Létünk ​indái 17 csillagozás

Buddhista tanmesék és történetek
Szántai Zsolt (szerk.): Létünk indái

Számtalan lét, számtalan test – tengernyi szenvedés, tengernyi tapasztalat. Buddha, a Megvilágosodott emlékszik korábbi életeire, és kísérletet tesz arra, hogy tanításaival felnyissa a még semmit sem látók szemét arra, hogy másoknak mi is csupán „mások” vagyunk. Arra, hogy nincs új a nap alatt: minden, ami van, hajdan is létezett, minden, ami van, majdan is létezni fog. Sorsok, életek, élmények: mindegyik másnak látszik, mégis mind ugyanolyan.
Fel kell ismerni a világot a porszemben, fel kell ismerni a „minden”-t az „egyetlen”-ben. Fel kell ismerni az igazságokat.
„Amíg nem ismerjük és nem értjük meg a négy igazságot, mindaddig az újbóli megszületések szomorú és kietlen útját kell járnunk. Melyik ez a négy igazság? a szenvedés igazsága, a szenvedés okának igazsága, a szenvedés megszüntetésének igazsága, és azon útnak igazsága, mely a szenvedés megszűnéséhez vezet…” – tanítja a Megvilágosodott.

STB Könyvek, Kistarcsa, 2010
196 oldal · ISBN: 9789637435232 · Fordította: Szántai Zsolt, Tokaji Zsolt

le_miserable

Szántai Zsolt (szerk.): Létünk indái Buddhista tanmesék és történetek

Szóval buddhista tanmesék… mint például: Volt egyszer egy nagyon szép és nagyon gonosz leány, aki elcsábított egy remetét a megvilágosodás útjáról, visszavitte a világi életbe, majd elhagyta egy rablóvezérért. Aztán a remete is meg a rablóvezér is rájöttek hogy ez a csaj bizony nem kóser, úgyhogy közös megegyezés alapján jól kettévágták egy karddal. Miután ezt megcselekedték, a rablóvezér is úgy döntött, hogy a megvilágosodás útjára lép, és remetének áll. Tudniillik, hogy elmélkedjen a nagy egyetemes igazságokról, minthogy egy vagy az univerzummal, minden élőlény a testvéred, így aztán viseltess mindenki iránt szeretettel és megbocsátással, és lehetőleg állatokat se egyél, mert nincs rá feltétlenül szükséged, hogy kioltsd árva életüket… várj, várj, tekerjük csak vissza oda, hogy a csábító gaz asszonyt lehentelték hőseink… szóval az akkor amúgy tök oké?
Tanmese, mi?
Tanmese. Az.

papeerzsepi

Szántai Zsolt (szerk.): Létünk indái Buddhista tanmesék és történetek

Rövid, tanulságos tanmesék.Csekély irodalmi értékkel…de nem is ez a cél.

Jeffi SP

Szántai Zsolt (szerk.): Létünk indái Buddhista tanmesék és történetek

Már nem az első Buddhista tanmesés könyv, amit olvasok, és nem is az utolsó. Szeretem, a tanulságos néha teljesen hihetetlen történeteit. A démonokkal, a néma buddhákkal. És ezt a féle kiadását ezeknek a történeteknek is. A kiadó arra ügyelt, hogy öröm legyen kézbe venni a könyvecskét. Nem csinálta túl vastagra sem (200 oldal), kényelmesen elfér egy táskába, és csodaszép a borítója. A történeteket is kellő odafigyeléssel válogatta össze, mert túl sok ismétlést nem rakott bele. Volt már olyan gyűjtemény, ahol észrevehetően sok azonos történet volt, itt nem. Jó volt a rövid példázatok, a rövid történetek és a hosszú tanmesék aránya is. Én mondjuk jobban szeretem az egy-két oldalas történeteket.

rebel

Szántai Zsolt (szerk.): Létünk indái Buddhista tanmesék és történetek

Rövidebb és hosszabb tanmesék találhatók benne. Tetszett.

Wolly

Szerencséje van, akinek okos a testvére!

84. oldal Okos asszony

Wolly

Egyszer minden jónak vége szakad.

Utolsó oldal, Tisztaszemű, a világ királya