Az ​élet vize 9 csillagozás

Szadek Hedaját: Az élet vize

Szadek Hedaját a modern perzsa irodalom legjelentősebb képviselője. Írói témájának anyagát egyéni sorsok, különc hősök szolgáltatják. Novellái egy betegesen érzékeny, meghasonlott író nagyszabású, lírai hangú vallomásai.
Az itt közölt három novellát előfutárnak tekinthetjük az író műveinek terjedelmesebb kiadásához. Hedaját prózáját a sajátos keletiség ragyogja be: minden egyes írásában ott érezzük az arab ezeregyéjszaka csodálatos világát.

Eredeti megjelenés éve: 1944

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

Európa, Budapest, 1959
92 oldal · Fordította: Bodrogligeti András, Képes Géza

Zsuzsi_Marta>!
Szadek Hedaját: Az élet vize

Ha két szóval kéne az iráni író 3 novelláját értékelni, akkor a „tanmese felnőtteknek” lenne a legtalálóbb. A helyszín, a fűszerillattal átitatott arab világ varázslatos hangulata elevenedik meg mindhárom esetben.
A Kegyes zarándoklat egy betegesen féltékeny asszony szörnyű tettének története, amit még a zarándokút megtisztító ereje sem tud feledtetni.
Dás Ákol egy igazi mese arról, hogyan válik a többiek irigységének kiváltójává egy ártatlan ember, kinek váratlanul ölébe hull a szerencse. Kedves történet egy becsületes, igaz emberről. A címadó Az élet vize egy varga és 3 fia, három egymástól teljesen eltérő karakterű fiú gyönyörű története, egy igazi mese.
Hedaját írása az egyszerűségét tekintve említésre méltó, de nem tekinthető nagy irodalmi értéket képviselő alkotásnak.

kolika>!
Szadek Hedaját: Az élet vize

A címadó történet tulajdonképpen egy mese, ahol megjelennek a mesére jellemző elemek. A mese kezdete és vége a szokásos szófordulatokkal él, de a mesebeli szám (3 szerencsét próbáló legény) is feltűnik. A sárkány és a segítséget nyújtó madár is megjelenik a mesében. A varga három fia elindul világot látni, de a két nagyobb testvért elvakítja és megsüketíti a hatalom és a gazdagság. A legkisebb marad hű apja tanításához és a végén ő tud teljes életet élni az élet vize kínálta lehetőségekkel. Érdekes volt, mert általa megfigyelhettem, hogy milyen egy perzsa mese.
Dás Ákol című elbeszélésben egy ember gyökeres változását látjuk, de oly annyira figyel a változott körülményeire, hogy semmi másra nem marad ideje, semmit nem kezd az esetleges lehetőségekkel. A titkon szeretett lény is csak Dás Ákol halála után értesül annak érzelmeiről.
A Kegyes zarándoklat tetszett a legjobban. Tömör, velős, tanulságos. Történet arról, hogy némely ember hogyan gondolja bűneinek bocsánatát.

regulat>!
Szadek Hedaját: Az élet vize

Mit kéne értékelni? A három novella történetét, a három tanmesét, vagy magukat az írásokat?
Mert, ha a tanmeséket, az bizony öt csillag, de maguk az írások leginkább a gyerekek számára lebutított (má'bocs) ezeregy éjszakára emlékeztettek.
Jó volt, jó volt, de nem találtam benne semmi különöst…

Viszont azt érdekes lenne tudni, hogy a címadó írásban ki minek a kritikáját látja ;)

Európa, Budapest, 1959
92 oldal · Fordította: Bodrogligeti András, Képes Géza

regulat>!

Zarándok, ha jó szándékkal útnak indul, legyen bár annyi bűne, mint fán a levél, megtisztul és ujjászületik.

25. oldal, Kegyes zarándoklat (Európa, 1959)