Szapu Magda (szerk.)

Ifjúsági ​„szubkultúrák” Magyarországon és Erdélyben 2 csillagozás

A kötetben szereplő tanulmányok:
– Szapu Magda: Az ezredelő ifjúsági kultúráinak kutatása és összehasonlító vizsgálata. Magyarország és Erdély
– Reidmar Linda: Mai ifjúsági csoportkultúrák Pápán
– Panyik Kata: Ifjúsági csoportkultúrák. A tatabányai példa
– Ferencz Angéla: Csíkszeredai fiatalok életmódja, kultúrája
– Sólyom Andrea: Esettanulmány az ifjúsági csoportkultúrákhoz tartozó székelyudvarhelyi fiatalokról

238 oldal · ISBN: 9637372016

metálos

Erdély

Gunnar>!
Szapu Magda (szerk.): Ifjúsági „szubkultúrák” Magyarországon és Erdélyben

Elég széles körű kutatást végeztek a szerzők, de nem ártott volna kicsit leellenőrizni a zenekarok neveit. Ugyanis vicces volt ilyesmiket olvasni: Metalica, ECDC, Black Subbat, Chumba-bamba, sőt Veretlen hold (hogy ezt hogyan ferdítették az Eleven Holdból, az tényleg rejtély). Ami a leggázabb, hogy a grunge helyett végig következetesen grunde-ot írnak.
Mindezek ellenére rendben vannak a tanulmányok, bár szerintem sok újat nem mondanak.

Szapu Magda (szerk.): Ifjúsági „szubkultúrák” Magyarországon és Erdélyben

Tényleg sokat ront az egyébként alapos és érdekes tanulmányok értékén a sok elírás. Ezt nem is értem, hogyan fordulhat elő az internet korában, mikor semmibe sem kerül egy kis utánanézés, ami bárki számára elérhető (pláne az a felsőoktatásban). Hihetetlen, hogy akik a kutatást végezték, bár szintén fiatalok voltak, mégis ennyire egzotikus világ volt számukra a saját kortárs csoportjaiké, azaz se a felsorolt zenekarokat nem ismerték, se a műfajokat, de még angolul sem értettek ezek szerint, mert bizony ordas hibák virítanak mind a négy tanulmányban. Egy másik olvasó már felsorolt közülük párat, de íme még néhány, számomra emlékezetes:
Pentagon tetoválás (pentagram, pentagramma)
Bladenhonor tagjai (Blood and Honour)
Black, dett vonulat (death)
tresh vagy ded metál (thrash, death – bár a „ded metál” is vicces képzeteket keltett bennem a kisdedekkel, haha)
kobózás (pogózás)
Head Benger (Headbanger)
Twean Peaks (Twin Peaks)
…És természetesen a kirágható pulóver és karkötő, mert ehető bugyiról már hallottam, de hogy a punkok kirágják a pulóverüket, ez még számomra is új, haha!

márti>!
Szapu Magda (szerk.): Ifjúsági „szubkultúrák” Magyarországon és Erdélyben

Egy punkokról írt dolgozatomhoz használtam, de ha jól emlékszem, nem olvastam el az egész könyvet.

Carmilla >!

A rockerektől távol áll a mai „műanyag világ”. Zenéjük sejteti, hogy él bennük egyfajta misztikusság iránti vágy, fogékonyság az élet apróbb érzelmi rezdüléseire. Ők békeszeretőbb, családiasabb világot óhajtanak, ahol vannak még „igaz barátok”. Lázadnak az általánosságok, a közönyösség, a megszokottság, a szürke hétköznapok ellen, mert nem akarnak a társadalom átlagembereként a „gépek sorába illeszkedni”, a feljebbvalónak szótlanul engedelmeskedni.

73. oldal, Metálosok, rockerek, grunge-osok (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: lázadás · szubkultúra · társadalom
Carmilla >!

A bűnözéssel kapcsolatban többen voltak azon a véleményen, hogy a politikusok a legnagyobb bűnözők, és ők ítélkeznek az élni próbáló kisemberek fölött.

151. oldal, Azonosságok - Szubkultúrától függetlenül (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: bűnözés · politikus
Carmilla >!

A fogyasztás megannyi divatos formája a csoporthoz tartozás jelzése. Az átlagember elfogadja a divatot, ízlését helyettesíti azzal.

16. oldal, A kutatás előzményei - a kaposvári példa (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: divat · fogyasztás · ízlés
Carmilla >!

Az a gyerek, aki szegénységben nő fel, jobban értékel mindent. Azokban több a jóindulat, emberség. Az emberi értékrendje a szegénynek magasabb.

201. oldal, Kortárs csoportok (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: szegénység
Carmilla >!

Úgy tartják, a rockzene az a műfaj, ami zenéjével képes kifejezni az érzések színes tárházát és ennek mind zenéjében, mind szövegében igényesnek kell lennie. A metálosoknál túlnyomórészt külföldi zenekarokról van szó, melyek szövege első hallásra nehezen érthető. „Amikor már megfogott egy dallam, és tetszik, akkor nézem meg tüzetesen a CD-borítón a szöveget… Ebben a műfajban nagyon igényesek a szövegek is. Mert megfigyelhetünk egy csomó diszkós számot, popszámot, dallammal is szörnyűek! De ha csak a szöveget mondjuk, az meg nevetséges! Ebben viszont tényleg van mondanivaló! Nem egyszer költőiek a szövegek, vagy verseket zenésítenek meg.”

67. oldal, Metálosok, rockerek, grunge-osok (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: metálos
Carmilla >!

Majdnem minden családban van alkoholista vagy rendesen ivó személy Erdélyben. Nem is csak a szegénység az oka, inkább a kilátástalanság. Nincsenek az embernek céljai, dolgozik, a fizetésének felét elissza. Ha szegény is az ember, de vannak kilátásai, akkor nem pesszimista.

228. oldal, Szórakozás a városon kívül (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: alkoholizmus · Erdély · kilátástalanság · szegénység
Carmilla >!

A nem domináns szubkultúrák – mint rockerek, alternatívok, punkok, szkinhedek – nem mozgatnak akkora tömegeket, mint a divatkultúrák, ezért tekinthetők rétegkultúrának. Eltérő módon, de lázadnak a fennálló rendszer egyes képződményei ellen, vagyis ellenkultúraként működnek.

112. oldal, Összegzés (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: szubkultúra
Carmilla >!

A rockerek és metálosok fele, az alternatívok több mint harmada kevésbé jó családi légkörről számol be. A szülők kedvezőtlen anyagi helyzete a generációk kapcsolatát is negatívan befolyásolja.

20. oldal, A kaposvári felmérés adatai (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: metálos
Carmilla >!

Többek szerint Tatabányán és az egész országban megszűnt a középréteg, szegények és gazdagok vannak, és a város nagy része az előbbihez tartozik.

Kapcsolódó szócikkek: szegénység · Tatabánya · város
Carmilla >!

Az ifjúság problémái között első helyen a munkanélküliség szerepel (46%), leggyakoribb további gondok: a kilátástalanság, illetve a pénztelenség. Minden harmadik fiatal tervezi, hogy külföldön munkát vállal, ezek közül négyötödük Magyarországon és kétharmaduk legalább egy évre. Kitelepedésen 40%-uk gondolkodik, a férfiak és a 15-19 éves korosztály esetén határozottabb az elvándorlás gondolata.

188. oldal, Esettanulmány az ifjúsági csoportkultúrákhoz tartozó szekelyudvarhelyi fiatalokról - Bevezetés (MTA Politikai Tudományok Intézete, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: kilátástalanság · munkanélküliség