Szalay Lenke annak idején nagy sikerű regénye látszólag csupán egy nyári táborozás históriája, a valóságban azonban több annál. Hősei sokat vívódó, a felnőttek világában még csak csetlő-botló sokat csalódó kiskamaszok, akiket az úttörőtábor embert érlelő közössége ébreszt rá a megnyugtató felismerésre, hogy helyük és boldog jövőjük itt, a szocialista Magyarország dolgozó népének társadalmában van. Mindvégig izgalmas, elgondolkodtató regény Szalay Lenke könyve.
Barát érkezik a házhoz 16 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 1963
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Aranykürt kiskönyvtár Móra
Kedvencelte 1
Várólistára tette 6
Kívánságlistára tette 5
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Kétféle érzés keringett bennem, míg olvastam.
Egyrészt, hogy érződik rajta az elmúlt ötven év pora, ezért ma már nem annyira állja meg a helyét, mert sok olyan dolog van benne, amivel a mai ifjúság már nem nagyon tud mit kezdeni (még én sem, pedig nem magamat értem a korosztály alatt).
Másrészt, hogy ez egy olyan mély érzésekről szóló regény, amit nagyon, nagyon jó lenne, ha ma is olvasnánk még. Bár a mai tizenöt évesek már nem ilyenek (táborozni semmiképp sem mennek), de érzéseik vannak. Szép volt, megnyugtató és valamilyen furcsa nosztalgiát éreztem a saját gyerekkorom iránt, úgyhogy számomra ez a fő tanulság: időnként érdemes ifjúsági irodalmat is elővenni.


Nehezen rázódtam bele az olvasásba. Mindig is elképedek, mennyire másként, micsoda ridegtartásban neveltek az ötvenes években gyereket, és itt most egyáltalán nem a bakonyi úttörőtáborra gondolok. Átjött a sorokon a korszak, egy bizonyos fajta gondolkodásmód, amit bár én saját bőrömön szerencsére nem tapasztaltam, de egyes családtagjaim elbeszéléséből ismerek. Vagy ismerni vélek. Tulajdonképpen az írónő szenvtelen előadásmódja sem tetszett, de többek közt ez tette hitelessé számomra a történetet.
Ha jól számolom, ’58 nyarán, egy úttörőcsapat táborozni megy egy bizonyos bakonyi patakhoz, kisvasút, táborállítás, tökfőzelék, mártás, meg a gyereklelkek mélyén feszülő fájdalmak és ellentétek.
És a vége úgy spoiler


Mielőtt belekezdtem egyáltalán nem olvastam el a fülszöveget, és csak annyit észleltem, hogy Szalay Lenke, meg hogy Barát érkezik és azt hittem, hogy ez is egy olyan jó kis Szalay Lenkés pöttyös lányregény, de aztán kiderült, hogy még annál is jobb.
Népszerű idézetek




Életében legyen jó az ember a másikkal, s ne díszes sírkővel igyekezzék pótolni az elmulasztott szeretetet.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Astrid Lindgren: Az ifjú mesterdetektív 93% ·
Összehasonlítás - Csukás István: Nyár a szigeten 92% ·
Összehasonlítás - Joan G. Robinson: When Marnie Was There ·
Összehasonlítás - Kiss József László: Jó szelet, kapitány! 94% ·
Összehasonlítás - Halasi Mária: Kölcsönkért szülők 93% ·
Összehasonlítás - Petrovácz István: Nevelem a családom 88% ·
Összehasonlítás - Nemere István: A fantasztikus nagynéni 90% ·
Összehasonlítás - Balázs Ágnes: Lufi és a zűrös vakáció 93% ·
Összehasonlítás - G. Szabó Judit: Hárman a szekrény tetején 89% ·
Összehasonlítás - Thury Zsuzsa: Zalai nyár 87% ·
Összehasonlítás