Gyökeres ​ház 9 csillagozás

Szalai Zsolt: Gyökeres ház

Ha ​költözöl, elfogadod a meglévőt, sajáttá formálod a teret, megszokod, belakod. Látod és tapasztalod, megadod mindennek idejét, módját: otthonnak nevezed.

Szalai Zsolt kötete egy családi ház, egyben egy egész közösség történetének nyomába ered. Az öttevényi, tóközi miliő, a városi és a falusi élettapasztalat konkrét, valóságos elemeiből töltekezik. Ugyanakkor a lírai költészet eszköztárával megformált versek a bontási folyamatok ábrázolásából építkezve a tér- és időbeli kiterjedéseket tágabb összefüggésbe helyezik. Olyan általános léttapasztalattá, melyek a személyes perspektívát az egyetemes emberi létezés irányába mozdítják.

A kötet versei a bontás-átalakítás fokozatait jelenítik meg. Úgy bánik nyersanyagával, úgy írja újra történeteit, hogy azok… (tovább)

Nikolett0907 P>!

Bővebb értékelés a blogomon:

„ Találni, válogatni, letisztítani csak azt lehet,
ami kész. A kirakós játék végén
a több tucat egyforma bögre
mozaikjaiból csálé lesz a készlet.”

Sokszor azt gondoljuk, hogy egy adott épület csak egy tárgy, ahol éljük a szürke hétköznapokat, de sosem változik semmi, maximum csak általunk. Én mégis úgy gondolom, hogy egy ház is él, akár az ember, tele emlékekkel. Ez a verseskötet ennek a tiszteletére íródott, de mielőtt ebbe belemennék, szeretném megköszönni a Napkút Kiadónak, hogy olvashattam a könyvet. Köszönöm.

„Lesöpörtük a padlást. A csatos üvegeket
meg a literes borospalackokat félretettük,
a nem tudom, mire lesz jó favonalzót,
ónémet tükröt is. Egy rendezetlen élet kellékeit.

Aztán nekiláttunk a födémnek.

A lapáttal fölszedett vályog porfelhőjében
sok ezer csillag gyúlt, maszkban figyeltük
egy világegyetem születését. Amikor leülepedett
a zavaros homály, a hűlő döbbenetben
deszkák réseiből záptojások, kirágott dióhéjak,
kukoricacsutkák kerültek elő.

Vödörszám hordtuk le, gyűlt a halom ház előtt.
Átköltöztetett lett a káosz. A hálószobában már
szkafandert vettünk, ne a nyakunkban folyjon a törekes
homok. Láncban adtuk ki az ablakon, talicskával rohantunk
egyre kisebb lendülettel a magasodó dombra.

Aztán megállt az emelkedés, befejeződött a bontás.
Végül feltártuk a nagy pele múmiáját is, örök álomra
aludhatta magát valamelyik télen.

Egymástól kérdeztük, hogy lesz ebből otthon,
és a ház előtti sitthalmot néztük. Legalább eltűnt a mocsok,
hangzott a civilizált válasz, de láttuk az ablakból.
Három hónapig hordtuk a hulladékudvarba utánfutóval,

végül jött egy munkagép meg egy hatalmas billencs,
és negyedóra alatt eltüntette földtörténetünk nyomait.

Érdekes ez a verseskötet, mert igazán nem szól semmiről és mégis ezer színt, érzelmet és az élet apró mozaikdarabkáit fedezhetjük fel általa. Mert az embernek az otthona igazán ott van, ahol a lelke van. De vajon az az épület akarja-e az ott lakókat? Sokszor történik, hogy egy beköltözött család nem tudja elengedni magát az adott lakban, és még csak az okát sem tudják megfogalmazni. Pedig a válasz igen egyszerű. Az adott helység még őrzi az előző tulajának illatát, érzéseit és nem fogadja el az új jövevényeket. Furán hangzik, én is belátom, mégis csak az a ház áll értünk szívesen, melyet rendszeresen ápolunk és törődünk vele….

Paulinusz_Tünde P>!
Szalai Zsolt: Gyökeres ház

Azt hittem én fogok emlékezni, de tévedtem, az emlékek régről talán nagyapámtól vagy nagyanyámtól, esetleg anyutól, aputól találtak én rám.
Furcsa volt emlékezni arra, ami velem sosem történt meg, de mégis nagyon szép képek, érzések, illatok, szagok sodortak magukkal, bennem születtek újjá.
A borítókép is régmúltat idéz, és jöttek is a gondolatok maguktól és velük együtt a képek.
Köszönöm!

AeS P>!
Szalai Zsolt: Gyökeres ház

Ez a kötet nekem nagyon egyben volt, tulajdonképpen egy régi házba való beköltözés, a régi, használhatatlan dolgok elbontása, a régi, de használható dolgok beépítése, az identitásba való beolvasztása, a tér magáévá tétele a központi szervezőeleme a verseknek, mégis sikerül eltávolítani az egyestől és közelíteni az általános felé. Nekem jó volt ezekben a versekben lenni, szinte éreztem a helyzeteket a bőrömön, miközben az egész nagyon messze van ám tőlem, a vidéki családi ház félig-meddig saját kezű felújítása valami olyan, amit nem hogy nem próbáltam, de remélem, hogy soha nem is fogok.
A verseskötetektől általában azt várom, hogy bújjanak a bőröm alá, érezzem azt, hogy az én gondolataimat írja le gyönyörűséges, általam meg nem valósítható formában. Ez nem ezt tette, mégis messzemenőkig tudtam élvezni.

csucsorka I>!
Szalai Zsolt: Gyökeres ház

Nagyon megindított ez a könyv, mert „egy családi ház, egyben egy egész közösség történetének nyomába eredek éppen” és ez is egy „tóközi miliő”, és nekem is most kell megtapasztalni a városi és a falusi lét dolgait.

És a szabad szombatjaimon most én is „tégladarabokat söprök”.

„A ház egykori és jelenkori lakói metonimikusan rendelődnek egymás mellé, az archiválás és a renoválás pedig egyszerre jelenti az egyszerű tárgyak, az élőlények, a helyhez kapcsolódó emlékek számbavételét.” – Hát igen, valami ilyesmi történik, ha az após a fiával renoválja a házat, amit az apjával épített annak idején. Megrendítően gyönyörű ez az egész – és talán az élethelyzetnek köszönhető, hogy ezek a nem mindig tökéletes versek, amik máskor egyáltalán nem szólítottak volna meg, most a szívem legközepébe költöztek.

És döntök arról, mi megy, mi marad, mert rengeteg mindennek egyszerűen maradnia kell. Apró emlékcafatok: hogy megy a lépcső, de marad a korlát, meg ilyesmi…
Meg a takaró, amit persze ki kell tisztíttatni, és nem megy majd egyetlen ikea bútorhoz se, de a férjem nagymamája és dédmamája és (akkor még gyerek) nagynénje szemenként készítették el – én pedig alig várom, hogy egyszer majd ezzel aludjon a mi gyerekünk.

Mindig ennek az időszaknak a mementója lesz nekem ez a kötet, és hálás vagyok ezért.

”Egymástól kérdeztük, hogy lesz ebből otthon,
és a ház előtti sitthalmot néztük.

Csak hogy én tudom. Tudom, hogy lesz belőle. Nekem már most is az.
„a törmelékben is látom az egészet”

deaxx>!
Szalai Zsolt: Gyökeres ház

Ilyenkor érzem azt, hogy gyenge vagyok – olyan gyenge, hogy nem tudok felemelkedni semmilyen verseskötethez, olyan halavány, hogy átviláglik rajtam, ami esztétikus. Ami szép.

Tájverseket idéz meg számomra a kötet, szikár leírásokkal dolgozik, emléket állít háznak, lakóinak (családregényben láttam ilyet) – és a változásnak.
Főleg a változásnak.
Változatos szókinccsel dolgozik, jól megragadható tematikára épít.

És mégsem tudtam élvezni. Száraz ez nekem, karcos, hiába látom, hogy szép…

Natalie_Danaisz IP>!

Jussanak ki a fényre a szil ágai,
szárnyas magokból
a sok lependék.

A kert fölött szétszórt
érmék lebegnek.

Natalie_Danaisz IP>!

és te a ház végében vársz
vakító fehér falak előtt.

Véda P>!

Állok a kerítés előtt és elkallódott híreket várok.

Menetrend szerint - részlet

virezma>!

Ők elmennek, én ide jövök

Az idők súlya
és a költöztetőautók alatt
beroppant járdák ismeretlen repedéseiben
megint elrendeződik a kavicstörmelék,
és feltöretnek a gyomok.

Pottyannak a diók, a sorfákat már megmetszették,
a földek is rendezve, felszántva némelyütt.
De a meggyütt az elmenőre gondol,
a ház előtt többé meg nem állóra –
és a borvirágos jókedv után
jégvirágszirmokra szakad a lélek,
szíven üt, nem kattog tovább a falióra.

Nem elmondhatók többé a kocsmai anekdoták.
Bennszorult a hang a söntésben,
csak a kipirult arc, a türelmes szem,
a mosoly az, ami befogadó.

Egy besétálhatatlan faluban készítesz képeket,
de nincs az a felbontás; már eleve retusált
itteni múltad, és hiába nagyítod, nem értheted,
mitől hiteles (inkább díjköteles) a térképmásolat.

Hallatlan történetek aszályos idejébe száradsz;
már nem mész a szomszédba dunai halért,
lassan a csatornán is lábon kelsz át,
eltömíti az időt az avar.

Magasodó nemes nyárak levelei mállanak el
a mederben, nem olvasol a fák kérgéről,
előled rejtve az évgyűrűk.

Hiába reszketsz, nem mesél neked
a kivágott, százéves szeder sem.

Más emléke helyére nem tolakodhatsz,
olyan idők helyén laksz,
amelyeket őrizni nincs többé kedv, erő, élet;
nincs évszám, igazolt tény, csak megérthető hiány.

Azoknak, akik maradnak, csak a másik hiányzik,
aki már távolabb. Akivel halsz, együtt élsz,
akiért jössz vagy hazamész.

julicsenge IP>!

Amit gyűjtünk, azok vagyunk,
a hulladék mecénásai.

megismerni névhez tartozó,
sohasem látott arcot
nem tudok.

Natalie_Danaisz IP>!

Idetévedni csak az ember tud,
hol áradni csak az idő –
amit felosztanál: nem az a tied

csucsorka I>!

Akkor hinni kezdtem,
a háznak tényleg lelke,
a helynek arca, szelleme van,
és kivárásra játszik,
meg akarja őrizni magát
a változó időben.

21. oldal, Falkutatás (részlet)