Egy ​pap vallomása (Budai Viktor 1.) 539 csillagozás

Szántó Dániel: Egy pap vallomása

„- Honnan értesült az emberrablásokról? – kérdezte kásás hangon.
Mihály atya felnevetett:
– Onnan, hogy én tüntettem el őket.
– Maga? – Viktor nem bírta megállni, hogy ne mosolyodjon el.
– Én bizony. Elraboltam őket, koporsóba fektettem a testüket a föld alá valahol messze innen, és otthagytam őket. Van levegőjük, némi italuk és élelmük. Úgy számoltam, hogy nagyjából egy hétig húzzák. Persze csak ha elég kitartóak.”
Egy hitében megrendült katolikus pap.
Egy megszállott elme kísérlete, elevenen eltemetett kísérleti alanyokkal.
Egy őrült nyomozás, ahol nem az elkövetőt kell megtalálni, hanem az áldozatokat.
Egy kiégett nyomozó és egy törtető nyomozónő küzdelme, miközben az óra kérlelhetetlenül tovább ketyeg…

Szántó Dániel harmadik regénye egy elképesztően nyomasztó és izgalmas bűntény felderítésének magával ragadó története a koszos, maffiózók uralta, csodálatos Budapesten.

Eredeti megjelenés éve: 2020

Budai Viktor · Fodor Zsófia · Horváth Mihály atya · Novák Kristóf

Suba_Csaba P>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Budai Viktor nyomozónak elképesztő vallomást tesz egy hitében megrendült pap: élve eltemetett két embert. Mivel a bejelentése nem hivatalos és azt semmilyen módon nem rögzítik, így a nyomozást nehezen lehet megkezdeni. A rendőrség két nyomzócsoportja próbál az ügy végére járni, miközben igyekeznek a médiát távol tartani az esettől. Vajon milyen idíttatásból és kinek a segítségével végez agyament kisérletet Horváth Mihály atya? Erre és még sok minden másra is fény derül ebben a pergő cselekményű, a figyelmet végig fenntartó krimibe, ahol nemcsak az ügy részletei kezdenek körvonalazódni, de szép lassan megismerjük a nyomozók magánéleti dolgait és egymáshoz fúződő kapcsolatait is.
Bár A hatszög című kötetet (a sorozat második részét) hamarabb olvastam, mint ezt, így is minden követhető és világos volt számomra. Egy picit még jobban is tetszett ez a történet.
A krimik kedvelőinek nagyon tudom ajánlani ezt a könyvet, hiszen alapvetően a nyomozás áll a történet középpontjában, de azért jópár közügyet érintő kérdést is feszeget a könyv.
Nagyon várom a trilógia befejező részét, hiszen maradtak apróbb megválaszolatlan kérdések A hatszög végén…

Katalin_V_Tóth>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Zseniális krimi-thriller volt. Letehetetlen könyv, izgalmas, fordulatos. Nagyon tetszett, hogy nem a megszokott sémát követi, hanem teljesen új alaphelyzetet teremt és így még feszültebb lett a történet. Budai Viktor és a főbb szereplők karaktere kiváló és nagyon jó volt olvasni a valós, kortárs kitekintéseket, utalásokat. Biztosan folytatom a trilógiát. Csillagos ötös.

Amál P>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Ördögien zseniális húzás volt Szántó Dánieltől, hogy egy papot tesz meg a könyvében gonosznak, az események mozgatórugójának. Mihály atya nemcsak pap, hanem egy idős férfi is, akiről senki sem feltételezné, hogy ártani tudna az embertársainak, mégis a hitében csalódott pap magával a Sátánnal is versenyre kellhetne gonoszság tekintetében. Méltó ellenfélre talál Budai Viktor személyében, aki nem ijed meg tőle, hisz ő az ország első számú FBI profilózója. Nagyon jól felépített történetet volt, izgalmas, fordulatos, letehetetlen. Ritkán maradok fent, hogy befejezzek egy könyvet, de ezt éjjel fél 4-ig olvastam. Az író kitűnő korrajzot állít elénk, mert nemcsak a bűntényeket ismerhetjük meg, hanem a korrupt rendszert, a média túlkapásait, a politikai dilettantizmust, a maffián belüli leszámolásokat, az emberek gyarlóságait. Mindenkinek vannak titkai, kinek kisebb, kinek nagyobb és néha ha ezek a titkok kiderülnek, akkor életeket döntenek romba. A könyv végén sajnáltam Viktort, amikor rádöbbent, hogy hiába kitűnő profilózó, de valaki mégis az orránál fogva vezette éveken keresztül. Biztos, hogy a folytatásokat is el fogom olvasni, és ez is újraolvasós lesz.

Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Az ördög egyik legnagyobb ravaszsága az, hogy elhiteti velünk: nem létezik. Isten kegyelméből… avagy Júdás a „pályamódosító” – katolikus pap. Minden kitalált vagy valós emberi alak, minden gesztus, epizód vagy történet mögött álló kérdés ugyanaz: hogyan képes az emberi elme a gonosz fogalmára, annak végrehajtásáról és megvalósításáról nem is beszélve? Isten bizony élveztem. És bár tudom, hogy kissé túlzásba esett az író, de annyira beszippantott a sztori, hogy tényleg nem akadtam ki ezen. Az első oldaltól a befejezésig lebilincselt, és nem éreztem, hogy sokkolni, vagy emberi léptékkel felfoghatatlan világvégével szeretett volna riogatni. Úgy gondolom, főként azoknak fog tetszeni, akik nem vetik meg azt, ha nem látják előre a dolgok menetét (vagy azt hiszik, hogy látják, de közben nagyon nem) és nem bánják, ha kicsit játszik velük az író. Mivel a könyv vállalt céljai (politika illetve társadalomkritikán kívül) a feszültség felkeltése és megfelelő adagolása, a lelki folyamatok ábrázolása, így nehéz más vonatkozásban beszélni róla. Akinek ez bejön, az kiválóan fog szórakozni, akinek nem, az ne reménykedjen, hogy itt kap netán magvas gondolatokat az életről. Nem lesz klasszikus, mert ez a thriller tényleg csak annyi, amennyinek látszik: hogy élvezzük és felértékeljük a látszólag hétköznapi részletek és szóváltások horderejét. Ezt viszont (nekem) teljesítette.

Minden_hétre_egy_könyv_kihívás P>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Sokat vártam ettől a könyvtől és nem csalódtam. Dani egy nagyon izgalmas, összetett és egyedi pszichothrillerrel kápráztatott el bennünket. A cselekmény lassan bontakozott ki, az összes fejezetben csepegtetett az író új információkat. A szereplők kedvelhetők voltak, külön tetszett, hogy Magyarországon játszódik a történet. :)

Papírra_vetett_gondolataim>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Hatalmas kedvencem lett ez a kötet. Körülbelül 4 nap alatt sikerült elolvasnom, de csak azért, mert nem volt időm annyit olvasni. Ha lett volna időm 2 nap is elég lett volna, annyira magával ragadott a történet. A kötet stílusa és hangvétele annyira olvasmányos, hogy szinte észrevétlenül pörögnek a lapok olvasás közben. Rengeteg csavar, izgalom, hatalmas feszültség, a kötet észrevétlenül bekúszik a bőröd alá és nem enged. Mindenkinek csak ajánlani tudom ! :)

dagikám>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Abszolút kedvenc lett ez a könyv.
Eleinte tartottam a sok szereplőtől,akiket a többi moly említett,de nekem nem volt vele problémám,mindig tudtam ki kicsoda.
Egy pörgős történetét kap az ember,imádtam minden sorát, annyira magával ragadott,hogy alig tudtam letenni. Mindig minden oldalon derült ki egy titok, ami új események láncolatát indította el.
Áldom az eszem,hogy megvettem az író összes könyvét.

Ngie>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Kezdjük az elején: Horváth Mihály atya, hitében megrendült pap olyan emberi ésszel szinte fel sem fogható kísérletbe kezd, amit elsőre még a rendőrök sem tudnak igazán hova tenni. A regény legelső kulcs jelenete egyben szerintem az egyik legerősebb jelenete is, Mihály atya és Budai Viktor közti párbeszéd végtelenül izgalmas, és közben garantált, hogy Viktorral együtt az olvasó is meghökken és megborzad Mihály atya mondataitól. Vannak azok a filmek, amikor nem bírod nézni (vagy mert a képi világ undorít el, vagy mentálisan megterhel, ami történik), de mégsem bírod levenni róla a szemed – na ez az érzés engem végigkísért a könyvön. Az Egy pap vallomásában nem kell várnunk, hogy megtörténjen a bűneset, az első pillanattól adott: egy fiatal lány és egy pap fekszik valahol két koporsóban, és arra várnak, hogy Budai Viktor vajon képes lesz-e megtalálni őket. A feszültség ott lapul a levegőben, és hajtja az olvasót, hogy végigolvasva a regényt megtudja, mi lesz a két áldozat sorsa. Sőt, valahol Budai Viktor személyében is egyfajta áldozatot követünk, aki próbálja az elébe állított rejtélyt kibogozni. És akik olvasták már, pontosan tudják, hogy ezen a három szereplőn kívül még sokan kerülnek az események kereszttüzébe, sokkal több történet bontakozik ki, mint amire talán a legelején számítanánk.

A címből is sejthető, hogy a regény egyik központi témája a vallás lesz. A szerző nagyon sok szereplőn át hozza be a különböző vallási kérdéseket és témákat, amik szerintem nagyon jól működtek. Annak ellenére élveztem a témát és ezeket a részeket a regényben, hogy én magam nem vagyok vallásos.

A regény másik nagy erőssége az írói stílus. Könnyed, olvasmányos és még valahogy a leírások alatt is úgy pörögtek az ujjaim alatt az oldalak, mintha párbeszédeket olvasnék. Nekem tetszettek a csavarok, tetszettek az elrejtett utalások. Sok gondolat visszaköszönt több oldalon, sokszor nagyon szépen álltak kontrasztba vagy párhuzamba egymással.

Amit kicsit negatívként éltem meg olvasás közben, hogy Budai Viktor ki van kiáltva a legjobb rendőrnyomozónak, akit Magyarország látott, és végig követ el apró és nagyobb hibákat. Ezt kicsit nehezen tettem helyre magamban, mert persze ő is ember, ő is hibázik, de egy-két jelenetnél azért csóváltam a fejem. A másik negatív nálam a regény lezárása volt, kicsit hirtelen ért véget bennem, de ez lehet írói húzás is, spoiler.

Nagyon bírnám, ha Dani tényleg átugrana más műfajba alkotni, mert a krimi nem a kedvenc műfajom, és tőle nagyon szívesen olvasnék olyan műfajban, ami közelebb áll hozzám!

A szerzővel online beszélgettünk az írásról és az Egy pap vallomásáról, amit vissza lehet nézni: https://youtu.be/1qA2HPZdpcA

Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Istenigazából nem is tudom, hogy mit mondjak. Tetszett is meg nem is.Furcsa érzéseket hagyott bennem ez a könyv. Nehéz megszólalni elsők között, de nem tudok mást írni, mint amit érzek, amit kiváltott a könyv.

Mariann_ P>!
Szántó Dániel: Egy pap vallomása

Éreztem én már a megjelenés előtti hírekből , amiben az író még a koporsóba is belefeküdt, hogy ez nekem már túl sok lesz. Vannak dolgok, amikre már nem vagyok befogadóképes.
Hát , egy darabig húztam az olvasását, de eleget várakozott a polcomon.
Ez a szenzáció nekem nem jött be, az sem , hogy egy pap , de miért pont ő ?
Egy darabig jegyzeteltem a szereplőket, de egy lap betelte után elegem lett belőle.
Kicsit hosszúra sikeredett . Ez most nem az én értékrendem szerinti jó könyv volt, de nem vagyunk egyformák , másnak attól még bejöhet.

mate55>!

– Anyám egyszer azt mondta, hogy azért kell könyveket olvasni, mert azok megtanítanak a többi ember fejével gondolkodni.

mate55>!

Ahhoz, hogy az ember a helyes ösvényre léphessen, néha a helytelen úton kell áthaladnia.

mate55>!

Az ország nagy része keresztény, de a legtöbben nem gyakorolják a vallást. Csak a társadalmi elvárások miatt kereszteltetik meg a gyerekeiket.

106. oldal (Alexandra, 2020)

mate55 >!

Ma már nem az a kérdés, hogy egyes politikusok korruptak-e, hanem az, hogy mennyire azok. Az emberek immunisak lettek a lopásra, hiszen tudják, hogy ez a hatalommal járó rossz, amely tulajdonképpen nem is annyira elítélendő, hozzátartozik az élet természetes körforgásához, akár az oxigén vagy a tápanyag.

mate55>!

Ha egy ember csak a rosszat sorolja a jó meglátása nélkül, akkor az elfogultság miatt hiteltelenné válik a kritikája.

Kapcsolódó szócikkek: elfogultság · hitelesség · kritika
Perei_Annamária>!

Anyám egyszer azt mondta, hogy azért kell könyveket olvasni, mert azok megtanítanak a többi ember fejével gondolkodni. És akkor irányíthatod őket.

mate55 >!

– Az idő a legnagyobb veszedelem az életben.

306. oldal (Alexandra, 2020)

MutiMit0lvasol>!

– Ha túl sokáig élünk hazugságban, Viktor, akkor a hazugságból igazság válik, és az emberek eszerint az igazság szerint folytatják tovább az életüket. Ma már nem az a kérdés, hogy egyes politikusok korruptak-e, hanem az, hogy mennyire azok.

robinson P>!

Gyerekkorában megkeresztelték, akárcsak a magyar népesség hetven százalékát, de a vallást nem gyakorolta; nem imádkozott, nem gyónta meg a bűneit és nem hitt.

robinson P>!

Érdekes, hogy ezek a miseruhába bújt férfiak hajlamosak ugyanolyan megtévelyedett útra térni, akárcsak a ketrecbe zárt oroszlánok. A lemondásokat az emberi elme nem tudja megfelelően kezelni, és sok esetben zavarodottság lesz úrrá a tettein azoknak, akik megvonnak maguktól valamit, amire teljes szívükből vágynak.

Budai Viktor sorozat · Összehasonlítás