Jogállam, ​szabadság, rendszerváltoztatás 0 csillagozás

Beszédek, írások, dokumentumok 1987–1997
Szájer József: Jogállam, szabadság, rendszerváltoztatás

„Megjegyeztük ​Bibó István szavait, aki arra tanított minket, hogy ha demokratává akarunk lenni, akkor, mindenek előtt, meg kell szabadulnunk a félelemtől. A félelem sebezhetővé tesz. Ha levetkőzzük a félelmet, elég magabiztosak leszünk ahhoz, hogy az erő érvével az érvek erejét állítsuk szembe. Aznap éjjel valóban éreztük, ahogy a félelem fokról fokra elhagy bennünket”

„A modern jogállamot épp az különbözteti meg a diktatúrától, hogy nem emberek emberek feletti uralmát jelenti, hanem a törvények emberek feletti uralmát.”

„A polgári demokrácia legfontosabb feltétele, a szabadság akkor ér valamit, ha kiegészül az esélyek egyenlőségére való törekvéssel. Ellenkező esetben olyan elvadult és zabolátlan társadalmi helyzetet teremt, amelyben a szabadság könnyen önmaga ellenébe fordul, elviselhetetlenné és kezelhetetlenné mélyíti a szakadékot a győztes kevesek és a számos vesztesek között. A versenyképtelenek, az esélytelenek és a végleg leszakadottak hadát fordíthatja az… (tovább)

DAC Alapítvány, Budapest, 1998

Bozóki András – Csapody Tamás – Csizmadia Ervin – Sükösd Mihály (szerk.): Csendes? Forradalom? Volt?
Laki László: A rendszerváltás avagy a „nagy átalakulás”
Szűcs Zoltán Gábor: Az antalli pillanat
Glózer Rita: Diskurzusok a civil társadalomról
Antall József: Modell és valóság I-II.
G. Fodor Gábor – Kern Tamás: A rendszerváltás válsága / The crisis of the regime change
Lányi Gusztáv: Rendszerváltozás és politikai pszichológia
Charles Gati (szerk.): Zbig