53. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Bárány ​Boldizsár 174 csillagozás

Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár Szabó Magda: Bárány Boldizsár

…az az ismerős alak,
piros cipő, zöld kalap,
vállán uzsonnáskosár…
Tudod, hogy ki. Ugye, tudod?
Bárány Boldizsár.

A Bárány Boldizsár (1958) címszereplője a mese tizennyolc „bégetése”, azaz fejezete során nagy utat jár be: a másokkal mit sem törődő, tetteinek következményeire fittyet hányó, iskolakerülő, sőt hazudni és lopni sem átalló, vásott kisbárány eljut a keserves bűnbánatig, a szeretetteli együttérzésig, és hősies erőfeszítéssel jó útra tér. Atmoszférateremtő erejével, sziporkázó ötleteivel, játékos rímeivel, kivált pedig a jó és rossz küzdelmének példázatos ábrázolásával a Bárány Boldizsár régóta az „alapmesék” közé tartozik.

Eredeti megjelenés éve: 1958

Tagok ajánlása: 7 éves kortól

Móra, Budapest, 2016
100 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634153276 · Illusztrálta: Kismarty-Lechner Zita
Európa, Budapest, 2012
136 oldal · ISBN: 9789630795470 · Illusztrálta: Szalma Edit
Európa, Budapest, 2009
132 oldal · ISBN: 9789630788410 · Illusztrálta: Szalma Edit

Elena96>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Saját kárán tanul az okos.Örülök,hogy Szabó Magda korán megtanítja ezt a fiatalságnak.
Előbb utóbb úgyis minden gaztettre fény derül. Jól végződött ez a mese is, ami talán nem is mese. Végtelen sok igazság van vers formába öntve, hogy a gyerekek szívéhez eljusson
Szabó Magda műve.Már sokszor írtam, hogy Szabó Magda örök és kortalan, és ez így is marad.
Nagyon ékesen használja a magyar nyelv költői képeit:
„Nini,megint itt a hold,kinevet a tájra,szétterül a fűzeken, gyöngyös bő uszálya.”
Gyönyörű sorokat vetett papírra állandóan.
Tollamból lassan elfogynak a szavak, mivel dícsérjem még?
Emelem kalapom az írónő előtt. Hihetetelen amit letett az asztalra. Követendő példa mindenki számára. Kedves, lendületes, igaz. Minden sora gyógyír a lelkemnek. A boldog vagyok,azért veszek elő egy Szabó Magda könyvet, ha szomorú akkor épp azért. Egy-egy könyve minden helyzetben velem van.Segít,kísér utamon. Mihez kezenék nélküle? Hová lennék? Innen a Földről csak annyit üzenek: KÖSZÖNÖM!

Európa, Budapest, 2012
136 oldal · ISBN: 9789630795470 · Illusztrálta: Szalma Edit
blueviolet>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Hát, hogy ez milyen aranyos volt :))
Szerintem soha nem olvastam verses meséket, gyerekkoromban se érdekeltek, de az a helyzet, hogy kell nekem az a Szabó Magda-plecsni, na.
Kellemes meglepetés volt, hogy nem egy bugyuta rímhalmazon kellett átverekednem magam off, hanem egy aranyos, kedves kis történetet kaptam.
Erősen nevelő célzattal íródott, de igazán szórakoztató és szívet melengető formában. Érdemes elolvasni, kicsiknek-nagyoknak egyaránt :)

gabiica P>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Nem vagyok a verses mesék híve, de Szabó Magda itt is nagyon szépet alkotott. Nagyon érdekes, tanulságos mese volt, végig fenntartotta az érdeklődésemet, kíváncsian vártam, hogy mi lesz a vége.
Bárány Boldizsár tipikusan meseszerű karakter, jellemével és cselekedeteivel együtt, de nagyon örültem, hogy a végére tanult ő is. Bár magát a változást kicsit abszurdnak éreztem, de mégis tetszett a történet, úgy, ahogy volt.

csgabi P>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Ebbe most nagyon beleválasztottam, de sajnos az idő rövidsége miatt nem tudtam hosszabbat olvasni a Szabó Magda 100 kihíváshoz.
A sok-sok 4,5 és 5 csillagos értékelés között én leszek az egyik, akinek nem tetszett a könyv. :-( Nagyon sajnálom, bár volt egy ilyen érzésem már olvasás előtt. Ez a verses mese műfaj nem az enyém, és néha még a rímekre sem éreztem rá, és újraolvastam, hol is van? Vagy nincs? De miért nincs? Vagy csak én nem találom? Hol is van?
:-)

AeS P>!

„Lépni is alig tud…”
„Ne hívjuk az apját?”
Kokas Pál meg Cica Kornél
hazatámogatják.
Milyen jó, hogy kitaláltam magamnak, hogy idén minden hónapban olvasok Szabó Magdát, ráadásul megjelenési sorrendben, mert ez a meséje is olyan volt, amitől valamiért idegenkedtem korábban. Mert hülye voltam!
Nagyon kedves, nagyon cuki, mindenki spoiler a végére, és olyan könnyed, mintha csak kigurult volna a tolla alól, mint száz buborék.

krlany IP>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Imádom a verses mesét. Nem egy könnyű műfaj, és éppen ezért nagyon is kevesen művelik, igazán jól pedig alig-alig. De ez rendben van, nagyon is. A visszatérő verssorok, motívumok pedig külön is hangsúlyokkal látják el, „élővé” teszik a versfolyamot.
Bárány Boldizsár története sok mindenre tanít: nemcsak arra, hogy rongálni, lopni, iskolát kerülni rossz dolog. Arra is felhívja a figyelmet, hogy egy „buliból” elkövetett csínytevésnek, komoly következményei is lehetnek spoiler, és hogy tetteinknek olyan kimenetele is lehet, ami visszaüthet ránk is spoiler. Megtanít arra is, hogy legyen szégyenérzetünk, vállaljuk fel a hibáinkat, és tegyük is azokat jóvá. Vezeklés és bűnbocsánat.
De érdemes átgondolni a károsultak megnyilvánulásait is. Figyelemreméltó bámulatos erkölcsi tartásuk, hogy az őket érő bajok közepette is jóval reagálnak. Dobj meg egy kővel, megdoblak kenyérrel.
Aztán ott van a két szülő alakja is. Vajon a morgó apa szíjat szorongató (de nem használó) alakja, vagy a szelíd, gondoskodó, ámde puszit visszatartó anya alakja a keményebb?
És még folytathatnám az elemezgetést… Rétegei vannak a műnek, amit érdemes lefejteni. Mind szerkezetileg, mind szimbolikájában sokszínű, éppen ezért kortalan, gyerekeknek és felnőtteknek is sokat tud adni.

shadowhunter1975 P>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Nagyon szerettem és szurkoltam, hogy a gonosz kisbárány mindent rendbe tudjon hozni a végére. Az első interaktív élményem volt a kiállításon Bárány Boldizsár, ezért döntöttem úgy, hogy az ő történetével kezdem Szabó Magda könyveinek újraolvasását.
Nem bántam meg, szellemes tanmese a piros cipős, zöld kalapos spoiler báránykával. Nagyon ajánlott! elképzeltem azért, ahogy a halak Sidol-lal fényesítik a pikkelyeiket, hiába, nagyon vizuális vagyok

olvasóbarát>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Kedves kis verses tanmese, 18 bégetésben előadva Szabó Magda költeménye Bárány Boldizsárról, aki iskolát került és mindenkinek bajt okozott, akivel találkozott, de olyan sok jósággal hálálták meg viselkedését, hogy ő is megjavult.
A történet megismertet bennünket erő – mező állataival, és különböző munkákkal, tevékenységekkel.
A kötetet Szántó Piroska kedves rajzai teszik még élvezhetőbbé.

Csoszi>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Nem volt túlságosan jó ez a verses mese. Boldizsár egy kis gonosz szereplő, aki mindenkinek csak bosszúságot, vagy éppen kárt okoz. Aztán egyszer csak hirtelen szánja-bánja bűnjeit, megjavul.

DaTa>!
Szabó Magda: Bárány Boldizsár

Szabó Magda igazi mágus. Írhat ő többgenerációs családregényt, vagy (elsősorban) gyerekeknek szóló mesét, a vége úgyis az lesz, hogy én egycsapásra elvarázsolódom, és egy pillanat alatt egészen máshová kerülök, beszippant minden mondata, eltűnik ekkor a jelenkor, a mindennapok szürke köde, amiben élünk, nincs ott már más, csak az a valóság, amit ő, a nagy mágus megteremt. A rosszcsont Boldizsár remek rímekbe szabott tanmeséje is elszédített, egyetlen nagy hibája, hogy annyira rövid volt :(

Neito>!

lábujjhegyen lépdel,
betakarja a világot,
suttogó sötéttel.

Neito>!

"Ki éjjel jár, fényben járjon,
hogyha jóban jár!

A dunyhája pehelytoll
meg patyolatvászon,
mégis mintha szikla volna
Bárány Boldizsáron.

60. oldal Kilencedik bégetés (Móra, 2016)

Szelén>!

Éjszaka az iskolához
ugyan mi hozhatta,
mikor nappal ezt az utat
nemigen koptatja?

fátyolát próbálja,
koszorúja vízi sás,
tajték az uszálya.

Kek P>!

Ha egy hal-lány férjhez megy,
így szól a ponty-törvény:
kap lakásul egy kétszobás
fürdőszobás örvényt.
Egyet kell csak, hogy vigyen
a szép új lakásba,
ez minden kis hal-leánynak
a hal-hozománya:
vízből egy láda,
gyöngyszem a zárja,
s mert a törvény úgy kívánja,
vigyen benne otthonába…
– ugye, nem tudod, hogy mit,
csak tátod a szádat? –
…vigyen benne gömbölyű