!

Álarcosbál 461 csillagozás

Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál Szabó Magda: Álarcosbál
Bookline · 1.999 Ft –15% 1.699 Ft
Régikönyvek.hu · 1.999 Ft –15% 1.699 Ft
Könyvtár

A nyolcadikos Krisztina álarcosbálra készül: fontos nap ez az életében. Cigánylánynak öltözve, álarcosan és minden eddigi kötöttségtől szabadulva arra készül, megkéri feleségül kedves tanárnőjét édesapja számára… Krisztina árván nőtt fel, édesanyja a háború alatt meghalt, és tudja, hogy édesapja és a tanárnő szeretik egymást, csak a körülmények és a felnőttek érzékenysége megakadályozza kettőjük kapcsolatának kiteljesedését. A szerző egyéb könyveire is jellemző izgalmas fordulatok, plasztikusan megformált jellemek sora teszi élvezetessé ezt az újabb olvasói nemzedékek körében is sikeres lányregényt

Eredeti megjelenés éve: 1961

500 Ft ★★★★☆ Eladó
Rege könyve Szabó Magda: Álarcosbál

Zsuzsanna_Makai
Szabó Magda: Álarcosbál

Hát imádtam! Az első mondattól az utolsóig. Az utolsót meg különösen!
Általàban nem olvasok Szabó Magdát, mert valamiért azt gondoltam, túlbecsült szerzö, és nekem eddig csak az Ajtó tetszett tőle, és három olvasásból kettő nem tetszett, akkor ő nem lehet jó. Hát négyből kettő még mindig nem egy jó arány, de már az agyam a helyére rázódot…
Nagyon sok mindenben kísértetiesen magamra, és a családomra ismertem; a feketehajú Zsuzsa, az anya, aki már nem él, a fényképész apa, és a nagymama, akinek ennyi szerepe volt a kislány nevelésében, és mégis Megyeri tanárnő életfelfogása az, ami igazàn megfogott a történetben. Vajon Szabó Magda magáról írta ezt a karaktert, vagy a szerinte ideális tanárról?
Aki még nem olvasta, olvassa el!

regulat
Szabó Magda: Álarcosbál

Én eddig azt hittem, hogy Szabó Magda egy tündérmesét írt a Lalát.
Erre most itt van ez, ami lássuk be erősen hagymapucolós, vagy más néven pollendús történet, mert rendesen kihozza azokat a tüneteket.
Kicsit érzékenyebb embernek bíz bele megy a szemébe… megkaparja a torkát, pedig csak arról szól, hogy az élet szép, csak élni kell.

Móra, Budapest, 1961
260 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Reich Károly
clarisssa MP
Szabó Magda: Álarcosbál

Mindig zavarba jövök, amikor bejelölöm, hogy egy pöttyös könyvet olvasok, elvégre régen kinőttem már abból a korosztályból, amelynek ezeket a köteteket szánták annak idején. Aztán olvasás közben már gyorsan elpárolog ez az érzés, sőt, szinte még büszke is leszek magamra, hogy nem tartottam cikinek ilyesmit kézbe venni – amúgy is nagy butaság lett volna, mert most szegényebb lennék egy szép történettel, egy csokornyi jósággal. Naná, hogy a Zsófika és a Születésnap után végigpityeregtem-végigmosolyogtam Szabó Magdának ezt az ifjúsági(?) regényét is!
Annyi báj, annyi kedvesség, annyi szeretet, annyi fájdalom és annyi dráma van ebben a könyvben, hogy néha már nehéz volt elviselni, szinte haragudtam is érte – aztán persze gyorsan folytattam az olvasást, mert letenni lehetetlen lett volna… Szerettem azt, ahogy Szabó Magda a szereplőit bemutatja: lelkükbe látva, hihetetlenül őszintén, mégis egyszerűen, minden túlbonyolítás nélkül, hibáikat sem eltitkolva. Szeretném, ha sok Éva néni lenne a világban a könyvön kívül is; szeretném, ha az emberek az ő tanítása nélkül is figyelnének egymásra; szeretném, ha minden magányos embert kézen fogna valaki és neki is megmutatná, hogy mennyivel jobb közösségben élni – és másokért élni. Ugyanis: „Ott kezdődik a nagyemberség, hogy az ember észreveszi, hogy mások is élnek a földön őkívüle, és amit tesz, úgy teszi, hogy nemcsak magára gondol, hanem másokra is.” (https://moly.hu/idezetek/63807)
Éva néni… vagyis Szabó Magda igazi tanár: az életre, az igazán értékes életre tanítja diákjait… vagyis olvasóit. Persze hibái neki is vannak, például néha talán kicsit túlzottan elragadtatja magát, de rögtön el is felejtem ezeket, amíg ilyen üzeneteket kapok tőle, 55 év távlatából, változatlanul aktuálisan: "Menj, szabad vagy! Soha többet nem fogom azt gondolni, hogy szeretek valakit, ha rabbá teszem önmagammal, ha lehúzom, mint valami kolonc.
A szeretet röpít. Ha valakit szeretek, annak szárnyakat kell adnom." (https://moly.hu/idezetek/106525)

Móra, Budapest, 1963
234 oldal · Illusztrálta: Reich Károly
gab001 P
Szabó Magda: Álarcosbál

A történet középpontjában egy álarcosbál áll, de ennél sokkal többről szól. Fokozatosan ismerhetjük meg Krisztina életét és mindazt, ami idáig történt vele és a családjával. Lehet sejteni, hogy hova vezet ez az egész, mégis érdekes végigkövetni az írónő által kijelölt útat. Szerettem olvasni, s szépen lassan egymáshoz illeszteni a darabkákat, hogy meglássam azt, amit érdemes látni. Emberi sorsok, kapcsolatok és érzelmek, ahogy azt Szabó Magda képes papírra vetni. Kedvesen tanít a jóra.

Móra, Budapest, 1976
236 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631105113 · Illusztrálta: Reich Károly
Sapadtribizli P
Szabó Magda: Álarcosbál

Az eleje nagyon tetszett!!! Hihetetlen izgalmas volt, ahogy lépésről lépésre megismerkedtünk több ember sorsával is! Egy álarcosbál, ahol mindenki a valódi arcát mutathatja, tárhatja fel! Egy álarcosbál, ahol le lehet venni a „hétköznapi maszkokat” és újjá lehet születni, újjá lehet alkotni a kapcsolatokat! Rengeteg dolog belefér egy napba; nem csak James Joyce: Ulysses-énél van ez így, hanem bizony Szabó Magdánál is. Tetszett az a gondolat is, amit már olvastam mostanában Márquez-nél is, hogy a szerelem, boldogság nem korhatár-függő.
Szóval nagyon lelkes voltam a könyvvel kapcsolatban az utolsó fejezetekig… A levélig… Annyira hiteltelennek hatott a levél, hogy kilökött az álarcosbálból, a műből; és elkezdtem gyanakodni a könyvre, hogy itt-ott hatásvadász és, hogy meg akarja mondani az-egyetlen-igazság-ot…
Tudom, ifjúsági regény. Csak túl nagy volt a csalódásom a csodás kezdést követően, ezért vagyok talán kicsit szigorúbb. Amúgy jó könyv, sok jó gondolattal! Elolvastatom majd a gyerekeimmel is :)
P.S. Életemben nem olvastam még olyan könyvet, ahol az egyik szereplőnek ugyanaz volt a neve, mint az én nevem!!! :D Nagy élmény volt! Főleg, hogy egy másik szereplőt pedig pontosan úgy hívtak benne, mint dédnagymamámat! :) Jól esnek az ember szívének ezek az apróságok.

Andilány
Szabó Magda: Álarcosbál

Ez volt a második könyvem az írónőtől és bár az Abigél kedvencem, féltem tőle, hogy más könyvei nem fognak annyira tetszeni. De tévedtem. Nagyon tetszett a könyv, az írónő stílusa. Miközben olvastam olyan érzésem volt, mint mikor kiskoromban a meséket olvastam. Teljesen elvarázsolt a történet, teljesen belefeledkeztem attól függetlenül, hogy nem könnyű témát dolgoz fel. Minden egy este alatt történik, mégis hosszabb időszakot ismerünk meg a szereplők elbeszéléséből. Sokféle embertípust mutat be a mű, akiknek végül valamilyen módon összekapcsolódik az élete. A téma ellenére engem sokszor megnyugtatott a könyv, ha rossz hangulatom volt csak elővettem és folytattam a könyvet, aztán teljesen belefeledkeztem és el is felejtettem, hogy bármi bajom volt előtte. Biztosan fogok még olvasni az írónőtől.

mama_gold P
Szabó Magda: Álarcosbál

Sok minden zavaros volt először a történetben, de aztán lassan kibontakozott előttem a cselekmény :)
Gyönyörű történet a háború utáni évekről, amikor a sok veszteség után, a gyász, a feldolgozás időszaka zajlik, a csonka családok kezdenek újra magukhoz térni, új életet kezdeni.
Tanít és életre nevel a regény, sok csodaszép gondolattal gazdagodhatunk – mint mindig – Szabó Magda segítségével!
Rengeteg idézetet kiemelnék belőle, inkább mindenkinek ajánlom, olvassa el :)

Miamona
Szabó Magda: Álarcosbál

Tudjátok milyen érzés, mikor a lelketeket „töltőre” rakjátok, és mire elfogynak a lapok, kigyúl a fény, jelzi, hogy csordultig töltődött minden, aminek töltődni kell? Hát én ezt érzem valahányszor Szabó Magdát olvasok. Legyen az felnőtteknek íródott regénye, Tündér Lalája vagy pöttyöse.
Az Álarcosbál pöttyös, azaz ifjúsági, de azt hiszem Szabó Magda, csak úgy, mint a történet Éva nénije óriási bizalommal viseltetett az ifjúság felé, mert bizony ez a kis olvasmány, még az én, felnőtt(ecske) szívemnek is olykor súlyos olvasmány volt. De minden szavát mélyen magamba zártam.

Nem tudok rá nem maximumot adni, mert elfogult vagyok. Imádtam bekuckolódni a fotelba és olvasni. Régi magyar filmeket támadt kedvem tőle nézni.

Picit bővebben: http://miamonakonyveldeje.blogspot.hu/2014/09/szabo-mag…

Amapola P
Szabó Magda: Álarcosbál

Ezt a könyvet olvastam és szerettem már egy régi nyáron is, amikor annyi idős lehettem, mint Krisztina. Nem is csak úgy általában olvastam, hanem egész konkrétan ezt a példányt olvastam: benne vannak ceruzás jelöléseim a kedvenc helyeknél – hát igen, akkoriban még nem volt moly, ahova kedvenc idézeteim felvihettem volna (ami azt illeti még net sem volt :-)) Nehéz eldönteni, hogy akkor voltam koraérett, vagy mostanáig sem fejlődtem, de 90%-ban most is ezeket jelölném meg.
Annyira szerettem volna én is egy Éva nénit … ezzel szemben az általános iskola és a gimnázium 12 éve alatt összesen két évben volt olyan osztályfőnököm, aki legalább nem nyűgnek tekintette, hogy osztálya van.

Kerol P
Szabó Magda: Álarcosbál

Egy újabb remekmű Szabó Magda tollából! Egy félárva kislány egy napja, ami mesél múltról és jövőről, sok sírásról, és sok-sok nevetésről is. Egy iskolai álarcosbál, ahol senki nem az, akinek eddig hittük, ahol át lehet változni, ki lehet bújni a maszk mögül, és el lehet mondani olyan mondatokat, amik cigánylány-jelmez nélkül nem mennének. Sok sorsot ismerünk meg Krisztina szavain keresztül, és a könyv végére minden szereplőnek kibontakozik a személyisége.
Megyeri tanárnő pedig a nagybetűs PEDAGÓGUS, aki nem idomít, hanem tanít… tanít az életre és a jóra. Bárcsak több Megyeri tanárnő lenne a mai iskolákban.
Mindenkinek ajánlom, kicsinek és nagynak egyaránt, mert szerintem ezt a könyvet csak szeretni lehet.

habosvilla

(…) attól, hogy az ember nem beszél valamiről, még gondol rá. Sőt. Többet gondol rá.

habosvilla

Csak azok halnak meg, akik egész életükben nem csináltak semmit. Aki tett valamit, nem magáért, hanem másokért, mindenkiért, az megmarad.

Sweetyke

Pedig Nagymama mindig azt mondta, beszélni kell, mert a hallgatásnak egész fészekalja rút fekete kisgyereke születik: a félreértés, a sértődés, a megbántott önérzet, a kétely. Beszélni kell.

hencsibe

„Én nem szeretek – mondta Vida Erzsi, forgatta az ellenőrző könyvét és pityergett és mosolygott egyszerre –, én annyira nem szeretek tanulni!” „Nem is jó az – mondta Éva néni azonnal, és úgy nézett Vida Erzsire, mintha ő is gyerek volna még –, csak nem mondta neked valaki azt, hogy tanulni kellemes? Tudni jó, gyerekem, tanulni egyáltalán nem az, szaladgálni jó, moziba menni, énekelni, sétálni, olvasni… Tanulni nem. Dehogy! Csak éppen nem éri meg, ha az ember nem tanul. Nem érted? Nem éri meg, amibe kerül. Nincs arányban, mennyivel rosszabb nem tudni valamit, mint nem tanulni s kitenni magunkat annak, hogy nem értjük ezt a gyönyörű világot.”

hencsibe

_Andrea_

Úgy kell élni, hogy míg a világban forgolódunk, ne súroljuk le más emberről a bőrt.

Aquarius

A halott, akit szerettünk, nem olyan emlék, amely árnyékot vetne ránk, élőkre, hanem fényes, szelíd és ragyogó.

habosvilla

(…) beszélni kell, mert a hallgatásnak egész fészekalja rút fekete kisgyereke születik: a félreértés, a sértődés, a megbántott önérzet, a kétely.

Aquarius

Borzasztó, hogy egyes emberek azt képzelik: másnak is az az öröm, ami nekik.

Sweetyke

Minden ember titok. Hogy kell élnem, hogy megértsem a titkokat?