Mogyoró ​kinövi a kabátját (Mogyoró 2.) 56 csillagozás

Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

A kékszemű, fitos Mogyoró, akit az olvasó már ismerhet a szerző korábbi regényéből, két évvel idősebb és öt egész centiméterrel nagyobb lett, amióta nem találkoztunk vele – és ez igazán nagy jelentőségű esemény egy olyan kislány életében, aki mindig a legkisebb volt az osztályban. De ne vágjunk az események elébe… Ez a rohamos növekedés egy nyári szünidő eredménye. Mogyoró ugyanis a nagyinál nyaral a Balatonon. Számtalan mulatságos kaland esik meg vele, számtalan bonyodalom származik sedreségéből, sőt néha túlságos buzgalmából is. A kalandok közben vidáman múlik a nyár a Balaton partján és tó hűs vizében, és Mogyoró örömére kiderül, hogy a kislány kinőtte a tavalyi szép nagykockás kabátot… A mulatságos könyvet Réber László kitűnő rajzai díszítik.

Eredeti megjelenés éve: 1960

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak

Ciceró, Budapest, 2007
310 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635395972 · Illusztrálta: Réber László
Móra, Budapest, 1960
284 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Réber László

Oláh_Zita P>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Igaz békebeli történet, szeretettel és emberi hibákkal tele, és mégis minden egyes oldalról süt belőle az emberség. És még a Balaton parton is játszódik. Szívmelengetően kedvenc!

icu79 P>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Az első rész után nem vágtam bele túl nagy lendülettel a folytatásba, mert az annyira nem fogott meg. Itt a nagymamánál töltött balatoni nyár történéseit olvashatjuk telis -tele kalandokkal, élményekkel, amelyek többnyire balul sülnek el, pedig a társaságot mindig a jó szándék vezérli. :) Jó hangulatú kis könyv, sok-sok megmosolyogtató mozzanattal. Nyilván kislánykoromban jobban élveztem volna az olvasását, de így is helyén voltak a dolgok. :)

cippo I>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Ápdét: hát, hogy mondjam, így felnőtt fejjel meglepett néhány elég komoly stilisztikai hibával a Lenke néni. Azér' persze jár a csillag, csak konstatáltam azt a generációs szakadékot, hogy ejnyebejnye.

Ha csak meglátom, mindig ez ugrik be először:

"Elolvassa háromszor egymás után, de nem lesz okosabb: „…Karcsi sokáig
ácsorog a sötét udvaron, a sziporkázó csillagok távoli fényét lesi. – Karcsi! Karcsit hívja öt
anyja a ház felől” – Peti elhallgat, és újból átfésüli magában a szavak értelmét.
– Na! – szólal meg a nagymama, s a szemöldöke magasba szökik. – Ez a vége? Se füle, se
farka az egésznek!
– Nem – válaszolja a gyerek bosszúsan –, nincs még vége. De a csuda érti ezt a hülyeséget!
– Már megint hogyan beszélsz?! Miért lenne hülyeség? Olvasd csak még egyszer!
– „Karcsi! Karcsi! – hívja öt anyja a ház felől” – érted ezt, nagyanyám? Hát hogyan lehet
valakinek öt anyja?
Nagymama elgondolkozik, hümmög. Mogyoró a fiú háta mögül az újság lapjára les, aztán
hangosan kacagni kezd:
– Te szamár! Hát nem látod, hogy hosszú ő-vel van írva? Nem öt anyja – hanem őt anyja! Te
is szép kis negyedikes leszel, mondhatom! "

Hát ezen besírtam. :)

AnitaZoé P>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Nagyon aranyos történetek, cserfes, minden lében kanál leány ez a Kati, vagyis Mogyoró. Rengeteg kaland, kalamajka veszi körül, amit mindig szerencsésen megold. És végre elkezd nőni. Teljes mértékben megértem, hisz én sem nőttem nagyra. :)
Mogyoró szerintem a magyar Anne Shirley.

Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Ez a Mogyoró már sokkal szimpatikusabb, mint a kisebb korú, talán jobban hasonlít én tízéves énemre. De még mindig túlságosan kíváncsi.

feketecsóka>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

nekem nagyon tetszik. Nemsemmi beszólásai vannak Mogyorónak. Elég huncut Mogyoró, de nagyon jólelkű.

Sünike>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Több évtized után akadt ismét a kezembe, és újra elolvastam.
Még most is nagyon elbűvölt

KleineKatze>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Megvallom őszíntén, nagyon nehezen kezdtem neki. Hogy pontos legyek öt(!) évet várt a polcon, hogy rászánjam magam. Ma már nem is emlékszem az előző részére a regénynek, de sebaj, mert még így is lehet élvezni, és ez az, ami igazán jó benne. Tizenöt éves vagyok, de még mindig képes vagyok meséket olvasni és szerintem ez nem CIKI! Egy átlagos gyerek azt hinné, hogy ezt nagyon lassan lehet csak olvasni, szerintem én is ezért nem láttam hozzá, de amikor belelendülsz, csak úgy falod a lapokat! :)

matraimelinda>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

a másik nagy kedvencem volt nagyon sokáig!:) Szalay Lenke maradandót alkotott. Eszembe jut, milyen szép gyermekkorom volt, d nagy kár, hogy elmúlt…:(

Oláh_Zita P>!

Mogyorónak még talán sohase esett ilyen jól, hogy a nagymama úgy beszél vele,
mint egy kisbabával. Éppen most, amikor ő olyan öregnek s fáradtnak érzi magát.

15.fejezet

Lahara IP>!

– De hát mért költözhetett el az a gazember macska?

Lahara IP>!

– Anyuka azt mondta egyszer régen, hogy gyakorlásból írjak állatneveket, aztán növényeket, s amikor már mind megvolt, akkor a színeket kérte. És én azt írtam, hogy „szüke, bana, vürüs meg hekete”! És ez olyan borzasztó?

KleineKatze>!

Drága Nagyikám!

Még gyorsan írok egy rövid levelet, bár nemsokára utazunk hozzád. Alig várom már azt a percet, hogy elinduljon velem a balatoni vonat. Minden reggel megszámolom a hátralevő napokat a naptárban, s örömmel húzok egy kis vonalat a noteszembe: már megint eggyel kevesebbet kell aludnom a nyaralásig!

Mogyoró sorozat · Összehasonlítás