Daloljanak ​itt angyalok 3 csillagozás

Szabó Magda: Daloljanak itt angyalok

A Daloljanak itt angyalok című kötetben Szabó Magda karácsonyi írásait gyűjtöttük össze. Esszéket, cikkeket, visszaemlékezéseket, novellákat és verseket, amelyek mindegyike tükrözi az írónő bensőséges kapcsolatát az ünneppel. Van köztük a saját gyermekkori karácsonyaira visszatekintő keserédes, vagy épp elmélyült emlékezés (Egy doboz fű Melindának; A vizibornyú), a csendes, önfeláldozó szeretet oltárára helyezett mécses (Nenő), a saját lelkiismeretébe tett utazás (Első levél Piroskának), elmélkedések a családi kötelékekben rejlő felelősségről (A családról; Mikor kapar a farkas), a harmadik rész pedig a karácsonyt, mint szentséget megéneklő írásoké.

Jaffa, Budapest, 2019
242 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634752141 · Illusztrálta: Nagy Norbert

Katja_Magnus P
Szabó Magda: Daloljanak itt angyalok

Nem is tudom, hogy hol kezdjem.
A három csillag nem a tartalom miatt van, hanem az elv miatt, amit Szabó Magda keresztfia képvisel. Nem bírom felfogni, hogy az Írónő halála után tíz évvel is ennyire profit éhes legyen valaki. Úgy gondolom, hogy Magda néni még életében kiadatta azokat az írásokat, amiket úgy ítélt meg, megérdemlik , hogy a kezünkbe vehessünk.
Ámbár, meg kell jegyeznem, ez a kötet legalább nem csak nyomokban tartalmaz Szabó Magdát, ez a válogatás tényleg őt idézi, ő írta ezeket a novellákat és verseket.
Magát a grafikát sem értem, egyáltalán nem illik sem az Írónőhöz , sem a témához.

avalonavalon
Szabó Magda: Daloljanak itt angyalok

Azt már tényként megállapíthatjuk, hogy a Jaffa Kiadó Jolsvai Júliával az élen tönkretette a Szabó Magda életművet. Ehhez persze kellett egy irodalomhoz semmit sem értő örökös is.
A Jaffa már látom, szántszándékkal leépíti az írónő igen hosszú idő alatt létrehozott életművét, de ha van igazság a Földön, akkor ez a bűn sem marad büntetlen.
Pénz – pénz -pénz – erről szól ma minden a Jaffánál: és még az sem zavarja Jolsvait, hogy egy zseniális életművet a sárba tipor.
Ez a könyv is olyan, mint az utóbbi években megjelent Szabó Magda könyv: összecsapott, összedobált, szedett-vedett izé.
Hatalmas betűkkel nyomtatva, hogy legyen a könyvnek vastagsága.
És azok a béna, idétlen, Szabó Magdához nem illő rajzok: szégyen!!!
Sajnálom Szabó Magdát, nagyon elbántak vele.

KarmazsinPlatina

Még irodalomban, képzőművészetben is egy ízlésünk volt –, hogy tudtam volna egy percre is megfeledkezni róla, mikor önmagamról is mindig ő jutott eszembe?

KarmazsinPlatina

tudták, a tánc lépéseit egy esetben nem véthetik el, ha meg se kezdik

KarmazsinPlatina

mi személyünkben és egyedeinkben vagyunk a világtörténelem.

KarmazsinPlatina

Beszélj, tudtad te rólam, hogy halak
tartják a karácsonyt emlékeimben
– ingyen halak, kettőbe vágva –, mint
erkélyt kifáradt Kariatidák?

KarmazsinPlatina

És állt Melinda az álomzugi melegházban, megtöltötte nyers, harsogó fűvel a dobozkáját, és a Hortobágy felől kopogtak a paták, a háromkirályokon szűr meg kucsma volt, hozták aranyfüstölőben az édes ünnepet, és Melinda megnyitotta a kitámasztható melegházi ablakot, kidugta a hóesésbe a nyitott, fűvel teli tenyerét, a puha állati orrok meg ráhajoltak, és ettek és ettek és ettek a tevék.

KarmazsinPlatina

A szavak, későbbi mesterségem nyersanyaga, mindig elragadtattak.

KarmazsinPlatina

és mindenki nézi a férfit, aki táncol, a nagyon nagy művészek örömével és abszolút biztonságával

KarmazsinPlatina

az arabeszkeket, amelyeket te táncolsz el, az én génjeim tanították a fantáziádnak, és ha ugrasz, már nem fogsz félni, reális dolgoktól, csak saját igényed ijeszt meg, hogy az arabeszk olyan legyen, amiben nincs hiba.

KarmazsinPlatina

Az író ünnepe abban különbözik a nem íróétól, hogy azzal a reménykedéssel várja a munkaszüneti napot: ha nem jön közbe se baj – amit eltereli a gondolatait az írnivalójáról –, se betegség –, amikor nemhogy fogalmazni, de olvasni se kíván a lázas ember –, végre nyugodtan nekiállhat olyan munkáknak, amelyek elvégzésére a hétköznapok nem adtak lehetőséget.