Bárány ​Boldizsár 87 csillagozás

Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár

…az az ismerős alak,
piros cipő, zöld kalap,
vállán uzsonnáskosár…
Tudod, hogy ki. Ugye, tudod?
Bárány Boldizsár.

A Bárány Boldizsár (1958) címszereplője a mese tizennyolc „bégetése”, azaz fejezete során nagy utat jár be: a másokkal mit sem törődő, tetteinek következményeire fittyet hányó, iskolakerülő, sőt hazudni és lopni sem átalló, vásott kisbárány eljut a keserves bűnbánatig, a szeretetteli együttérzésig, és hősies erőfeszítéssel jó útra tér. Atmoszférateremtő erejével, sziporkázó ötleteivel, játékos rímeivel, kivált pedig a jó és rossz küzdelmének példázatos ábrázolásával a Bárány Boldizsár régóta az „alapmesék” közé tartozik.

Eredeti megjelenés éve: 1958

Móra, Budapest, 2016
Európa, Budapest, 2012
136 oldal · ISBN: 9789630795470 · Illusztrálta: Szalma Edit
Európa, Budapest, 2009
132 oldal · ISBN: 9789630788410 · Illusztrálta: Szalma Edit

csgabi MP
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Ebbe most nagyon beleválasztottam, de sajnos az idő rövidsége miatt nem tudtam hosszabbat olvasni a Szabó Magda 100 kihíváshoz.
A sok-sok 4,5 és 5 csillagos értékelés között én leszek az egyik, akinek nem tetszett a könyv. :-( Nagyon sajnálom, bár volt egy ilyen érzésem már olvasás előtt. Ez a verses mese műfaj nem az enyém, és néha még a rímekre sem éreztem rá, és újraolvastam, hol is van? Vagy nincs? De miért nincs? Vagy csak én nem találom? Hol is van?
:-)

AeS

„Lépni is alig tud…”
„Ne hívjuk az apját?”
Kokas Pál meg Cica Kornél
hazatámogatják.
Milyen jó, hogy kitaláltam magamnak, hogy idén minden hónapban olvasok Szabó Magdát, ráadásul megjelenési sorrendben, mert ez a meséje is olyan volt, amitől valamiért idegenkedtem korábban. Mert hülye voltam!
Nagyon kedves, nagyon cuki, mindenki spoiler a végére, és olyan könnyed, mintha csak kigurult volna a tolla alól, mint száz buborék.

olvasóbarát P
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Kedves kis verses tanmese, 18 bégetésben előadva Szabó Magda költeménye Bárány Boldizsárról, aki iskolát került és mindenkinek bajt okozott, akivel találkozott, de olyan sok jósággal hálálták meg viselkedését, hogy ő is megjavult.
A történet megismertet bennünket erő – mező állataival, és különböző munkákkal, tevékenységekkel.
A kötetet Szántó Piroska kedves rajzai teszik még élvezhetőbbé.

DaTa P
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Szabó Magda igazi mágus. Írhat ő többgenerációs családregényt, vagy (elsősorban) gyerekeknek szóló mesét, a vége úgyis az lesz, hogy én egycsapásra elvarázsolódom, és egy pillanat alatt egészen máshová kerülök, beszippant minden mondata, eltűnik ekkor a jelenkor, a mindennapok szürke köde, amiben élünk, nincs ott már más, csak az a valóság, amit ő, a nagy mágus megteremt. A rosszcsont Boldizsár remek rímekbe szabott tanmeséje is elszédített, egyetlen nagy hibája, hogy annyira rövid volt :(

Zsuzsanna_Makai
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Egyáltalán nem tetszett, sőt, kifejezetten idegesített, hogy Boldizsár ennyire gonosz és ostoba volt. Az már csak hab a tortán, h ilyen gyerek egy este alatt pont nem fog megvàltozni.

gregsys P
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Nagyon régen ott van már a polcomon ez a könyv, de valamiért mindig elkerültem. Talán azért azt hiszem, mert nekem a Holnap kiadós változat van meg és hát finoman szólva a benne lévő rajzoktól a frász kiver. Most egy Szabó Magda kihívás kapcsán vettem elő a könyvet, mert amit egyébként olvastam volna, arra már nem volt időm. Megjegyzem, nagyon félve álltam neki, mert ugyan nagyon szeretem Szabó Magdát, de valamiért a verseit én nem nagyon szoktam érteni, emiatt nem is nagyon szeretem (meg úgy általában hadilábon állok a versekkel). Ellenben ahogy olvasni kezdtem, végülis rájöttem, itt nem kell nagyon agyalni, mert ez egy mese, emiatt a nyelvezete is könnyedebb és csak olvastam és olvastam. És közben megindult a csoda. Az a fajta, amit Szabó MAgda nagyon át tud nekem adni.
Bárány Boldizsár története tipikus rosszgyerek sztori. A folyton rossz fát a tűzre hajigáló gyerek egy-két nap alatt lejátszódó története, aki egy nap alatt megjárja az egész erdőt, mindenki orra alá borsot tör, majd a végén észbe kap és megjavul. Olvastam sok véleményt róla, hideget-meleget, de azt hiszem, amikor én gyerek voltam, akkor még megállta volna a helyét a sztori, legalábbis az én ismerettségi körömben is voltak ilyen gyerekek, de a végére mind megjavult (ki előbb, ki később). Szóval emiatt nekem nagyon tetszett, mert kicsit az általános iskolás „cimborákra” emlékeztetett.
Tényleg láttam magam előtt minden szereplőt, csak azt nem tudtam eldönteni, kit milyen formában.
Emiatt fordulhatott elő az, hogy Boldizsárt például olyan Mekk Elekes bábfilm figuraként láttam, Méhikét Maja a méhecskés változatban, a Mókus doktort Misi a mókusként, de volt egy-két szereplő, aki olyan Doktor Bubó szerű volt (például a halak), szóval változatos szereplőgárdát sikerült a fejemben összehozni.
Az egyedüli, akit valahogy nem tudtam hova tenni, a nyomozó volt, próbáltam visszakeresni, hogy csak én maradtam-e le arról, hogy ő milyen állat, de nem találtam meg végül, úgyhogy ahogy néztem a könyvben a rajzot, egy ólomkatona járt a fejemben.
Volt egy rész, amin meg nagyon jót mosolyogtam, hogy véletlen-e vagy szándékos, nem tudom, de az egyik szereplő, akit azt hiszem, talán kétszer is megemlít Magda néni, Kokas Pál volt… És itt egyből beugrott az Abigél. („Aki kukorékolni mer, becsukatom.”)
Szóval engem megvett kilóra és most már egyáltalán nem értem, miért nem olvastam el korábban (Elég lett volna a képeket nem megnéznem a könyvben.)

Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Annyira aranyos és tanulságos. Ha nem szeretném a teljes Szabó Magda életművet elolvasni, lehet sosem találkozom Bárány Boldizsár történetével, belegondolva bánhatnám is. (Szintén majd hipotetikusan a kis-Kevinek egyik alapdarabja lesz.)

p.s.: az elején meglepődtem, hogy mi a fene, egy Bárány, mint negatív szereplő? Hát hol van az antik és bibliai műveltség Szabó Magda? Végül megnyugodtam. :v

postmodjane
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Ez egy nagyon kedves történet.
Bárcsak minden gyermeknek felolvasnák a szülei, biztosan jobb lenne tőle a világ.

Vajon Mindenki lehetne valamelyik karakter? Nem, mert csak jólelkű szereplők vannak.
Vajon én…melyik karakter lehetnék? Tényleg Méhike? :)

alaurent P
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Valamiért ez kimaradt nekem korábban, a gyerekeimnek a Mamijuk mesélte, fújta is mindegyik kívülről. Kedves, didaktikus mese, a gyerekek élvezik, és nagyon tudják, mi nem helyes és mi helyes Boldizsár tetteiben. A verses forma könnyedebbé teszi az olvasását, tényleg jól eltalált a tartalom és a megjelenítése.

KingucK P
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

A rosszcsont Bárány Boldizsár aranyos és tanulságos története.
Dallamos rímekbe szedve.
Minden kisiskolásnak ajánlom.
Még ilyan jellegű könyvét nem olvastam Szabó Magdának,
de úgy látszik ebben is jó volt :)

Neito

lábujjhegyen lépdel,
betakarja a világot,
suttogó sötéttel.

Neito

"Ki éjjel jár, fényben járjon,
hogyha jóban jár!

fekszel még egy keveset,
s mehetsz iskolába

Éjszaka az iskolához
ugyan mi hozhatta,
mikor nappal ezt az utat
nemigen koptatja?

Habók P

Mint a hó, fehér a gyapja,
van cipője, zöld kalapja,
vállán uzsonnáskosár, iskolába
mégse jár,
csak az éren, csak a réten,
a tónál, a faluvégen

jobbra tér a kis patak,
ráhág nagy kövekre.
Hab a patak cipője,
hab a harisnyája,
nem csoda ha a kövek közt
megbotlik a lába,
s nem folyik már egyenesen,
hanem zuhan egyet,
s zuhantában váj magának
egy kerek kis medret,
abban aztán megnyugszik,
tovább nem szalad, kicsi tó lesz, fodrozik
csepp hullámokat,
fájós lábát lehúzza