Úgy viselkedtem vele, ahogy apám szokott anyámmal. Felhúztam, felidegesítettem, felbosszantottam magam, aztán meg némaságba burkolóztam, olyan mély hallgatásba, mintha gyászolnék, és megkérném a temetésre érkezőket, hogy mellőzzék a részvétnyilvánításokat.
Nagyon más vagyok, mint apám, de az ilyen pillanatokban mégis ugyanolyan. Apám nagyon határozott és általában jókedvű, de sokszor feszült, és amúgy is hirtelen haragú. Anyám makacs és hallgatag, lassan emészti meg az őt ért sérelmeket. Mindig azt hittem,
anyámra hasonlítok jobban.

ppeva P>!

Az előző pasijáról mesél, akivel hét évig volt együtt.
– Minden születésnapomra ruhákat vett, és mindig egy vagy két számmal kisebbet. Azt mondta, ha leadok pár kilót, felvehetem őket. Motivációs szoknya, motivációs blúz.