Magasles ​a Kékes alatt 4 csillagozás

27 db novella Szalay Istvántól

Mezőgazdasági, Budapest, 1979
124 oldal · ISBN: 9632300203 · Illusztrálta: Kerekes Anna

Szalay István: Magasles a Kékes alatt

Lehetséges, hogy a maga idejében nagyobb érdeklődésre tartott számot, de ma már kicsit elavultnak tűnik, vannak lényegesen jobb vadászkönyvek is, én is csupán egy kihívás miatt választottam.
Szalay István hosszú időn keresztül vadászott a Mátra erdőségeiben. Ebben a könyvében 27 novellában számol be felejthetetlen vadászélményeiről, és a vadászat közben szerzett egyéb impresszióiról.
A mű minden sorából árad a természetszeretet, gyönyörű leírásokban bővelkedik és szépek Kerekes Anna grafikái is, melyek jól kiegészítik a beszámolókat. Az illusztrációk saját élőhelyükön, élethűen mutatják be az erdei állatokat, néha növény- és emberábrázolások is tarkítják a sort.
Jó volt olvasni arról, hogy a vadászatba beletartozik sok egyéb a vad elejtésén kívül, például a vadvédelem, az állatok gondozása, a vadgazdálkodás, a trófeák kezelése is.
Édesapám erdész és persze vadász volt, mégsem áll közel hozzám a vadászat, amelynek célja a szakemberek szerint a „vadállomány egészséges szinten tartása, a túlzott szaporulat elkerülése és a populáció szabályozása”. Erről pedig nekem rögtön a Kázmér és Huba képregény jutott eszembe, amelyben szerepcsere történik, és a szarvasok lövik le az embereket, mert túlságosan elszaporodtak. Az erdei vadak nem haszonállatok, nem vagyok tájékozott a témában, de talán az agresszió helyett létezne humánusabb megoldás is.

Szalay István: Magasles a Kékes alatt

Kellemes olvasmány. Néhány novella kimondottan megindító volt számomra. De meg kell jegyezzem, hogy Fekete István műveit meg sem közelíti ebben a témában.

Ottilia P>!

Délfelé engedni kezdett a tenyérnyi ablak, amelyen, mint a síró ember arcán a könnyek, úgy gördültek alá a jégből szabadult vízcseppek.

65. oldal (Mezőgazdasági, 1979)

Ottilia P>!

Március volt, igazi tavaszi délután. A szálasban duzzadtak a rügyek, a déli lejtőkön már bimbózott az ibolya. Földszagú volt a levegő, és ha az ember jól teleszívta magát vele, megpezsdült a vére.

5. oldal (Mezőgazdasági, 1979)

Oázis>!

Csillagok borították már a tavaszi égboltot, amikor hazafelé készülődtünk. Negyedik barátunk – aki súlyos betegségéből felépülve most jött el velünk először a szabadba – tele tüdővel szívta a tiszta, friss levegőt. A sok-sok hetes kórház után gyógyító balzsam volt számára ez az este. Csendes volt ugyan, keveset beszélt, de szemében ott bujkált a boldogság, hiszen a halál mezsgyéjéről egyenesen a tavaszba lépni mégiscsak különös öröm….

7. oldal - A korai vendég (Mezőgazdasági, 1979.)

Oázis>!

A távcsövön át bámészkodtam, élveztem a közelre varázsolt messzeséget.

8. oldal - A nyolcas bak (Mezőgazdasági, 1979.)

Oázis>!

A nap néhány sugarát egy ideig még otthagyja az égen, aztán azokat is beszövi egy szürke felhőbe. Hirtelen hűvös lesz, és habszínű párák szállnak a völgyek felett.

103. oldal - Párbaj (Mezőgazdasági, 1979.)