A ​világjáró csendőr 3 csillagozás

Szalay Gyula: A világjáró csendőr

2001 februárjában volt a m. kir. Csendőrség megalapításának 120 éves évfordulója. Átélte történelmünk nehéz napjait, de a II. világháború viharát nem élte túl. Nemcsak ők, de velük egy rendszer tűnt el, amelynek bátor, hivatástudó és becsületes szolgája volt. Akaratán kívül, – mint a polgári rend és közbiztonság őre – politikai perpatvarba keveredett, s minden pozitív teljesítménye ellenére ez a politikai szemszög pecsételte meg a sorsát. Ez a könyv nem történelemkönyv, pusztán ízelítőt ad a csendőrök saját elbeszélésein keresztül sorsukról, a békebeli, majd a harctéri szolgálatról, a bolsevista időkbeni kálváriájukról, az emigrációbeli munkásságukról. A szerzők: Szalay Gyula, tiszteletbeli csendőr, újságíró, több mint száz tárca szerzője, egyben a „Piros vér hull őszi sárba" című könyvé, amelyben a magyar öntudatot tárgyalja a háború hatásai alapján. A Szent László Rend tagja. Floridában él.

Gálos Nyomdász, Pécs, 2002

KBCsilla P>!
Szalay Gyula: A világjáró csendőr

Véleményem abszolút politikamentes.
Mielőtt még bárkinek felborzolnám a kedélyeit.

Nem egy leányálom ez a könyv, annyi bizonyos.
Fura kettősséggel olvastam, vagyis lassan már hármassággal, néhol ettől is tovább mennék.
Először is, borzalmas dolgokat hallunk, tanultunk a csendőrökről. Azt azonban korunknál fogva már nem tudtuk megtapasztalni, hogy ebből mi volt igaz valóban.
Nem vitatom a történelmi tényeket, de természetesen nem mindenki volt gonosz, aki annak a rendszernek azokat a bizonyos feladatait ellátta.
Sőt, ebben az esetben határozottan inkább a védelmező álláspontra helyezkedem.
Azok, akikre én emlékszem, jó emberek voltak.
És nekem ennyi elég.