Gilbert 2 csillagozás

Egy megbuktatott magyar kém igaz története
Szalay Tamás Lajos: Gilbert

Egy megbuktatott magyar kém igaz története Gilbert Ottót az évszázad legnagyobb titkosszolgálati fogásaként emlegették a nyolcvanas évek Amerikájában. A kommunista blokk hírhedt spionját látták benne, holott csak egy egyszerű magyar vagabund volt. Egy kalandvágyó pesti srác, aki kész volt minden veszélyt vállalva szolgálni a hazáját. De a hazája elárulta. Gilbert Ottó egy sikertelen titkosszolgálati akció után tíz évet töltött amerikai börtönökben kémkedés miatt. A hazája hátat fordított neki, a katonai hírszerzés letagadta, magára maradt. Most kész, hogy élete minden titkát elmesélje: a magyar Holocaust átélt borzalmait, az 56-os szökés kalandjait, az amerikai csibészségeket, a titkosszolgálati megbízatást és a bukást követő börtönéveket. Eredeti FBI-jegyzőkönyvek, eredeti fotók, eredeti iratok.

DELA, Debrecen, 2006

Gregöria_Hill
Szalay Tamás Lajos: Gilbert

Szalay Tamás Lajos: Gilbert Egy megbuktatott magyar kém igaz története

Nos, hát szerintem ez egy elég rossz könyv, remélem, senkinek nem gázolok bele a lelkébe. Igaz, mostanában nehéz a kedvemre tenni. De még azzal együtt is sem. Mivel Gilbert még köztünk van, amennyire tudom, maradjunk annyiban, hogy a könyv alapján nem volt szimpatikus, és az író a legkevésbé sem segített ezen. Pedig legalább kétszázszor elolvashattam, milyen vagány zsivány pesti srác volt (Gilbert, nem az író). Meg úgy alapjában véve érdekes történet, ezért is vettem meg a könyvet. De az nem volt érdekes. Patetikus volt, historizáló, és sok volt a bukfenc -nem az események menetében, hanem- az eseményekhez fűzött érzelmes (?) írói kommentárokban. Ahogy éppen szükség volt rá, úgy volt egyszer pesti vagány egyszer meg nem, egyszer fiatalos, kalandvágyból önként (és dalolva) távozó vagabund, majd legközelebb szegény halálfélelemben menekülő elüldözött. Nem szeretem az ilyet.