Isten ​szabadságra ment 4 csillagozás

Szántó István: Isten szabadságra ment

Guttmann ​Jolán 1920-ban született Hernádvécsén, egy Miskolc melletti kis faluban, ahonnan huszonnégy éves korában deportálták, és ahova csodával határos módon visszatért Auschwitzból.
Elbeszéléséből megismerkedhetünk Hernádvécse háborús hétköznapjaival, majd nyomon követhetjük Jolika útját a tehervagonban egészen a haláltáborig. Mengele döntése nyomán családjának egy része azonnal elpusztul, ám Jolika és két testvére túlélik a tífuszt, az éhezést, az embertelen munkát, és a rettenetes körülmények ellenére megélik a tábor felszabadulását.
A háború végeztével hazatérhetnek szülőfalujukba, ahol kifosztott porta és részvétlenség fogadja őket. Megpróbálják elfelejteni a történteket, ám az elszenvedett szörnyűségek tovább kísértik őket, sőt még a következő nemzedék sorsára is hatással vannak.
Jolika úgy védekezett a sorscsapások ellen, hogy kibeszélte magából az eseményeket: folyamatosan megosztotta fiával és férjével az emlékeit. Így tudott szembenézni a… (tovább)

Ab Ovo, 2014

Guttmann Jolán

Szántó István: Isten szabadságra ment

Csak ülök, és némán nézek magam elé…
Napok teltek el, mióta befejeztem a könyvet, és még mindig nem tértem magamhoz…
Én, aki azt hittem, hogy e borzalom minden oldalát ismerem már…

Ami eszembe jut, az a fájdalom, a borzalom, a félelem, és az, hogy vajon ma, mi kibírnánk-e?

Fantasztikus emberi sorsok, a feláldozás, az önfeláldozás, a halál előtti utolsó pillanatban is az életbe kapaszkodó életek.

Tisztelem, becsülöm gondolatban mindegyiküket, és csak fáj a lelkem és fáj.

KBCsilla P>!

A történészek folyamatosan arról vitáznak, vajon a szövetségesek miért nem akadályozták meg az eszeveszett deportálásokat, legalább a háború végnapjaiban. Tudatában voltak, hogy milyen mértékű a népirtás, tömeggyilkosság zajlik a koncentrációs táborokban. Szétbombázhatták volna az odavezető vasúti útvonalakat. Szándékos volt-e a mulasztás vagy stratégiai hiba? A hozzáértők szerint a vasúti szárnyak megrongálásával hatszázezer magyar zsidót menthettek volna meg a deportálástól.

tmezo P>!

Az elme sok mindenre képes, csak saját maga megszűnésével képtelen megküzdeni.

KBCsilla P>!

Nincs semmilyen információjuk a külvilágból, nincs fogalmuk róla, hogy meddig kell még kihúzniuk. Vakrepülés a semmibe. Az egyetlen pozitívum, hogy a kimerültség határán már nem kell gondolkodni. Elmélkedni meg szigorúan tilos.

Carmilla >!

Itt az élet csak múló fájdalom.

69. oldal, Ha van mit enni (Ab Ovo, 2014)

tmezo P>!

Késő este toppannak be a fináncok: másnap leellenőrzik a főzdét. Nem mondják ki, úgyis tudja mindenki, óvintézkedés gyanánt töltik ott az éjszakát, nehogy a zsidók kifosszák az üzemet az utolsó pillanatban. Jolika Annussal a tisztaszobában ágyaz a vendégeknek. Vacsora után korán nyugovóra térnek, bemennek a verandáról nyíló kisszobába. Az asztalon száraz virág, lobog a tűz a kályhában. Ám melegnek nyoma sincs. Majd lesz, mondja a cseléd.
Anyám kint kuncog, hatalmas kocsis gyertyát gyújtott meg a kályhában. Reggel a fináncok rájöttek a turpisságra, mégsem panaszkodtak. Mindenki tisztában van vele, mi járatban vannak. Végül anyám csak annyit mond: most már kvittek vagyunk.

Kapcsolódó szócikkek: Guttmann Jolán
Carmilla >!

Elrendelem, hogy a Gettó területén lakó keresztény fajú egyének az ott lakó zsidó fajú egyénekkel nem érintkezhetnek, velük semminemű összeköttetésben nem állhatnak. A Gettó területén lévő üzletek, iparosok, üzemek zsidók részére kiszolgálást nem teljesíthetnek; lakásukba, udvarukba zsidót be nem fogadhatnak, zsidó fajú egyének részére még kölcsönképen sem adhatnak át semminemű élelmiszert vagy más tárgyakat.
    Zsidó fajú egyének a Gettó utcáin nem tartózkodhatnak, lakásuknak csupán udvarra nyíló ablakait tarthatják nyitva. Minden zsidó fajú egyén köteles állandóan lakásán tartózkodni!

49. oldal, A kassai gettó - HIRDETMÉNY (részlet) (Ab Ovo, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: gettó · zsidók
Carmilla >!

Anyám sógornője, Edit nénikém, ki szintén megjárta poklok poklát, egyetlen számot nem bírt sohasem végighallgatni. Ravel Bolerója – ha ez ment a tévé kívánságműsorában, rosszul lett. Kikapcsolta a készüléket. Sokáig nem értettük az okát. Rosszul végződő szerelmi történetet sejtettünk mögötte. Végül mamámmal fejtettük meg a titkot. Amikor a gázkamrákból kihurcolt embereket égették, mindig csak a Bolero ment. Végtelenítve.

57. oldal, Mengele doktor szelektál (Ab Ovo, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Maurice Ravel: Bolero · sógornő
Carmilla >!

A magyar zsidó rejtőzködő. Arról ismerni fel, hogy szeretne beolvadni, asszimilálódni, észrevétlen maradni.

115. oldal, A magyar zsidó (Ab Ovo, 2014)

Carmilla >!

Azt, hogy minden nagyszülőmtől megfosztottak, sosem fogadhatom el a sors csapásának. Nem ágyban, párnák között hunytak el, módszeresen megölték őket.

120. oldal, Nagyik nélkül (Ab Ovo, 2014)

Carmilla >!

Magyarországon mindig is volt antiszemitizmus, mint ahogy bárhol máshol a világban. Ehhez tulajdonképpen zsidók sem kellenek, bár jó, ha vannak.

121. oldal, A miskolci zsinagóga (Ab Ovo, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: antiszemitizmus