Mogyoró ​kinövi a kabátját (Mogyoró 2.) 61 csillagozás

Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

A kékszemű, fitos Mogyoró, akit az olvasó már ismerhet a szerző korábbi regényéből, két évvel idősebb és öt egész centiméterrel nagyobb lett, amióta nem találkoztunk vele – és ez igazán nagy jelentőségű esemény egy olyan kislány életében, aki mindig a legkisebb volt az osztályban. De ne vágjunk az események elébe… Ez a rohamos növekedés egy nyári szünidő eredménye. Mogyoró ugyanis a nagyinál nyaral a Balatonon. Számtalan mulatságos kaland esik meg vele, számtalan bonyodalom származik sedreségéből, sőt néha túlságos buzgalmából is. A kalandok közben vidáman múlik a nyár a Balaton partján és tó hűs vizében, és Mogyoró örömére kiderül, hogy a kislány kinőtte a tavalyi szép nagykockás kabátot… A mulatságos könyvet Réber László kitűnő rajzai díszítik.

Eredeti megjelenés éve: 1960

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak Ciceró

Ciceró, Budapest, 2007
310 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635395972 · Illusztrálta: Réber László
Móra, Budapest, 1960
284 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Réber László

Kicsibogár>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Igaz békebeli történet, szeretettel és emberi hibákkal tele, és mégis minden egyes oldalról süt belőle az emberség. És még a Balaton parton is játszódik. Szívmelengetően kedvenc!

Katja_Magnus>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Ezen a bo haromszaz oldalon visszarepultem az idoben, es bar 1960-ban irodott, amikor en meg csak gondolatban sem leteztem, megis visszaadta a gyerekkorom nagy reszet.
Annyi kulonbseggel, hogy en nem a Balatonon voltam gyerek, hanem az orszag keleti reszen, plusz nem csak ket honapig elveztem a nagyszulok szeretet, hanem egesz evben off

Jo volt olvasni a Nagymama szava jarasat, meg vegig Mogyoro es Peti nyomaban toporogni, hol nevetve, hol busulva.

Tokeletesen visszaadja a gulyaskommunizmust. Aki nem tudja mi az, csak olvasson meg tobb Csikos, Pottyos meg Delfin konyvet, azokbol megtudja , milyen is volt akkor gyereknek lenni.

Oszinten szolva, ezt a konyvet amolyan tuzolto kis limodanenak valasztottam, az olvasasi valsagom bealltanak kuszoben, es bar nem tudott visszarantani off, megis orulok, hogy elolvastam. Egyaltalan nem bantam meg.

A kotet minden kis fejezete tartalmaz valami fabulat, amit akar a mai gyerekek is megerthetnek es tanulhatnak belole.

Olvassatok, szerintem nagyon megeri!

Ciceró, Budapest, 2007
310 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635395972 · Illusztrálta: Réber László
icu79>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Az első rész után nem vágtam bele túl nagy lendülettel a folytatásba, mert az annyira nem fogott meg. Itt a nagymamánál töltött balatoni nyár történéseit olvashatjuk telis -tele kalandokkal, élményekkel, amelyek többnyire balul sülnek el, pedig a társaságot mindig a jó szándék vezérli. :) Jó hangulatú kis könyv, sok-sok megmosolyogtató mozzanattal. Nyilván kislánykoromban jobban élveztem volna az olvasását, de így is helyén voltak a dolgok. :)

cippo I>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Ápdét: hát, hogy mondjam, így felnőtt fejjel meglepett néhány elég komoly stilisztikai hibával a Lenke néni. Azér' persze jár a csillag, csak konstatáltam azt a generációs szakadékot, hogy ejnyebejnye.

Ha csak meglátom, mindig ez ugrik be először:

"Elolvassa háromszor egymás után, de nem lesz okosabb: „…Karcsi sokáig
ácsorog a sötét udvaron, a sziporkázó csillagok távoli fényét lesi. – Karcsi! Karcsit hívja öt
anyja a ház felől” – Peti elhallgat, és újból átfésüli magában a szavak értelmét.
– Na! – szólal meg a nagymama, s a szemöldöke magasba szökik. – Ez a vége? Se füle, se
farka az egésznek!
– Nem – válaszolja a gyerek bosszúsan –, nincs még vége. De a csuda érti ezt a hülyeséget!
– Már megint hogyan beszélsz?! Miért lenne hülyeség? Olvasd csak még egyszer!
– „Karcsi! Karcsi! – hívja öt anyja a ház felől” – érted ezt, nagyanyám? Hát hogyan lehet
valakinek öt anyja?
Nagymama elgondolkozik, hümmög. Mogyoró a fiú háta mögül az újság lapjára les, aztán
hangosan kacagni kezd:
– Te szamár! Hát nem látod, hogy hosszú ő-vel van írva? Nem öt anyja – hanem őt anyja! Te
is szép kis negyedikes leszel, mondhatom! "

Hát ezen besírtam. :)

Erzsébet_Szászi>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Ó, hogy visszavágyom az időben oda, ahol olyan gondtalan, gyermeki és vidám nyári napokat éltünk. Ha nem a Balaton partján, akkor épp a Tiszánál. Nagyon jó volt Mogyoróval nyaralni a nagymamánál- És ebben a részben valahogy finomabban voltak elrejtve a nevelő célzatú beszédek és történések, mint az előzőben. Komolyan kedvem támadt még több ifjúsági irodalmat olvasni.

AnitaZoé P>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Nagyon aranyos történetek, cserfes, minden lében kanál leány ez a Kati, vagyis Mogyoró. Rengeteg kaland, kalamajka veszi körül, amit mindig szerencsésen megold. És végre elkezd nőni. Teljes mértékben megértem, hisz én sem nőttem nagyra. :)
Mogyoró szerintem a magyar Anne Shirley.

Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Ez a Mogyoró már sokkal szimpatikusabb, mint a kisebb korú, talán jobban hasonlít én tízéves énemre. De még mindig túlságosan kíváncsi.

feketecsóka>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

nekem nagyon tetszik. Nemsemmi beszólásai vannak Mogyorónak. Elég huncut Mogyoró, de nagyon jólelkű.

Sünike>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

Több évtized után akadt ismét a kezembe, és újra elolvastam.
Még most is nagyon elbűvölt

matraimelinda>!
Szalay Lenke: Mogyoró kinövi a kabátját

a másik nagy kedvencem volt nagyon sokáig!:) Szalay Lenke maradandót alkotott. Eszembe jut, milyen szép gyermekkorom volt, d nagy kár, hogy elmúlt…:(

Kicsibogár>!

Mogyorónak még talán sohase esett ilyen jól, hogy a nagymama úgy beszél vele,
mint egy kisbabával. Éppen most, amikor ő olyan öregnek s fáradtnak érzi magát.

15.fejezet

Lahara IP>!

– De hát mért költözhetett el az a gazember macska?

Lahara IP>!

– Anyuka azt mondta egyszer régen, hogy gyakorlásból írjak állatneveket, aztán növényeket, s amikor már mind megvolt, akkor a színeket kérte. És én azt írtam, hogy „szüke, bana, vürüs meg hekete”! És ez olyan borzasztó?

KleineKatze>!

Drága Nagyikám!

Még gyorsan írok egy rövid levelet, bár nemsokára utazunk hozzád. Alig várom már azt a percet, hogy elinduljon velem a balatoni vonat. Minden reggel megszámolom a hátralevő napokat a naptárban, s örömmel húzok egy kis vonalat a noteszembe: már megint eggyel kevesebbet kell aludnom a nyaralásig!

Kirani>!

Sokan nem tudják másképpen kifejezni a meghatottságukat, csak hallgatással…

Mogyoró sorozat · Összehasonlítás