A ​zene története 2 csillagozás

Szabolcsi Bence: A zene története Szabolcsi Bence: A zene története Szabolcsi Bence: A zene története Szabolcsi Bence: A zene története Szabolcsi Bence: A zene története Szabolcsi Bence: A zene története Szabolcsi Bence: A zene története Szabolcsi Bence: A zene története

Szabolcsi Bence (1899-1973), zenetörténész, a Zeneakadémia tanára, a Zenetudományi Intézet alapítója ebben a művében a zene történetét írja le az őskortól a 20. század elejéig. Részletesen ismerteti a többszólamúság megjelenését, a világi zene térnyerését, az új zeneformákat, az új zenei mufajokat, a zenei reneszánsz, a barokk, a rokokó, a korai és a kései romantika, majd a nemzeti mozgalmak sajátosságait, bemutatja a nagy mesterek – Bach, Bartók Béla, Beethoven, Berlioz, Brahms, Chopin, Csajkovszkij, Debussy, , Haydn, Händel, Kodály Zoltán, Liszt Ferenc, Mendelssohn, Mozart, Muszorgszkij, Rossini, Schönberg, Schubert, Schumann, Sibelius, Strauss, Stravinsky, Verdi, Vivaldi, Wagner, Weber és mások – munkásságát.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szabolcsi Bence művei Zeneműkiadó

>!
Kossuth, Budapest, 2017
522 oldal · ISBN: 9789630989008
>!
Kossuth, Budapest, 1999
370 oldal · ISBN: 9630940795
>!
Zeneműkiadó, Budapest, 1984
478 oldal · ISBN: 963330508X

5 további kiadás


Kedvencelte 2

Most olvassa 1

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 5


Népszerű idézetek

csillagka>!

A renaissance megoldotta a hangszerek nyelvét; a barokk megtanította őket az emberről beszélni.

XII. - Formák születése délen és északon (Negyedik könyv)

2 hozzászólás
csillagka>!

„Az ízlés mostanában csodálatos módon megváltozott s a régifajta muzsika már nem cseng jól a mi fülünknek”; ezeket a sorokat Bach írta egyik hivatalos memorandumában, ösztönzésül és fenyegetésül. Nem sejtette, hogy saját ítéletét írja.

XV. A rokokó és az új európai formák (Ötödik könyv)

1 hozzászólás
Naphta>!

A nyelvet megteremtjük, a világot felfedezzük, az embert felszabadítjuk. S a hírnév azé, aki legelőször mer szabad lenni, önmaga lenni, felismerni és kimondani.

132. oldal

csillagka>!

A német nép… kis kántorságok, falusi templomok, kántáló iskolásgyerekek, nehézkes és szűkszavú parasztok, riadt polgárok a háború-szorongatta szomorú városokban – mögöttük egyszerre csak feltámad egy roppant körvonalú, lenyűgöző szellemárnyék. Az ismeretlen Nemzet, melynek még sohasem akadt meghirdetője és szószólója, aki helyett még sohasem kiáltotta el senki, hogy „eile mich Gott zu erretten”, aki helyett még senki sem kérdezte meg: „Saul, Saul, was verfolgst du mich?”, akiért még senki sem panaszolta el a biblia szavával, hogy „Ich bin eine rufende Stimme in der Wüsten!”. Ez a hang szólal most meg Schützben […]

XII. - Formák születése délen és északon (Negyedik könyv)

3 hozzászólás
Cicu>!

Mert Schütz a német zene első lángelméje, az első korszakalkotó mester, az első világnagyság, aki a megnyomorgatott és elgyötört föld mélyéből kihajtott, vigasztalás és jóvátétel, ígéret és beteljesülés gyanánt.

XII. - Formák születése délen és északon (Negyedik könyv)

Naphta>!

Az adott lehetőségek mindig annak a számára és annak révén születnek meg igazán, aki észreveszi őket, akinek terve van velük, aki elébük megy.

182. oldal

Naphta>!

De a kitalálás sohasem a verejtékes és tudákos erőlködés műve, hanem mindig a könnyű és derűs ihleté; a dalköltés gaya scienza, vidám tudomány, mely fényével beragyogja az egész világot.

87. oldal

Naphta>!

A zene új nyelv; hogy megszólaljon, mindig újra fel kell találni, meg kell ízlelni, mint egy ismeretlen gyümölcsöt, felfedezni és meghódítani, mint a távoli világrészeket, melyekről most érkeznek Európába az első tudósítások.

168. oldal

Cicu>!

[…] a Beethoven-muzsika egyik legnagyobb csodája, hogy a végletes szabadságban egyben végletesen szerves, kényszerítő és és sorsszerű, hogy minden szeszélyében ott él a felboncolás és összefűzés szenvedélyes logikája, hogy feloldottságában sem laza és szabálytalanságában is zenei, hogy minden válsága eljut a befejező harmóniáig. Végső egyensúlyi pont, a terhelés határa és netovábbja – katharzis és villámcsapás, diadal és katasztrófa ugyanegy történelmi pillanatban.

XVII. Bécs és a harmadik európai betetőzés. Gluck, Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert (Ötödik könyv)

Cicu>!

Musica humana mondotta a középkor az emberi test és lélek belső harmóniájára s úgy érezte, hogy ezzel az elnevezéssel a világtörvénynek egy titkos részét fedi fel.

(első mondat)


Hasonló könyvek címkék alapján

Dalos Anna: Ajtón lakattal
Ignácz Ádám (szerk.): Populáris zene és államhatalom
Bókay János: Bohémek és pillangók
Szántó Péter – Presser Gábor – Karácsony János – Solti János – Somló Tamás: És ilyen a Boksz?
Balassa Imre – Gál György Sándor: Operák könyve
Poós Zoltán: Rock&Roll Áruház
Bősze Ádám: Nagy zenészek, nagy szerelmek
Czeizel Endre: Zeneszerzők – gének – csodák
Dobszay László: A hangok világa IV.
Benedek Szabolcs: Beatles vágatlanul