Hungarica 2 csillagozás

Magyar a Dal
Szántai Zsolt: Hungarica

„…A könyvek akkor kezdenek élni, ha olvassák őket; a zenék akkor élnek, ha van, aki hallgatja őket – a gondolatok, eszmék, filozófiák, tanítások, de (egye fene, soroljuk ide ezeket is!) még a politikai programok is csak akkor élnek, ha azokat megosztjuk egymással. A raktárakban porosodó könyvek, a nem hallgatott zenék, az elhallgatott (vagy: elhallgattatott) gondolatok stb. mind-mind halottak. Nekem pedig semmi kedvem egy olyan világban élni, ahol csupa-csupa halott, alvajáró, vagy élőnek álcázott halvajáró kering körülöttem! ”

Tuan, Budapest, 2010

Ratsui>!
Szántai Zsolt: Hungarica

Olvasottságom kiszélesítéseképpen vettem meg ezt a könyvet.
Gyakorlatilag azt kaptam tőle amit vártam, a zenéről és a nemzeti érzésekről szól a könyv a zenekar tagjai és lemezeken vendégeskedő művészek számolnak be erről a két témáról.
Könnyű olvasnivaló, 196 oldal előszó + interjú, plusz 17 oldal rocktörténelem.

L_L>!
Szántai Zsolt: Hungarica

Ambivalens érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban. Jó volt, nem tagadom, már régen vágytam rá, hogy egy ilyen ízig-vérig magyar könyvet olvassak, de most hogy végeztem, úgy érzem mintha nem is olvastam volna semmit.
Igazából semmi újat nem tudtam meg, a lemezeket ismerem, a dalszövegeket ismerem, a 2006-os MTV-székház ostrom eseményei és következményei is mindenki számára ismeretesek. Kicsit kevésnek éreztem én ebben a Hungaricát. Sok volt a Moby Dick, illetve én azt a rocktörténelmet sem ebbe a könyvbe tettem volna.

Pont Ben Meyers System Of A Down című könyvét olvastam ezelőtt a könyv előtt (amelyet Szántai Zsolt fordított). Már az első oldalakon meg lettek említve, így igazából azért mondom mégis azt, hogy jó volt, mert egyfajta átmenetet éreztem a kettő közt. Mintha a System könyvből átcsúsztam volna a Hungaricáéba. Az előző könyv az örményekkel fejeződött be, ez pedig azzal kezdődött. Így nagyon szuper volt, a kettő együtt adott egy viszonylag jó élményt. Önmagában azért kicsit „gyengének” éreztem.

Rövid, könnyű olvasmány. Kettőt pislogtam és már a végére is értem. :)

Szántó Péter – Presser Gábor – Karácsony János – Solti János – Somló Tamás: És ilyen a Boksz?
Szőnyei Tamás: Az új hullám évtizede 1.
Bernáth Zsolt: A progresszív rock
Jávorszky Béla Szilárd – Sebők János: A magyarock története 2.
Sebők János: Az utolsó dalt a halál játssza
Boronkay Antal – Gurály László – Nemes Nagy Péter – Szőnyei Tamás: Képes rock enciklopédia
Karácsony János – Presser Gábor – Solti János – Somló Tamás – Léderer Izsák Pál: LGT – Újrahasznosítás
Schuster Lóránt: Kaptafa
Dudich Ákos: A Faith No More képes testamentuma
Mihály Tamás: Basszus! Omega!