Jaj, ​hol a múltunk? 3 csillagozás

A Trianon-jelenség
Száraz Miklós György (szerk.): Jaj, hol a múltunk?

Paletta-sorozat új kötetének az is lehetne a címe, hogy Trianon képekben. A könyv olyasmit is elénk tár, amit eddig nemigen láthattunk: Trianon, az irredenta, a revízió vizuális emlékeit. Az irredenta nagy emlékművei, a szobrok, a félárbocra eresztett országzászlók mellett ebben a könyvben helyet kaptak a mindennapok tárgyai is: „Nem, nem, soha!” feliratú ceruzák és hamvvedrek, porcelánszobrocskák, Trianon rajzszeg és Trianon injekciós tű, irredenta jelvények és jelvényárusok, bélyegek és bélyegzők, zászlók, konyhai falvédők és képeslapok, irredenta szódásüveg, irredenta virágoskert és irredenta frizura. Érdekes mindez? Nagyon. És szánni való. Már-már nevetséges. Egyszersmind borzasztóan fájdalmas. Akár így, akár úgy, egy korszak hétköznapjainak tárgyai. A történelmünk. Ahogy a Paletta-sorozatnál már megszokhattuk, a szövegek ebben a könyvben is két szálon futnak. Az írói szövegek mellett ezúttal nem kislexikont, nem szógyűjteményt, hanem kronológiát olvashatunk.

Helikon, Budapest, 2005
180 oldal · ISBN: 963208926X

Magyarország

Száraz Miklós György (szerk.): Jaj, hol a múltunk?

Értő módon szerkesztett könyv Trianonról. Dátum szerint haladnak az oldalak. Kronológikus, száraz tények a lap szélén, korabeli képek, plakátok újságcikkek, és magyar írók, művészek véleményével, írásaival kiegészítve láthatjuk veszteségeinket. 2005. február 9. az utolsó bejegyzés a könyvben, talán soha nem lehet lezárni véglegesen, mert múltunkat, történelmünket sem zárhatjuk ki, felejthetjük el.

olvasóbarát>!
Száraz Miklós György (szerk.): Jaj, hol a múltunk?

Nemzeti múltunk egyik legnagyobb vesztesége a történész szemével, dokumentumok: versek, dalok, képek. Többször kézbe kell még venni.

Virágszépe>!

A pokol nem érzelmes embereknek való hely. Ez minden, ami eszembe jut, mikor Benes belesóhajt a mikrofonba.
Márai Sándor, 1938. szeptember 25.

131. oldal (Helikon, 2005)

Virágszépe>!

Még nem rajzolta meg senki Magyarország művészettörténeti térképét: megelégedtünk azzal, hogy rámutattunk természetépítette, elmozdíthatatlan határainkra és rámutattunk a művészeti kincsre, amely e határok közt a múltban gyarapította, a jelenben ékesíti kultúránkat. Gyönyörködve ebben a kincsben, nem is gondoltunk arra, hogy egyszer még kénytelenek leszünk határvédő fegyvert kovácsolni belőle egy oly igazság érdekében, amelyet talán azért nem lát a világ, mert ezer évnél is régibb… A mi Magyarországunk – tehát nem a csonka Magyarországot értjük – épített, faragott, festett műveiben is egyetlen fejlődési egység, sőt mi több: vele és általa válik kerekké, lezárttá az egész európai művészet….
Lyka Károly, 1921

41. oldal (Helikon, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Magyarország