Fény 17 csillagozás

Szabó T. Anna: Fény

Ha szólhat vers az életről magáról, akkor szólhat az élethez szükséges fényről is. És vallhat nem csak a biolgóiai létről, hanem a létezésnek mindig a csodájáról. Nem vonja kétségbe – csak megmutatja e csoda szomorúságát. Ha elfelejtenénk: nincs olyan sok közünk a teremtéshez, mint hinni szeretnénk. Egészen jól elvan nélkülünk, az érzékelő tudat nélkül is, csodálatunk pedig hidegen hagyja. Túl nagy hatalom – az egyetlen hatalom. Nem érdekli a csodálatunk. Mert az igazi szuperhatalom fegyvertelenül is legázol, véres és vérttelen. Életnek hívják… Szabó T. Anna verseiben a fény nem romantikus holdsugár, hanem az élet keletkezésének ősi alapja

Eredeti megjelenés éve: 2002

Magvető, Budapest, 2002

egy_ember>!
Szabó T. Anna: Fény

Azért szeretem, mert tud boldog verset is írni.
És úgy írja meg, hogy nem lesz alatta rózsaszín a papír.

Anó P>!
Szabó T. Anna: Fény

Nagyon nehéz megfogalmazni, miért tetszenek ezek a versek.
A szerző, sokszor a fényképezés eszközeit felhasználva, képeket, hangokat, fényeket villant fel, sorakoztat, közben hangulatokat ébreszt, egyszerre szinte minden érzékünkre hat.
Látjuk, amiket felvillant előttünk, éjjeli parkot, álmokat vagy egy húsvéti húsárudát, temetőt vagy ócskapiacot, halljuk az éjszaka hangjait, a Balaton hullámainak loccsanását a mólónál vagy egy üres szoba lélegzetét, illatokat érzünk – a tavasz illatát, fákét, halljuk s elképzeljük a dió gondolatát. amely már magában rejti a jövendő fát is…
Halál vagy élet? Ezt a kettősséget is éreztem a versekben, a halálmotívum gyakran előfordul Szabó T. Annánál – igen, minden halálba torkollik, de ezt el kell fogadnunk. Részei vagyunk a Nagy Egésznek, de pillanatnyiak vagyunk, eltűnünk majd, mintha itt sem lettünk volna.

Banditaa P>!
Szabó T. Anna: Fény

A fényből nekem csak kevés jutott, inkább az árnyékok domináltak. Itt-ott, főleg az utolsó néhány versben feltűnt egy-egy szikra, de a többség nekem homályban maradt.

Dorabella>!
Szabó T. Anna: Fény

Tetszett, hogy a fényképezés három pillérére építette a kötetet. És a Fény is három részből áll és minden benne van, egyszerre az élet és halál, de már a vásárcsarnoki nyüzsiben is ott van a halál a húspultban. (Gyerekkoromban sokáig rém gusztustalannak tartottam ezeket a húspultokat, de valami perverz kíváncsiság ott tartott és figyeltem a véres köpenyes hentes bácsit, ahogy a nagy bárddal gyilkolta a húsokat. Még arra is emlékszem, hogy egy rövid ceruza volt a füle mögött. Mennyivel kellemesebb ma a hipermarketben szépen becsomagolva megvenni az ebédhez valót.)

Szabó T. Anna: Fény

Három részből áll ez a rövid kis verses kötet.
A legjobban az első rész tetszett. Az alábbi mondatért már megérte elolvasni a könyvet.
„Nyomott hagyott a percek finom homokján a léted” Ez egyszerűen gyönyörű.
A Sötétkamra című rész versei tényleg sötétek. Halál, sötét, varjúraj, nincs gyógyulás, csak a semmi van. Az Undor című verse ténylegesen undort vált ki az emberből.
Az utolsó, leghosszabb Előhívás című részben már látok némi világosságot. Itt már találkozhatunk gyermeknevetéssel, természettel, állattal. Nem vidámak ezek a versek sem, mégis reményt adnak a fényre.

Léczfalvy_Lili>!
Szabó T. Anna: Fény

Hajnalban felébredtem és nem tudtam már visszaaludni. A kezembe került a kötet, amit úgymond már 'elkezdtem' pár napja, de valójában csak belelapoztam. A hajnali fények viszont éppen olyan jól tükrözték a kötetben szereplő verseket, hogy nem is tudtam letenni, míg a végére nem értem. Anna versei mindig hatnak rám.

vildik>!

Szél,lomb, eső, Móló, Nem lenni, Új lakás

korkata>!

Nyomot hagyott a percek finom homokján a léted.

10. oldal, Ezt tegnap írtad

Ki szélben, hullámzásban él
Örökké egy vele.
Röpteti tajtékos vízen
Önnön lélegzete.

54. oldal, Föld és tenger

Natalie_Danaisz IP>!

Most lengén ring a maszlag tárt virága:
párálló illat bódítja az estét.
Araszos virágtölcsérekba bújnak
a szőrös és kövér éjjelilepkék.

Szeptember

Anó P>!

A szélnek is van vége-kezdete,
a hangnak is van, és a fénynek is:
hiába terjed – mire megy vele?
Ilyen az elme és a lélek is.

Kapcsolódó szócikkek: lélek

Akkor tehát ilyen vagyok,
ha nem vagyok.

29. oldal, Fekvő nő kockás pokrócon

Terka6>!

Bogáncs terem a gyomfelverte kertben,
a ház helyén egy gödör éjszaka.
Meg-megzörren a csepergő esőben
a csonkolt körtefa.

Átjár a szél a láthatatlan házon.
Fedetlen múltját záporok verik.
Salakos víz a régi pince alján,
feketén gyűrűzik.

Felfordult, fehérhasú körte
lebeg a békanyálsötét vizen.
Áll az idő: az elhullajtott magból
nem kel ki semmi sem.

korkata>!

nem bírom többé megvonni magamtól
az élnivágyás kábítószerét.

47. oldal, Csapda

Natalie_Danaisz IP>!

Az egyik oldalon súrlódásközelben:
sárgálló, nyirkos törzsek és füvek.
A másik oldalon vakszürke űr,
az ég s a tó ködhályogos szeme.
Nagy csend van, csak a kerék zakatol.
Két valóság közt, vékony vonalon,
nagy nyugalommal megy át a vonat.
Lent lélegzik a roppant szürke víz,
a köddel együtt hullámlik, kicsap,
lassan a töltés legaljáig ér.
A szűk fülkében cigarettafüst.
Hideg párától homályos üveg.

A kenesei töltés