Örömhozó, ​bánatrontó 124 csillagozás

Levelek a szomszédba
Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó

„Ember ​és állat alakja, igénye, teljesítménye teljesen azonos volt a számomra, magamat vagy magunkat se gondoltam többnek, másnak, mint egy civilizált, este fogat mosó farkast vagy hivatalba járó galambot. Heves, soha nem szűnő, inkább erősödő szánalmat éreztem e néma testvérek iránt, akik a maguk sajátos nyelvét beszélték, és nem tudtak megszólalni emberi hangon, nem tudtak védekezni sem, teljesen ki voltak szolgáltatva az emberek jó- vagy rosszkedvének, emberségének vagy embertelenségének. Külsejüket, tollruhájukat vagy a pikkelyeket, vagy az irhát, amelyből szemük rám pillantott, úgy néztem, mint színészen a jelmezt, s meg voltam róla győződve, egyszer majd leveszik, akkor nem marad, csak a húsuk, azonos, mint az enyém, s lesz egy pont, egy pillanat, amikor emberi hangon is megszólalnak majd, csak ki kell várni, meg kell érdemelni” – írta Szabó Magda az Ókút-ban.
Az írónőnek ezt a minden élőlény iránti szeretetét kívánta megmutatni örököse, Tasi Géza, közreadván a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szabó Magda-életmű

Európa, Budapest, 2009

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Szívem pincéjének legeldugodtabb sarkáig megható és megmosolyogtató volt ez a bájos, kedves könyv. Öröm volt olvasni a leveleket, Évuka leveleit, aki egy szegény, szerencsétlen sorsú kismacska, aki analfabéta, és folyton a Gazdára szorul, ha levelet akar írni. Nehéz a sorsa Évukának, ez azonnal „lejön” a levelekből. :-)
Boldog vagyok, hogy rátaláltam erre a könyvre a könyvtár polcán. Néha annyira belemerültem, hogy hangosan kezdtem olvasni a leveleket Picurnak, a macskámnak. :-) Picur pár percig tűrt, aztán elvonult. :-D

gabiica P

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Nagyon különleges, aranyos történet volt. Érdekes volt az állati szemszög, jókat derültem a stíluson, a leíráson. Bár Szabó Magdától kevés olyan könyvet olvastam eddig, aminek nem feltétlenül volt komoly a témája, de ez számomra is kiemelkedő volt, szívesen olvastam volna még. Imádtam Évukát, többször is elgondolkoztam azon, hogy milyen is lenne, ha tényleg ez történne a valóságban. Kikapcsolt és megnevettetett, jó könyv volt.

Bíró_Júlia P

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Szabó Magda tényleg mindent megírt. Még a Puszi, Erzsi! -t is. Alighanem Homonnay Gergely is roppant testhezálló feladatnak érezhette a fülszövegírást a jaffás kiadáshoz.

Tesómmal majdnem párhuzamosan olvastuk, egy csendben, jókislány módjára elolvasott levélre jutott két vagy több hangosan, kuncorászva előadott másik. Egészen nyilvánvalóan nem kiadásra íródtak, valószínűleg akad pár belső poén, amit a Bevezető ben nem magyaráz meg a Tasi Géza, meg pár olyan epizód is, aminek a kimenetele nem egészen bizonyos (akkor pontosan hogyan is rendeződött a Piszekandúr dolga, tessék mondani?). Másfelől, ahol a laikus ismerete nem döccen, ott nagyon lehet nevetni, meg bólogatni meg hatódni, mert hát nagy fazon volt ez az Évuka (Éva, Évica), meg a Szobotka Konstantin alezredes is, nem beszélve a kétlábúakról. Ugyanitt: egy fokkal kevésbé érezzük mutánsnak magunkat mi, akik meg szinkronizálni szoktuk a kutyát. Meg a többi kutyát, meg húg macskáját, és egyáltalán, minden ölbe vehető méretű állatot. Nem csodálom, hogy a Néni meg a Bácsi a legrövidebb ficnifecnit is megőrizte.
A kiadó felé viszont tartozom némi homlokránccal és torokköszörüléssel. Merthogy azokat a hézagos epizódokat nem ártott volna némi láb-vagy végjegyzetekkel megtámogatni. Meg ha már teletűzdelte a kötetet Szabó Magda és jószágai különféle képeivel köszönjük, csodásak spoiler , jó lett volna, ha legalább neveket is ír alá, hogy tudjuk, ki kicsoda. Mármint az ebek és macsok közül. Majdnem biztos vagyok benne, hogy a feladat végrehajtása lehetséges, a Petőfi Irodalmi Múzeum is megoldotta. (Ebből kifolyólag a Szabó Magda-emlékkiállításon lehet valamennyit pótolni a hézagokból.)

k_annamaria P

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Tasi Géza rögtön az elején leszögezi ezek a levelek nem kiadásra születtek. Szabó Magda spoiler gondolatai, baráti levelei,szösszenetei. Az ezer arcú Tündérkeresztanyánk új arca. Egy pici szelet a lelkéből.

Ugyan én nem vagyok az a macskás típus, de Évuka hatalmas arc! Bocsánatot kell, hogy kérjek szegény,sanyarú sorú Évukától. Én bizony kinevettelek. Sokszor,hangosan. Kérlek ne haragudj. Tudom spoiler de hogy lehet ezt kibírni röhögés nélkül???
vagy

ppeva P

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Ezeket a levélkéket Szabó Magda biztos nem a nyilvánosságnak szánta. Kedvesek persze meg játékosak, de ez azért kevés volt.
Nem vagyok egy macskarajongó, és a mondás az én számból úgy hangozna, hogy “Állatokkal lehet ugyan együttélni, de minek…” Ebben a kötetben is az jött le nekem, hogy milyen jó, hogy állatmentes lakásban lakunk.
Ami zavart még a könyvben, az a több macska fotója. Miközben olvasom Évuka (milyen név már ez egy macskának?!) “leveleit”, hol egy hatalmas cirmos, hol egy fekete-fehér macska látható az illusztráción a levél mellett. Olvastam az előszóban, hogy az írónőnek több macskája is volt, de jobban tetszett volna, ha csoportosítva, a “levélíró” szerint láthatom a képeket.
Mert bár nem vagyok macskarajongó, képen, fotón nagyon szeretem nézni őket.

Annamarie P

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Szabó Magda játékosságát ismerheti meg az olvasó ebben a kötetben. Az állatoknak, s legfőképp Évuka macskának hangot kölcsönző írónő a családjukban megforduló néhány állattal ismertet meg. Nekem nem igazán tetszett ez a téma (?), stílus (?), bár mosolyogtam olvasás közben. Látszik, hogy nem volt soha igazi szobamacskám.
Sajnos ugyanezt éreztem Polcz Alaine és Petrik Adrienn macskás történeteiben is.

Sicc

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Szegény, hátrányos helyzetű, pettyes fenekű, sárga hasú, vízipálmaínyenc kiscica, Évuka!:D Nehéz életed lehetett… ;)

gabona

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Ha lett volna Facebook a megboldogult szocialista időkben, valószínűleg ma nincs Puszi, Erzsi! és a többiek, mert Szabó Magda ott tette volna közzé ezeket a kis szösszeneteket. Teljesen más a hangnem, mint azt az írónőtől megszokhattuk, ráadásul egyenesen egy macska bőrébe bújik, ami nem semmi húzás olyan regények után, mint a Freskó, a Pilátus, a Disznótor és még sorolhatnám…

Igazából nem volt szívem kevesebbre értékelni, mert tényleg jó, sőt aranyos volt, ráadásul most nem is jár az instant fejmosás a Jaffa Kiadónak, mivel az Európa gondozásában már korábban is megjelentek ezek a levelek, bár nem tudom, mennyiben különbözik a két kiadás. Az biztos, hogy a kutyás, macskás képek remekül feldobják ezt az amúgy is szórakoztató könyvecskét.

Habók P

Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó Levelek a szomszédba

Egy macska levelei – Szabó Magda tolmácsolásában. Kedvesek, mosolyogtatóak, meghatóak.

Kedves Néni és Bácsi,
rettentő hírt tudatok: leestem az ablakpárkányról! Éppen a Nénihez siettem át, mikor gazdám kiloccsintott egy pohár vizet a diófára, s úgy megijedtem a zajtól, hogy megcsúsztam és hármat szaltózva a levegőben, lezuhantam a Mezei néniék ablaka elé. Gazdám visított, s rohant ki a lakásból, hogy összeszedje törött tagjaimat, de ekkorra én már üvöltve, bőgve, és akkorára dagadt farokkal, mint a kéményseprő bácsi seprője, az ajtó előtt álltam. Hazafutottam, s így kiderült, hogy holott nem járok le, tudom, hol lakunk.
Nincs semmi bajom, hál’istennek, de az idegeim rettentő állapotban vannak. Nem nagyon merek már semmit, ezért járok át ritkábban. tessék részvéttel gondolni rám!

Kezüket csókolja a szomorú:
Évuka

csgabi MP

Anyák napjára, gratulációképpen, behánytam a mama ágyszőnyegére. Nem tudott róla, belelépett mezítláb. Úgy örült!(?)

pelika_Bp

(…) Minap fényképeztek nálunk, és a fényképész belépve visszahőkölt, és síri hangon azt kérdezte: „Ez házimacska?” "Dehogy – mondta Mama, aki akkor is dühös, ha félnek tőlem, akkor is, ha térfogatomra tesznek megjegyzést –, ez hiúz. Most selejtezték ki az állatkertben, megvettem." Lett is a képen Mamának olyan dinnyefeje, hogy közelében romlásnak indult a leander.

A Pomogáts családnak

Kapcsolódó szócikkek: hiúz
Viki77

MI LESZ TÉLEN A VíZIPÁLMÁVAL? MIT FOGOK ÉN HÁNYNI (LEHETŐLEG OLYANKOR, MIKOR GAZDÁMNÁL KÜLFÖLDI FORDíTÓI VANNAK)?
Egy kiscica szíve csupa aggodalom…

chhaya P

(…) amit a legfontosabbnak tartok, hogy úgy teljesüljön minden tervük, hogy ne kelljen nagyon megszenvedni és megdolgozni miatta, mert akkor az ember hullafáradt és kedvetlen, mire megkapja.

Bi_bi_bi

Mit jelent az,hogy idióta, tessék mondani? Valami bók.

Bi_bi_bi

„Éva, büdös vadállat, nem ismerjük apádat!”, ami lehet, hogy jó rím, meg az is lehet, hogy igaz, de mélyen sért önérzetemben, mert célzást érzek benne néhai elhunyt édesanyám erkölcsi életének feslett voltára. (Ami nem igaz, mert évente csak annyiszor ment férjhez, ahányszor kérték.)

Mary_Mallory

Mindig tudtam, hogy gyönyörű vagyok, de hogy ennyire… Gazda férje hümmögve nézte a képeket, s így szólt: „Azt az egyet tudnám, hogy csinálták ezek a szomszédék, hogy az ülős képen ennek az idióta macskának olyan intelligens arca van?” Mit jelent az, hogy idióta, tessék mondani? Valami bók?

Kapcsolódó szócikkek: macska · Szabó Magda · Szobotka Tibor
adrienn_kl

Itt alszik a jóság, a hűség,
a létben talált gyönyörűség,
az örömhozó, bánatrontó,
míg élünk, velünk élsz, kis Brontó!

selfmadehell P

Élt hajdan egy áldott szent Umbriában,
ki halakkal meg farkassal beszélt,
áldott az is, ki így szól: „Jó fiam!”,
és számontartja macskák életét.