A ​tizedik ember 1 csillagozás

Szántó T. Gábor: A tizedik ember

A kötet címe – illetve egyik novellája – arra az ortodox zsidó vallási követelményre utal, mely szerint tíz ember kell ahhoz, hogy istentiszteletet tarthassanak. ; Szántó T. tehetségesen, érzelmi sűrítéssel, de érett realizmussal idézi fel novelláinak első ciklusában (Végjáték) a zsidó kisemberek alakját. Ez a jó portretírozó készség a későbbiekben finom, önironikus humorral egészül ki, sőt a drámai megjelenítéshez is jó érzéke van a szerzőnek. A második ciklus (Beavatás) „maibb” témákat hoz, különösen érdekes a címben jelzett, hirdetett szer, az LSD leírása, amely a pszichedélikum hatásmechanizmusát rögzíti (ebben Nádas: Szerelem című elbeszélésére emlékeztet). A három ciklus az utolsó, az Illumináció sorozata, illetőleg a kötet szövegjátékszerű függeléke (P.S.) nyomán egy közvetlen személyes, önelemző leírásig jut el az olvasó, akit, ha érdekel az újabb magyar próza alakulása, érdemes lesz figyelnie Szántó T. Gábor munkáira.

Belvárosi, Budapest, 1995

bagie P>!
Szántó T. Gábor: A tizedik ember

Nem ismertem sem a könyvet, sem a szerzőt… egy kihívás miatt a kolléganőm házikönyvtárából jutott el hozzám ez a könyv, és így adódik, hogy az első értékelését írhatom itt a molyon.
A könyv hátulján található leírás alapján én egy összefüggő történetet vártam: a tizedik emberről… de a címadó történet novellaként is abszolút megállja a helyét. És a többi hosszabb-rövidebb történet is egészen erős; számomra az abszolút kedvenc ebből az LSD című.