Babilon (Griff­lovasok-trilógia 2.) 80 csillagozás

Szakács Eszter: Babilon

Egy felejthetetlen fantasy, ami még a Percy Jackson-rajongókat is meg fogja lepni!

A Korfu szigetén élő León régi grifflovas családból származik, és minden vágya, hogy ő is hős grifflovassá váljon. Ám amikor a Moirák nem őt, hanem az unokatestvérét választják egy olümposzi griff párjául, León nem törődik bele a görög sorsistennők döntésébe: az első váratlan lehetőségre lecsap, hogy kezébe vegye és újraírja a sorsát! Ehhez át kell kelnie egy másik világba, a Babilonra, hogy egy vad griffet keressen magának, ám az új világ váratlan meglepetéseket tartogat számára. A megpróbáltatások során Leónnak rá kell ébrednie, hogy rajta kívül talán senki nem képes megállítani Ahrimánt, az emberiség ősi ellenségét, aki alig egy évvel a Második Kapuháború után ismét megpróbálja elpusztítani a Földet és a zsebuniverzumokat.

Kapcsolódj be a grifflovas hősök világába egy teljesen új kalanddal és új szereplőkkel, kísérd el Leónt a Babilonra!

Eredeti megjelenés éve: 2018

Tilos az Á Könyvek, Budapest, 2019
Tilos az Á Könyvek, Budapest, 2018

Hermész / Mercurius (Merkúr) · Leónidasz Vitalisz Drivasz · Amarusza · Alexisz Vitalisz Drivasz

Navi>!
Szakács Eszter: Babilon

Egy újabb szuper könyv Szakács Eszter tollából.
Engem már az első kötet is megvett magának, ez sem adta alább. Érdekes kulturális tudnivalók, mezopotámiai, görög, egyiptomi, hawaii vallástörténeti vonatkozásokkal, de nem tananyag szintjén. Megsirattam minden halottunkat, a végén a temetési szertartás, .. potyogtak a könnyeim.
Az előző kötetből is feltűnik néhány szereplő, örömmel olvastam róluk.
León, Haruwi (mire leesett, ki is ő, ..), Amarusza és a többiek … Mind-mind egy-egy külön egyéniség, szerethető karakter.
kíváncsian várom, lesz-e folytatása:)

Annamarie P>!
Szakács Eszter: Babilon

Néha elgondolkozom azon, hogy milyen készségeket fejleszt az olvasás, így az élet második felében? Valamilyen véleményem mindig születik, aztán jön egy ilyen könyv, és egyértelműen fel tudok mutatni egy újabb értéket. Ez pedig nem más, mint hogy van egy mű, ami nem igazán tetszik nekem, de látom benne a sok értéket. Régebben egy ilyen könyvet, ami ennyire kidob, már régen félretettem volna, de most képes voltam átrágni rajta magam, és így elmondhatom, hogy kinek ajánlom.
Magamnak semmiképp!
A Szelek Tornya első részében megismerkedhettünk a zsebuniverzumok világával, hogy saját kis hétköznapi életünk mellett több világ is zsibong. Többek közt az Olümposz nevű bolygó, ahol griffek és grifflovasok párban végzik a moirák által megszabott feladatot. A második rész főhőse León, aki maga is grifflovas szeretne lenni, de úgy tűnik, hogy nem erre a feladatra szánták az istenek. Korfu szigetén él napjainkban, és nem rest elfogadni az első adódó alkalmat arra, hogy szürke vakációját feldobja egy kalanddal. Hamarosan rájön, hogy ez a kaland nem vicc, rajta áll vagy bukik a világ sorsa.
A gonosz most Ahrimán, a világ ősellensége képében jelenik meg. Egyedül a tizenhat éves fiú képtelen lenne megoldani ezt az óriási feladatot, de szerencsére akad társa bőven. Lárok, rabszolgák, varázslók, görög istenek, állatkák, griffek és még számtalan ember (?) segíti Leónt a küldetésében. Bizony ez fantasy a legjavából, és talán ezért véreztem el én is olvasás közben. Nagyon nehezen helyezkedem el ilyen környezetben, képtelen vagyok értékelni a fantasy problémamegoldását. Nekem kristálytiszta logika kell, nem szeretem, ha egy probléma megoldására mentőöveket dobnak be. De látom, hogy ez csak minket, a műfajt kevésbé értékelőket zavarja.
Egyébként a történetnek nagyon szép íve van. A kezdeti, egymást követő feladatmegoldásba hiba csúszik. Szakács Eszter jól átgondolt logikával, ezt a hibát a későbbiekben megoldásnak fogja felhasználtatni okos szereplőivel. De előtte még, ha már a szép ívet dicsértem, az események a kezdeti siker után katasztrófába torkollanak. Olyan mélyre kerül a világ megmentése, hogyha nem látnánk, hogy még csak a könyv felét hagytuk el, már fel is adnánk minden reményünket. Be kell vallanom, hogy ezen a ponton én is megrendültem egy kicsit, és komolyan elgondolkodtam, hány éves gyereknek adnám a kezébe a kötetet. A szerző felhasználva a szereplők korábbi tapasztalatait, egy zseniális csavarral megoldja León helyzetét, és természetesen lehetőséget ad a harc újbóli felvételére. A történet végére szép elvarrt szálakat kapunk, ugyanakkor van lehetőség arra is, hogy a Szelek Tornyának folytatása legyen.
Nagyon igényes, a görög mitológiára épülő fantasy történetet kínál nekünk a szerző. Külön értékelem a magyar vonatkozás belecsempészését.
Ha már elmondtam, hogy nem éreztem komfortosan magamat a történetben, az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ettől függetlenül bent ragadtam a furcsa világban. Biztosan ismeritek az érzést, hogy már rég letetted a könyvet, de még mindig ott vagy. Nos, valahogy én is így jártam.

Hintafa>!
Szakács Eszter: Babilon

Nekem ez a belakható könyv.
Több szempontból is erős regény a Babilon: alaposan kidolgozott és jól átgondolt. (Utóbbiról árulkodnak Réber Barbara illusztrációi is. A fejezeteket elválasztó piktogramjai frappáns megoldások spoiler. Apróság, de nagyon sokat dob a könyvön.) Egyfelől Szakács Eszter nagyon alapos ismerője a mítoszoknak, de az előző kötet óta nem újdonság, csak továbbra is megnyugtató tény. Felhalmozott tudását jól adagolja, nem terheli le az olvasót adatokkal, amit mesél, a történet szerves részeiként épülnek be. Másfelől mi lenne húsba vágóbb egy kamasznak mint amikor csak úgy beledobják a nagyvilágba, megváltozott testével, összezavarodott gondolataival hogy álljon helyt, feleljen meg, nőjön fel a feladathoz. Rejtélyek, szövetségesek, vonakodó és barátságtalan griffek, titkok, hazugságok, ármány, csinos lányok, új barátok, aggódó anyák, büszke nagymamák. Egy szimpla hétköznapra is sok. Nem így Szakács regénye, ami valósággal lefolyik a papírról át, az olvasói oldalra. Elképesztően izgalmas és érdekes ötleteiből, bőven jutott a fordulatos történet folyamnak és az aprólékosan kidolgozott világoknak is. Filmszerűen színes, pörgő képek, izgalmas kalandok és szerethető szereplők. Utóbbiak egyébként minden fantasztikus és elképzelt elem mellett megnyugtatóan hétköznapiak: vívódnak, változnak, kínos helyzetekbe hozzák magukat.
Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2018/07/31/szakacs_eszter_babilon

meseanyu P>!
Szakács Eszter: Babilon

Az első rész teljesen beszippantott, imádtam, míg most ezt a másodikat eléggé untam, nem kötött le. Pedig ha belegondolok, minden a helyén volt, hogy igazán szórakoztató legyen, igényes is, minden részletében jól kidolgozott. Valószínű nekem nem volt meg a befogadókészségem most rá.

Szakács Eszter: Babilon

Az első kötethez képest én bizony lecsillagozom a Babilont. Az előző kapu csatához képest ugyanis ez nem adott annyit sem izgalomban, sem történetben a számomra. Valójában nem csalódtam, csak az elvárásaim voltak magasra helyezve. De ez egyáltalán nem csoda az első grifflovas kaland után. Minden estre nagyon várom a harmadik sztorit!

Habók P>!
Szakács Eszter: Babilon

Kellemes meglepetés. A borító miatt vettem le az ajánlópolcról, de jó felé nyúltam. Megszoktam, hogy a mai kamaszoknak Percy az etalon, de ez bizony – szerintem – meghaladja a Félvér Tábor lakóinak kalandjait. Nagy ötlet a zsebuniverzum, élveztem a griffeket és a „csobbanásokat”. Tetszett a nyelve, jó a humor, mérsékelt a szleng. Igaz, a második kötet került először a kezembe, de keresni fogom az elsőt is. Ja, és várom a harmadikat.

dominika_szhr>!
Szakács Eszter: Babilon

Örülök, mert sokkal jobban tetszett, mint az első rész, ennek ellenére azonban jó volt végre befejezni. A történet izgalmasabb volt, a szereplők pedig szerethetőbbek.
León-nal indulunk, aki máris sokkal szimpatikusabb, mint Mira, valahogy jobban megfogott a karaktere. Az is tetszett, hogy nem volt az a nagy kiválasztott, hanem csak egy egyszerű fiú. Sajnos ez nem maradt így, hisz ki más mentette volna meg az univerzumot….
Amarusza… Nem, nem volt szimpatikus. Értem én, hogy szegénynek minden baja volt, de nem tudok vele mit kezdeni. A végére egész tűrhető lett, de így már nem tudtam megszeretni.
Haruwi és Zinnu nem voltak rosszak, de ha jobban belegondol az ember, nem kavartak sok vizet, átlagosak voltak.
Nasquat szerintem rendben volt, ha voltak is hibái. Erről jut eszembe, a szerelmi szál is jobb volt, mint az első részben, ha nem is a legjobb.
A többi mellékszereplő is úgy okés volt, de ugyan azt tapasztaltam, mint a Szelek Tornyában: nem tudok hozzájuk kötődni. De a főszereplőkhöz sem. Meghal valaki és egyszerűen nem tudom sajnálni. Esetleg elgondolkodok, hogy „a francba, pedig ő jól jött volna a következő csatánál…”
Ami nagyon zavart: Miért kell hülyét csinálni szerencsétlen istenségekből? Miért kell Hermésznek sportcipőben járkálnia, miért mindig ők a hibásak, ha valaki elront valamit? Leónnak mi a fenéért kell beszólnia Kronosznak? És Quintust off, aki egy szerencsétlen házimanó miért kellett istennek csúfolni?? Na mindegy, igazából simán eltekinthetünk ezektől, csak gondoltam megemlítem… *Mély levegő, mély levegő*
A történet egész érdekes volt, sokszor olvastatta magát. Aztán a végén előjött ugyan az a hiba, mint az előző résznél: megvolt a nagy csata, de aztán volt mégegy, aztán még 30 oldalnyi levezetés. Teljesen felesleges, az már csak untatott.
Voltak benne kifejezetten jó ötletek, mint például Haruwi múltja spoiler, vagy Manu, és hogy hogyan győztek a végén.
Összességében nem volt rossz, egyaránt voltak benne jó, és rossz dolgok. Kíváncsi vagyok a következő részre.

h_orsi>!
Szakács Eszter: Babilon

Már az első pillanatban beleszerettem ebbe a mitológiai elemekkel átitatott regénybe. A Szelek Tornya csak a kezdett volt, a folytatásban jó mélyen elmerülünk több világban (Zsebuniverzumban) is. Az írónő nem sok időt hagy a gondolkozásra, rögtön beledob minket a mélyvízbe, és onnantól kezdve nincs megállás.
Jól megírt, pörgős és olvasmányos történetet olvashatunk egész végig. A főszereplőnk is jelentős változásokon megy át a regény végére. Eleinte kicsit szeleburdi, álomvilágban élő kisgyerek, aki a sok megpróbáltatás ellenére sohasem veszíti el a hitét. Az események és a megpróbáltatások hatására felnő és képes lesz éretten megoldást találni a problémákra.
Nagyon örültem neki, hogy nem csak a görög és római istenségek kerülnek előtérbe (alig vannak jelen), hanem más kultúrákat is megismerhetünk. Az ismereteim abszolút hiányosak voltak, de kedvet kaptam arra, hogy kicsit jobban tanulmányozzam az ókori Mezopotámiai és az Egyiptomi hitvilágot is. kedvenc szereplőm Quintus volt, aki kisisten lévén nagyon is halad a korral és olyan szlengkészlettel rendelkezik ami engem is meglepett.
A könyv közepe olyan mély nyomott hagyott bennem, hogy eléggé nehezen vettem rá magamat a folytatására. Az utolsó pár száz oldalt nem tudtam annyira élvezni, mint az első részt. Elnyújtottnak és vontatottnak éreztem, közben pedig végig szurkoltam a csapatnak, hogy sikerüljön legyőzni a gonoszt.

Szakács Eszter: Babilon

Nagyon tetszett! Szakács Eszter eddigi könyve is nagyon magával ragadott, ez sem okozott csalódást.
León nagyon kitartó-talán ez tetszik benne a legjobban-, és bármit megtenne, hogy grifflovas lehessen. Amarusza idővel megbékél, és bár kicsit makacs, így is könnyű volt a kedvenc szereplőmmé válnia. Az is igen ötletes volt, hogy az első könyvben történtek a másodikban is megjelentek, persze csak egy, olykor kettő-három mondat erejéig. Ahrimán, aki túl erős, hogy bárki legyőzze, végül mégis sikerül legyőzni-nem is akárki által-, és az illető nem is kis dolgokat tett érte, és persze egyedül nem lett volna képes minderre, hiszen barátok nélkül nem sok jóra számíthat az ember, nincs, ki felvidítsa, ha elbukik, és Leónnak pont erre volt szüksége.
Ez a könyv is nagyon tetszett, ajánlom!

krlany I>!
Szakács Eszter: Babilon

A második kötet is nagyon jó. Különálló történet, ami lazán kapcsolódik az első kötethez… és legalább olyan izgalmas… és itt most nem a görög-római, hanem a babilóniai-mezopotámiai kultúrtörténet kap hangsúlyt, nagyon jól beépítve a sztoriba. Már el is kezdtem a folytatást…

Jesper_Olsen>!

– Az igazság felismeréséhez néha inkább bátorság kell, mint bölcsesség – mondja ünnepélyesen Kiki, és engem jóleső érzéssel tölt el az elismerése.

Chöpp >!

– Nincs valóság – vág türelmetlenül a szavamba a titán –, mindössze a semmit benépesítő történetek vannak.

Kapcsolódó szócikkek: valóság
Chöpp >!

– Hogyan tovább? – kérdem Hermészt.
– Honnan tudjam? – vonja meg flegmán a vállát, de a szeme jókedvűen csillog. – Nem az én feladatom a küldetés irányítása. Mindig a héroszok vezetik az akciót.
– Én nem vagyok hérosz – szögeztem le. – Csak annyit tudok, hogy ez az edényt ki kell juttatnom innen. Elásom valahol a szigeten és csókpuszi, már itt sem vagyok!
– Csókpuszi?
Olyan érzésem van, hogy Hermész mulat rajtam. Bár szerintem mindenen mulat.

Kapcsolódó szócikkek: Hermész / Mercurius (Merkúr)
PKatica>!

– Te… dinnye! – gurulok méregbe. – Nyavalyás, nagyképű sárgadinnye! – harsogom, mint valami ősi szitkot. – Hiszen semmit sem tudsz rólam!

Kapcsolódó szócikkek: Amarusza · Leónidasz Vitalisz Drivasz
Jesper_Olsen>!

Elvörösödve elhallgatok, mert Amarusza úgy néz rám, mint egy idiótára. Kezd elegem lenni a fennhéjázásából. Nem én tehetek róla, hogy ilyen földhözragadt a fantáziája. Talán jót tenne neki, ha elolvasna pár olyan könyvet, mint a Percy Jackson-sorozat kötetei.

Kapcsolódó szócikkek: Percy Jackson
Chöpp >!

– Milyen lények azok a fura fejfedős bikaemberek a kapuban? – kérdeztem.
– Lamasszunak és sédunak hívják őket. Eredetileg egyfajta védőszellemek voltak. Az ő szobraik védték Mezopotámiában a királyi paloták bejáratát.

Kapcsolódó szócikkek: Mezopotámia

Griff­lovasok-trilógia sorozat · Összehasonlítás