Erdély ​múltjáról, jelenidőben 1 csillagozás

Száraz György: Erdély múltjáról, jelenidőben

„A történelem a valóság tudománya. A valóság ismerete nélkül illúzió minden, amit a múltról állítunk, és ingatag a jövő, amit nélküle építünk” – idézi fel a közelmúlt egyik követésre méltó történészi alapállását Száraz György, amikor önmaga, az író, a publicista, a mindenkori gondolkodó ember számára elfogultságoktól, mítoszoktól mentes hitvallást keres. Erdély múltjával foglalkozó posztumusz könyvében mai téveszmék mélybe nyúló gyökereinek nyomába ered, a hamis tudatok kialakulását vizsgálja – az életműből eddig megismert tárgyszerűséggel, elfogulatlansággal, a történelem kritikus pontjainak, a közös múlt jelenünkbe belenyúló vonulatainak újragondolásával.

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gyorsuló idő Magvető

>!
Magvető, Budapest, 1988
376 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631414507

Várólistára tette 4


Kiemelt értékelések

trallala>!
Száraz György: Erdély múltjáról, jelenidőben

Nagyon fontos könyvnek tartom. Mindenki, akit érdekel a határon túli magyarok helyzete, története vagy érdekli Erdély és az erdélyi népek sorsa annak nagyon ajánlatos ezt a könyvet elolvasni.

Egyetlen komolyabb hibája, hogy nem lett befejezve. Az utolsó fejezetek csak vázlat szinten vannak kidolgozva. Ezt leszámítva azonban teljesen rendben van. Ezért kapott „csak” négy és felest.


Népszerű idézetek

trallala>!

[Szalay György a szerzőről:]
Igen, Száraz rátarti volt és kevély, alázatos és szerény. Alázattal csinálta, s kevélyen hitte, hogy jól csinálja azt, amiről Ioan Slavici tömören így írt:
"Ha egy románnal találkozol – mondta mindig anyám –, köszönj neki úgy, hogy „Bună ziau”, a magyarnak mondd: „Jó napot”, a németnek pedig: „Guten Tag”. Aztán kinek-kinek a maga dolga, hogyan fogadja. De te akkor is teljesítsd a kötelességedet másokkal szemben, ha azok nem teljesítik a magukét veled szemben."

9. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Hulej Emese: Egy Teleki gróf Afrikában
Horváth Jenő (szerk.): Királyok könyve
Gyulai György – Demkó Attila: Napról napra Trianon
Maderspach Viktor: Az oláhok vérnyomában a Fekete-tengerig
Romsics Ignác: Erdély elvesztése – 1918–1947
Bánffy Miklós: Huszonöt év
Raffay Ernő: Balkáni birodalom
Szabó Péter: Az Erdélyi Fejedelemség
Pataki Tamás: Hazatért Hungária
Balázs D. Attila – Pataki Tamás: Elrabolt Hungária