Szabó T. Anna számára nem új terep a próza, hiszen olvashattunk már tőle gyermek- és felnőttmeséket is, nem beszélve a Nők Lapjában megjelenő novelláiról, de talán kijelenthetjük, hogy a lírában érzi leginkább otthon magát. A Törésteszten is több helyütt érezni ezt a fajta beállítottságot: szembetűnő a mondatok rövidsége, sallangmentessége, ami néhol kifejezetten jót tesz a szövegnek.
A novellák középpontjában a női-férfi kapcsolat áll: a szexualitás megélése, a feladás kényszere a család érdekében, az évek óta párként élő felek viszonyainak változása, a fenyegető megszokottság, a hűlő parázs a felek között. Általános léttapasztalatként jelenik meg a magány, az egyedüllét érzése párkapcsolaton kívül és belül is. Mindezek ellenére egyértelműen a nők itt a főszereplők, hiszen ha nem is női perspektívában íródott sok novella, a nő hiánya a prózákban ugyanannyira beszédesnek hat, mint a jelenléte. Ezek tehát nem tisztán feminista írások, annak ellenére, hogy néhol érezzük: pontos, erőteljes lenyomatot kapunk a női gondolkodásról, szerepfelfogásról az írónő tolmácsolásában.
A könyv erényeinek listájára írható, hogy Szabó T. nem (annyira) sematizálja a férfi-női szerepeket kettes számrendszerűre, a karakterek változatos szerepköröket kapnak. Vannak itt jó családapák és erős, önálló nők is, de kapunk mesterséges intelligenciával bíró kiborg szexbaba szereplőt, valamint egy örökké szerelmes 95 éves nagypapa is feltűnik a színen.
A fentiekből kiolvasható, hogy sokszínű, változatos novellák sora található a kötetben, azonban ebből a sokszínűségből egy ponton túl keszekusza hatás érződik ki. Olvasva az írásokat, átgondolt tematika, vagy témakör helyett egyre inkább ötletszerűnek hatnak a történetek: jó, de túlontúl rövid és kidolgozatlan szövegeket követnek gyenge és kapkodó irományok, amelyeknek kiszelektálása jót tett volna az összképet tekintve. Sokatmondó lehet, hogy pont a hosszabb, kidolgozottabb történetek működnek jobban a többségében 3-4 oldalasak között. Ilyen például a Hold, amely egy terhes nő gondolataiba enged bepillantást, aki nem akarja a magzatot és nem találja önmagát, vagy a Cruelty free: egy férfi sztorizgatása arról, hogy hogyan szedett fel egy természetmániás, állatvédő nőt. Megrázó, egészen kemény írások is helyet kaptak a kötetben, amelyeknek jelenléte miatt a könyv komolyan veendő: a Steril gyulladás vagy a Vér ilyenek. Mindkettő a nők kiszolgáltatottságáról szól a férfiakkal szemben, egészen máshonnan közelítve: az egyiknek a testi, a másiknak a lelki erőszak a témája.
Összességében tekintve Szabó T. Anna Töréstesztje csak egy majdnem jó kötet. Fontos és izgalmas témákat is tartalmaz, de a kiemelkedő írások erejüket vesztik az erőtlenek tömegében. Egy jobban válogatott, és kidolgozottabb atmoszférával rendelkező írásokat tartalmazó gyűjtemény az idei kötelező olvasmányok közé is repíthette volna, így azonban nem marad több egy közepes minőségű novellakötetnél.