Nyusziék 59 csillagozás

Naplók 1950–1958
Szabó Magda: Nyusziék

Vonalas ​irka, rajta a cím: Nyusziék I. Ilyen közönséges iskolai füzetekbe írta Szabó Magda 1950 és 1958 között most felfedezett és még soha nem publikált naplóit, férje, Szobotka Tibor és önmaga számára, hogy ne felejtse el napjaikat, az együtt töltött boldog pillanatokat: „Mindennap írnom kellene ebbe a füzetbe, rögzítenem a mosolyodat, a szádat, szavaid, az ölelésedet.”

Egy saját maguk által saját maguknak alkotott, külön és különös világot zár be a naplók lapjaiba, amelynek ők ketten az egyedüli lakói. Ebben a világban önfeledt játékokat lehet játszani, kitalált nyelven lehet beszélni, és a másik nélkül elképzelhetetlen a létezés. Két, az életben és az alkotásban egyformán szenvedélyes ember szerelmének a története bontakozik ki az olvasó előtt, és ez a szerelem az idő múltával nemhogy lanyhulna, de egyre szenvedélyesebbé válik, valóságos morfium lesz számukra. Az ötvenes évek gyötrelmes valósága, az állástalanság, a pénztelenség, a kilátástalanság, a szüntelen… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szabó Magda-életmű Jaffa

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

A könyvet csak Szabó Magda rajongóknak ajánlom, nekik érdekes lehet bepillantani ezeken a füzeteken keresztül házasságukba. Az első két füzet néha szinte zavarbaejtően intim, kettejük őrült, szimbiotikus szerelmének első évei ezek. Majd jön a többi füzetecske, sokszor értelmezhetetlen félmondatokkal, ismeretlen nevekkel, érdektelen felsorolásokkal.

SZM rajongók fognak benne szépséget találni, de nehogy az elsők között legyen ez a kötet tőle senki olvasási listáján. Jöjjenek előbb a regényei, sorra. Majd újra, elölről. Aztán a versei. Majd a Liber Mortis. Na AZ, az csodálatos napló. És valahol a vége felé jöhet akkor ez is.

Zsuzsanna_Makai>!

Széjjel fogom cincálni!
Szóval a harmadik füzet csak magànak szólt jegyzetek voltak, amit ô értett, nekem nem kellett értenem.
A negyedik füzet jobb volt, mint a harmadik, mert visszatért az ember, megint jelen volt A SZERELEM. De ezek is csak jegyzetek voltak egy majdani naplóhoz. Nem volt az igazi.
Az elsô két füzet csodàs volt. Annyira intim, h el is gondolkodtam rajta h SzM biztos a nyilvánosságnak szánta-e. De kerek perec a tudtomra adta, így csak imádtam A nagybetûs NAGY SZERELMÜKET.
Az elsô két füzetet csillagoztam csak.

AeS P>!

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

Ez az egész Jaffa-életműkiadás nagyon megosztó lett az elmúlt években, ha valamire, arra biztosan jó volt, hogy kicsit eltöprengtünk a hagyatékok mibenlétén és azok kezelésén.
Ez a napló nem hagyott bennem különösebben mély nyomot, nagyjából ezt és így vártam Szabó Magdától; ha valaki olvasott már tőle ezt-azt a regényein kívül is, akkor szerintem viszonylag könnyen meg lehet ismerni a személyiségét, ez már nem ad hozzá sokat, és különben is, a felét alig érteni, csak találgatni lehet.
Ami a leginkább megérintett benne, az nem is a szerelmük leírása, hanem a pokolian sok munka, amit az ötvenes évekbe beletettek, és persze az író- és művészbarátok közelsége, ezeket jó volt olvasni.
Érdemes felfigyelni arra is, hogy milyen szenvedést okoz Szabó Magdának a tanítás és a gyerekekkel végzett munka, főként a kezdetekkor (aztán belejön), és ezzel a szemmel nézni a csillogó marketingszövegeket arról, hogy mennyire rajongott a gyerekekért.
A másik lényeges kritikai megjegyzésem pedig az, hogy talán a legnagyobb baj ezeknek a köteteknek a kiadásával az, hogy izzadtságszagúak, széles margó, nagy betűméret, értelmezhetetlen fejezetek, érzésre pusztán azért, hogy legyen egy minimális kiadható oldalszámnyi szöveg együtt. Mindegy, megvesszük úgyis, kár tagadni.

klaratakacs P>!

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

A csillagozás inkább csak jelzés a kiadónak, hogy ezt igazán nem kellett volna. Mármint így kiadni, nyers szövegként. Mindenféle magyarázat, értelmezés nélkül, olyan naplójegyzeteket, amihez bizony kellene részletes háttérinformáció, magyarázat arról, hogy vajon miért tartotta fontosnak lejegyezni az adott dolgot Szabó Magda, kik azok a kortársak, akiket keresztnéven emleget, mi ennek a történelmi háttere….
A szerelmes része engem nem zavart, jó volt látni két világtól zargatott ember összekapaszkodását, egymásba menekülését, fizikálisan is. Ezek még a szépen megírt részek, ellentétben az utazás során készült értelmezhetetlen skiccekkel, amikből persze később igazi írás lesz, a Hullámok kergetése. (Esetleg a szerkesztő nem ismerte ezt? Hogy lehetett így kiadni? Dühöngtem.) A vége nagyon szépre sikerült, talán azért a pár mondatért volt érdemes megvenni.

Cukormalac P>!

Szenvedély és szeretet

Felmerül a kérdés, hogy volt-e értelme kiadni ezeket a naplókat, vagy helyenként éppen hogy csak naplójegyzeteknek nevezhető szövegeket. Mivel már Szobotka Tibor hasonszőrű írásait is volt szerencsém olvasni, azt mondhatom: igen. Azt hiszem, ezek nélkül aligha lehetne feltérképezni a két szerző szenvedélyes kapcsolatát. Ezt a könyvet el kell olvasni még a Megmaradt Szobotkának és a Liber Mortis előtt.

Lehet, hogy az első két füzet túlságosan is nyálas és cukormázas volt, de én képes vagyok elhinni, hogy ilyen volt a kettejük kapcsolata. Szenvedélyesen szerették egymást, titkos beceneveken szólítgatva a másikat, felépítve egy külön kis világot, ahol csak ők ketten vannak. Meg kell hagyni, ez édes. És mindenekelőtt nagyon szabómagdás is.

A maradék viszont nekem nem volt az igazi, az ilyen skicc-szerű dolgokat én soha nem tudtam igazán élvezni, mivel tényleg csak átfutni lehet őket. Az utolsó részből lehetett volna több is, de hát ki tudja, mi kerül még elő és honnan…

kratas P>!

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

Bár Radnóti naplójánál berzenkedtem az ilyen írások kiadása ellen, ez most tetszett. Tetszett, mert itt megismertem a 'hétköznapi' Szabó Magdát, aki naplót vezet, hogy a boldog pillanataikat megörökítse. Bár talán azért voltam képes ezt most máshogy 'fogni', mert a kiadvány nagy része a szerelemről szól, méghozzá egy nagyon mély szerelemről.

keyprice P>!

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

Eleinte nagyon szerettem, aztán kezdett sántítani, bevallottam magamnak, hogy ha nem Szabó Magda lenne akkor valószínűleg irritálna, végül untatott.
Érdekes volt a kétféle naplót egymás után olvasni: először a határtalan szerelmet és boldogságot, hogy Nyusziék a világ legboldogabb emberei, majd a nyers valóságot; munka, rohanás, kötelességek, betegségek.
Az első két könyv tényleg nagyon intim, talán tényleg nem kellett volna kiadni, annyira… “Poc”-on ki is akadtam, és remélem soha egyik Szabó Magda regénynél sem fog eszembe jutni. Persze jó érzés volt olvasni, mennyire odavannak egymásért, de nekem bevallom túl sok volt.

Lovely>!

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

Annyira meghozta a kedvemet az íróházaspár műveihez, hogy tegnap este csak álltam a könyvespolcom előtt és tanakodtam, vajon melyiket nem olvastam még. Volt egy félbehagyott Szobotka novelláskötetem, így azzal folytatom.
Ilyen intim naplójegyzeteket még sosem olvastam. De a nem házasságukról szóló füzettel nem tudtam mit kezdeni…ezért a 4 csillag.

mrumus>!

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

Csakis Szabó Magda-imádóknak ajánlanám. Nekik viszont kötelező!

Katja_Magnus>!

Szabó Magda: Nyusziék Naplók 1950–1958

Nagyon szepen szerkesztett naplo.
Altalaban ellenzem a szemelyes naplok posztumusz kiadasat, sok esetben szerintem ritka illuzio rombolo lehet, ha megismered a masik oldalat az adott ironak, koltonek.

Ebben az esetben hatalmasat tevedtem. Szabo Magda nekem mindig olyan volt, mint egy falat kenyer, a maga „protestans” valodisagaval, a szalfaegyenes iroi tartasaval. Meg anno olvastam rola, hogy mennyire ellehetetlenitettek az eletet az ’50-es evekben. Legyintettem ra, hat, persze, tudom en ezt a sajat csaladom sorsabol. Ez volt a masodik koppanas. Kristalytisztan, elesen leirja, mennyi teher es suly van a vallan, de fiatal es boldog.

Minosegeben vannak elteresek a fejezetek kozott, az elso ketto a legerosebb, a harmadik es az utolso mar nagyon gyenge.

Olvassatok, megeri!

Annamarie P>!

Nárcisz van a vázában, kankalin. Olyan tökéletesen az vagy, akinek lenned kell, az egyetlen, aki megnyugtat, hozzám illik. Olyan tökéletesen, rés nélkül szeretlek.

Annamarie P>!

Holnap hétfő, undok nap.Ugrik a hét neki az ember torkának.

Kapcsolódó szócikkek: hétfő
Annamarie P>!

Enyém vagy. Meg tudlak vigasztalni. (Ez a legtöbb, ami történhetik egy emberrel!)

Annamarie P>!

És amit tegnap mondtál, míg szótlanul néztünk egymás szemébe – csak bámultunk, bámultunk, aztán megszólaltál: „Te, miért nem nő ki abból, ahogy mi egymást szeretjük, egy nagy ház, nagy erdővel? Csak úgy kinőne a szemünkből, ahogy egymásra néznénk.”

DaTa>!

Nem elemzem, amit nekem jelent, mint ahogy a vízen s a levegőn sem gondolkozom. Mindenesetre: ő az életem legnagyobb élménye, őmiatta bocsátottam meg minden megbocsátanivalómat. Szeretem őt, hasonlat nélkül.

paoloni>!

Gyerekkoromban volt egy elméletem arról, hogy az ember mindent megkap, csak későn.

Annamarie P>!

Még az anyádat is szenvedélyesen szeretem, pusztán azért, hogy megszült.

emotionisland I>!

A múltkor arról beszélgettünk, hogy én soha nem kérek semmit. Persze, hogy nem, feleltem, mert nekem nem apró dolgok kellenek, hanem, Te, egészen.

paoloni>!

[…] itt van, rögzítve mindörökre, amit elvesztettem.

szept. 11.

Olyan gonosz, fekete napok, hogy alig élek […] dühösen szorítasz a karodba, és arról beszélsz, hogy mégis, minden ellenére is jó és szép az élet, mégis olyat kaptál, amit csak alig-alig kap valaki. „Mit?” – nézek fel rád, Te visszanézel, csodálatos a pillanat. Sohasem láttam ilyennek a szemedet; ahogy most nézel, csupa sugár, csupa imádat – Te, ha soká élek véletlenül, ha ezer évig, utolsó percemben ezt az alkonyt látom majd, a Vérmezőről besütő lámpafényt, minket a sötét szobában, engem a karodban, s a szemedet, ahogy lepillantasz rám: „Megismertem a tökéletes szerelmet és boldogságot…”