Füstmágus (Griff­lovasok-trilógia) 23 csillagozás

Szakács Eszter: Füstmágus

Nauni ​még csak tizenhét éves, de már súlyos teher nyomja a vállát. A szülei halála és a családi ház leégése után rá marad a feladat, hogy három kisöccséről és saját magáról gondoskodjon. A főváros melletti nekropoliszban húzzák meg magukat, és a lány ébredező varázserejét próbálgatva, lopásból tartja fenn kis családját és a melléjük szegődő barátokat, köztük egy renegát szfinxet. Legfontosabb feladata mégis az, hogy legkisebb, örökbe fogadott öccsét, Juját, akit Széth tiltott egyházának vörös papjai keresnek, elrejtse és megvédje.

Az egyiptomi alvilág ura súlyos feladatokat bíz Naunira: ki kell derítenie a kis trónörökösnő elrablásának körülményeit, és meg kell állítania a pusztítás istenét. De mielőtt nekiláthatna a lehetetlennek tűnő feladatoknak, Széth főpapnője rájuk talál, és a kis csapatnak menekülnie kell…

Szakács Eszter legújabb fantasy regénye egy újabb zsebuniverzumba, az Uaszetre repíti el az olvasót. Ha szeretted a Grifflovasok trilógiát, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Tilos az Á Könyvek, Budapest, 2022

Thot

Amál P>!
Szakács Eszter: Füstmágus

Nem olvastam a Grifflovas-trilógiát, ezért nem tudtam, hogy mire számíthatok, de egyszerűen imádtam ezt a könyvet. Nagyon érdekes fantasy világot teremtett meg az írónő, Uaszet egy különleges zsebuniverzum, Egyiptom sci-fi beütéssel. A könyv főszereplője Nauni egy 17 éves tolvaj lány, aki egyedül gondoskodik testvéreiről és a környékbeli árva gyerekekről is. Olyan mágikus képességekkel rendelkezik, amik egyedülállóak és folyamatosan alakulnak ki és erősödnek fel. A regényben találkozhatunk még mitológia lényekkel, istenekkel, gonosz varázsló papokkal. . Nekem személyes kedvencem Pimai, a szfinx volt. De itt is feltűnnek a grifflovasok . A történet vége meglepő csavarral zárult. Egyetlen problémám, hogy hol a folytatás? Biztos, hogy el fogom olvasni a Grifflovas-trilógiát is, mert Szakács Eszter zseniálisan ír.

Szakács Eszter: Füstmágus

A görög zsebuniverzum után újabb kedvencem a sorban az egyiptomi. Mind a történet, mind az atmoszféra roppant hangulatos, a szereplők jól eltalált összhangban viszik előre a cselekményt, ami varázslatos és izgalmas. Kifejezetten örültem neki, hogy a katartikus nagy csatajelenet (amelyben csak úgy hullanak a szívünkhöz közel került szereplők, vagy a szündeszmosznak köszönhetően „csupán csak” megtébolyodnak) ezúttal elmaradt, így a veszteség is lehetőség szerint minimalizálva lett, mert természetesen az istenek csatája és a zsebuniverzumok mágikus összecsapásai bizony mindig járulékos veszteséggel járnak. Nauni és Pimai különösen kedvessé váltak a szívemnek a kalandok során.
Mindig nagy örömmel olvasom Szakács Eszter csodálatos zsebuniverzum-történeteit, mert tudom, hogy egy nagyszerű, izgalmas mesét fogok kapni, amiben sokáig lubickolhatok – azután is, hogy befejeződött.

Paulina_Sándorné P>!
Szakács Eszter: Füstmágus

Érdekes világot kaptam az biztos. Zsebuniverzummal nem emlékszem, hogy találkoztam volna, emiatt eleinte nem igazán tudtam, hogy hol is vagyok. Egyiptom az oké volt, de voltak olyan részletek, ahogy nem igazán illetek az általam ismert Egyiptomba. Megcsapott a Star Trek és Star Wars feeling olvasás közben. Ezek mondjuk segítettek belerázódni a történetbe. Érdekes figura Nauni, a testvérei és Juja. Nauni nem semmi képességgel rendelkezik. Izgalmas kalandokban volt részük. Jó, hogy előkerült Pimai. Nagy felelősség hárult Nauni-ra. Érdekes fordulat volt benne, de spoiler Nem semmi, ami kiderült, mind Nauni, mind Juja vonatkozásában.

Aldara>!
Szakács Eszter: Füstmágus

Szeretném először is megköszönni az írónőnek, hogy olvasási válságot szabadított rám, mert ezen könyv után nem tudtam hogy mit csinálják úgy egyáltalán az életemmel, és akartam még többet Nauniból, Anedzsibéből, Thotmeszből, Jujából és a többiekből, mert ennek nem lehet vége!!! Kell nekem a folytatás vagy valami!!!
Na hát akkor rá is térnék az értékelésre, de először is hadd közöljek veled egy közérdekűen fontos dolgot: igen, kell neked ez a könyv, még akkor is ha azt hiszed hogy nem, és elmész a könyvesboltba megvenni. off
A Füstmágus sok mindenben hasonlít a Grifflovasok-trilógiához, viszont egyszerre üdítően más: megismerhetjük az egyiptomi zsebuniverzumot, az Uaszetet, vele együtt pedig egy fiatal máguslányt, Naunit, akinek a szülei halála után egyedül kell gondoskodnia három öccséről (kettő vér szerinti, egy örökbefogadott), és a környékbeli árva gyerekekről, ő jelenti számukra az anyát, a felnőttet. És igen, Nauni nem grifflovas.
Minden szereplőnek vannak jellemvonásai, céljai, és a motivációjukat, háttértörténetüket is megismerhetjük. Az én kedvencem itt Mitchell volt (igen jól olvastátok), itt már nem az a bunkó paraszt, aki a Szelek Tornyában volt, teljesen megváltozott a pozitív irányba.
Világépítés tekintetében sem lehet panasz: szépen, fokozatosan adagolja az információkat az írónő, érdekes látni mennyi mindent megtartottak az őseiktől az Uaszeten, és a pár újítást is amit behoztak pl.: papirusztekercs helyett vapit használnak.
Végszó: kiemelkedő könyv az ifjúsági kategóriában, kár volna kihagyni! :)

Boglárka_Tóth>!
Szakács Eszter: Füstmágus

Hát ebben megint minden benne volt, amit a Grifflovasokban úgy szerettem! Mitológia up to date, fordulatos, izgalmas cselekmény, szerethető karakterek, humor, vonzó világépítés, és rengeteg fantázia, amitől életre kelt az egyiptomi istenek modernizált (de nem nagyon) zsebuniverzuma. Anedzsibé volt talán a legviccesebb a parittyájával, Pimai és Nauni kettőse pedig néha könnyet is csalt a szemembe. Nagyon kevés énidőm volt az elmúlt két hétben, és egyértelműen ennek a könyvnek az olvasása volt a nap fénypontja esténként a zűrös munkahely után.

kte P>!
Szakács Eszter: Füstmágus

A Füstmágusban egy újabb Szakács Eszter alkotta zsebuniverzumba jutunk, ahová az ókori egyiptomi hitvilág istenei és hívei költöztek. Az Uaszeten játszódó kaland bizonyos jellemzői hasonlítanak a Grifflovasok-trilógia korábbi részeire:
– fiatal, szinte gyermek főszereplők, akik hétköznapinak gondolják magukat, de kiderül, hogy valamilyen szempontból különlegesek,
– veszélyes, kilátástalannak tűnő helyzetben vannak, illetve ilyenbe kerülnek
– vannak barátaik, segítőik, de sok az ellenség, a pusztítás hívei
Eltérő jellemzők:
– érzéseim szerint Nauniék helyzete reménytelennek érződik, amelyen az spoiler változtat.
– a főszereplő nem grifflovas, spoiler, de feltűnnek a trilógiából megismert szereplők
– természetesen az uaszeti mágia más, ugyanakkor Nauni mágiája még szokatlanabb, ez teszi őt jelentős tényezővé.
Az írónő könyvei nem rövidek, számomra ennek ellenére kellemes olvasási élmény volt, szerettem elmerülni ebben a világban.

Zsu14>!
Szakács Eszter: Füstmágus

Hát nem tudom, nekem a Szelek Tornya volt az abszolút tökéletes, hazai, ifjúsági fantasy, ami pontosan az, amiről a Percy Jacksonból már kinőtt, de mitológiákért még mindig rajongó kamaszként az ember álmodik. Kicsit csalódott voltam, amikor a második rész első oldalával szembesülve leesett, hogy Miráéktól el kell búcsúznom, de aztán a folytatások szépen megállták a helyüket, nagyon szerettem őket. A Füstmágus viszont szerintem már nem sikerült olyan jól, nyilván ez a véleményem főleg annak köszönhető, hogy azt vártam, visszahozza az első rész olvasának élményét.
– Szóval számomra a cselekmény, és főleg a harcok nagy része logikátlan, következetlen, néhol indokolatlan volt, a könyv első 2/3-ából kihúznék vagy 100 oldalt. Nem mondom, hogy unalmas volt, de nem volt meg az a dinamika, ami beszippant.
– Nem vagyok benne biztos, hogy ha nem olvastam volna a Kane krónikákat, akkor értettem volna bármit is az egyiptomi mitológiából a cselekmény legelemibb részének megértéséhez szükséges egy-két információmorzsán kívül. off
spoiler
– Fájdalmasan kidolgozatlan a szerelmi szál, nem értem, hogy egy háromszög hogyan toporoghat egyhelyben 500 oldalon keresztül.
– Már elnézést, de mi ez a húzás, hogy seggfej Mittchell 1,5 mondatban közli, hogy ja, átesett egy pszichoterápián, úgyhogy mostmár nem seggfej? Én értem, hogy a valóságban történhetett így, meg magábaszállt a háló után, de miezmár, hogy egy karakter egyetlen meghatározó jellemvonását 3 másodperc alatt kitöröljük? off
Ennyit a nyavalygásomról, a többi része tetszett, összességében elég jó könyv, csak nem kell világmegváltást várni.
Azért aki jó mitológiás ifjúsági fantasyt akar, annak inkább a Grifflovasokat ajánlom, viszont azt mindenképpen olvassa el, és terjessze az igét!

nyusznyusz>!
Szakács Eszter: Füstmágus

Nagyon szeretem a Szakács Eszter könyveit, mindenkinek kelleek ezek a könyvek, igen menj el szépen a boldba és ved meg, mert nem fogod megbánni…
Történet sőt az atmoszféra is fantasztikus, újra visszacsöppentem a zsebuniverzumok világában, amit nagyon élveztem, jó ki lettek dolgozva a szereplők, izgalmas a cselekmény.
Hol a folytatás?

Zsófi_Bálint>!
Szakács Eszter: Füstmágus

A tizenhat éves Nauni elveszti szüleit és otthonát, ezért amellett, hogy szülői szerepbe kényszerülve egyedül kénytelen gondoskodni három fiatalabb testvéréről és a hozzájuk csapódó árva gyerekekről, frissen felfedezett varázserejét próbálja megismerni és kordában tartani.

Hasonlóan a mitológiák történeteihez, az istenek háborúját ezúttal is emberek vívják, így Naunira és barátaira hárul a feladat, hogy a rend istenei, Ré és Maat nevében megállítsák a káoszt, Ahrimánt és Széthet, tehát ismét a jó és a rossz, a rend és a káosz csap össze az univerzum irányításáért.

A könyv ifjúsági kalandregénynek megfelelően pörgős és fordulatos. ✨Szakács Eszter nagy fantáziával, érzékletes képeken keresztül rajzolja elénk az ókori Egyiptom technológiával és mágiával kevert világát.

Bővebben lásd a blogomon: https://zsofiolvasta.blog.hu/2023/09/17/akarsz_homokdes…

TRéka>!

Oké, hol a folytatás?
A zsebuniverzumok közül most az Uaszetnek jut ki a jóból, ahol Széth erői igyekeznek átvenni az irányítást. Ellenük egy varázstudó lány, a testvérei és a főváros melletti nekropolisban élő haverjaik veszik fel a harcot, egy renegát szfinx valamint egy kiöregedett és egy tanuló grifflovas páros segédletével.

Chöpp >!

Nem szépítem; az a típus vagyok, aki még a listáiról is listát ír.

Kapcsolódó szócikkek: lista
Chöpp >!

Bármire képes voltam érte. Még arra is, hogy lemondjak róla…

Chöpp >!

A mérleg két oldalán felismerem az íbiszfejű Thotot, a bölcsesség istenét, valamint Maatot, az igazság, a rend és a törvény istennőjét.

Kapcsolódó szócikkek: Thot
Chöpp >!

Ozirisz trónja és köztem egy régimódi, nagy, kétkarú bronzmérleg áll, nem messze tőle egy szörny hever a padlón. Ammut az, a Halottfaló. Ő speciel pont ugyanúgy néz ki, mint a sírfestményeken: a feje, mint a krokodilé, a törzse, mint az oroszláné, a hátsó fele meg a vízilóéhoz hasonló. A függőleges pupillájú, sárga hüllőszem rám szegeződik, amit meglehetősen fenyegetőnek találok.

Jesper_Olsen >!

Miért van az, hogy a nagymama korú nők, bármely értelmes fajba tartozzanak is, hajlamosak azt hinni, hogy még a legnagyobb baj is orvosolható némi harapnivalóval?

Jesper_Olsen >!

– Soha nem félelem hiánya jelenti bátorságot. Bátorság egyfajta mód, ahogyan úrrá leszünk félelmünkön. Ahogyan legyőzzük nap mint nap. Megtanulunk vele együtt élni.

Kapcsolódó szócikkek: bátorság
Jesper_Olsen >!

Bevallom, néha földi sorozatokat is szoktunk nézni. Mindketten nagy rajongói voltunk annak idején a Trónok harcának – kacsint rám.
Naná, hogy Trónok harca! Mi másért is bolondulhatnának az istenek a 21. század elején? Harc, szerelem, intrika és bosszú… Mindez tőlük sem áll távol a mitológia tanúsága szerint.

Chöpp >!

A sorsistennők már régen elhatározták, hogy nem az emberiség mögött akarnak kullogni, nem a múltjuk akarnak lenni, hanem a jövőjük részesei. Segíteni szeretnének nektek kivergődni a biológia, az evolúció zsarnoki fogságából. Hogy sikerüljön valóban értelmes lénnyé, értelmes fajjá válnotok, mielőtt elpusztítjátok magatokat.

Habók P>!

Talán említettem már, hogy mi, uaszetiek egy csöppet konzervatívak vagyunk. Sok használati tárgyunk alig változott az ókor óta, ezek közé tartozik a fejtámasz is, amit párna helyett használunk alvás közben.
A fejtámaszok sokfélék, vannak köztük fából és csontból faragottak, fixek és állítható magasságúak, párnázottak és párnázatlanok. A lényeg, hogy mindegyik súlyos és kemény, ami azt hiszem, tökéletesen megmagyarázza, miért nem népszerűek a párnacsaták a mi világunkon.

Chöpp >!

Ozirisz jobbján és balján a negyvenhét démonbíró foglal helyet. Összesúgnak, amikor észrevesznek. A testük ugyan emberi, de a fejük már csak ritkán mondható annak. Lobogó láng, vastagon megcsomózott kötélhurok, csápjait lengető, nagy hangyafej és még sok bizarr dolog foglal helyet a vállukon. Akad ugyan a démonbírák között néhány olyan is, amelyiknek emberi feje van, de az például hátrafelé néz, mintha kicsavarodott volna.