Kívül ​a körön 13 csillagozás

Szabó Magda: Kívül a körön Szabó Magda: Kívül a körön

Tárgyukban ​és módszerükben változatos, szemléletük szerint mégis összetartozó írásokat gyűjt egybe Szabó Magda tanulmánykötete: íróarcképeket, verselemzéseket, kritikákat, esztétikai elmefuttatásokat, írói-önéletrajzi vallomásokat, emlékezéseket. Az esszék az írónő sokoldalú érdeklődéséről adnak hírt: Szabó Magda érzékletes, árnyalt portrékat fest irodalmunk népszerű vagy kevésbé ismert, méltatlanul elhanyagolt nagyjairól – Jókairól, Szenczi Molnár Albertról, Apáczai Csere Jánosról, Kármán Józsefről, Kerényi Frigyesről –, az explication de texte-ek módszereit szellemesen, eredetien megújító verselemzésekben tárja föl Szentjóbi Szabó László, Gyulai Pál, Nadányi Zoltán és mások verseinek titkait, a sznobokkal perlekedve mutatja ki Dickens művészetének értékeit, érvényességét, élet és irodalom kölcsönhatását vizsgálja a tulajdon regényeit és drámáit tárgyaló írásokban, művelődésünk és közéletünk kérdéseihez szól hozzá „postá”-jában – végül pedig lírai vallomásokban idézi meg a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1980

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szabó Magda művei Szépirodalmi, Magvető

Magvető / Szépirodalmi, Budapest, 1982
632 oldal · ISBN: 9631520765
Szépirodalmi, Budapest, 1980

Paulina_Sándorné P>!
Szabó Magda: Kívül a körön

Tetszettek az írónő szavai más költők, írók műveiről. Tetszett, ahogy az emberek hátteréből is kaphattam pár mondatot. Soha nem tudtam elemezni műveket, nekem vagy tetszik valami, vagy nem. Vagy megfog az első pillanatban, vagy nem. Tetszik, ahogy az írónő fogalmaz, neki köszönhetően átgondoltam pár íróval kapcsolatos gondolatomat, műveikhez tartozó húzódásomat. Köszönet neki azért, mert könnyebb szívvel fogok a kezembe venni pár könyvet.

Léczfalvy_Lili>!
Szabó Magda: Kívül a körön

Annyira lassan adta magát ez a kötet, hogy szinte már azon voltam, hogy félre teszem és sose fejezem be. Pedig, mindegyik írás nagyszerűen „szabómagdás”. A megfontolt gondolatok, az ízes választékosság, mindig-mind hozzátesz a kötetbe rendezett cikkekhez/tanulmányokhoz.

Boglárka_Madar>!

[…] minden halott csak azzal az élővel együtt halhat meg igazán, aki szerette, […]

Boglárka_Madar>!

Mindannyian többek vagyunk önmagunknál, legalább egyetlenegy tökéletes pillanatban […]

Boglárka_Madar>!

[…] nincs olyan vegyszer, ami elmoshatná emlékeinket, bűneinket, tetteink és elmaradt tetteink szégyenét.

Boglárka_Madar>!

[…] mert nincs steril ország, mert sokfélék vagyunk, bölcsek, ostobák, jók, gonosznak, közönyösek, önzők, közepesek, önfeláldozók, és mégis egy vagyunk, valamennyien tesszük ki azt az egyet, és a mi anyánk Magyarország, és csak mindenünkkel együtt lehet felrakni a falakat.

BabusM>!

… a szenvedés mint mértékegység relatív érzelem. Hogy ki mit tekinthet utolsó órájáig lüktető sebének, arra nemigen van szabály, e tekintetben a pszichiáterek meglepő közlésekkel szolgálhatnak.

40-41. oldal (Szépirodalmi, 1980, Tizenhét levél egy ünnepi koszorúhoz, Emlékezés Jókai Mórra)

encsy_eszter>!

A törvény nem köthet, az csak tart. Kötni csak érzelmek tudnak és az ősök csontjai, az előttünk éltek, a folytonosság. De ahhoz ismerni kell a múltat, elfogultság, aranyfüst és biedermeier sóhajok nélkül, mint ahogy ismerni kell az igazságot, mert az is köt, csak ki kell mondani.

kaporszakall>!

A szuggesztíven megformált és előadott gondolat erősebb fegyver volt a kardnál, s a szónoki képesség olyan kulcs, amely bármi zárat felnyitott. Egy megfelelően felépített temetési beszéd megteremthette az addig háttérben álló családtag jelentős pozícióját, egy szárnyaló, a beavatatlanok fülének rögtönzésnek tűnő, indulat fűtötte szónoklat, amelyet természetesen szenvedély nélkül, hideg logikával fogalmaztak meg előre, politikai karrierhez segíthetett egy nagyra törő fiatalembert, de emelhetett egy a csapatok előtt jól elmennydörgött produkció császári trónra is.

88. oldal (Az idő doktora: Szent Ágoston)

Ninácska P>!

Az író, a műfordító, a tudós mindig könyvvel menekül.

Boglárka_Madar>!

Nem volt nehéz felállítanom Frigyes herceg váratlan budai baráti látogatása után a magyar háború képletét, az anti-csodaszarvas énekével, hitünkkel, hitetlenségünkkel, szószegésünkkel, rossz helyezkedésünkkel, elhárításunk, hírszerzésünk csődjével s gyönyörű, esztelen hősiességünkkel, mert élni ezer évig nem tanultunk meg, de meghalni mindig úgy tudtunk, mintha szélesvásznú filmre rendeztek volna bennünket. Iszonyú.

Ninácska P>!

Egy életműről is lehet azt mondani: hozsánna.