Piave 6 csillagozás

1918
Szabó László: Piave

A Montello véres sziklái között heverő halottak, a gázfelhőkből visszafelé tántorgó félholtak, a Piave iszapjában fekvő áldozatok látványa apokaliptikus lehetett. S akkor már hosszú hónapok óta százezrek állták ki a pokol minden kínját, éhezve, lábbeli nélkül, az ellenfél halottairól lehúzott uniformisban. A kiváló hadtörténész szemtanúk beszámolóival kiegészített, komoly elemző munkájában azt is bebizonyítja, hogy ez a véráldozat tökéletesen értelmetlen volt. Légi felderítés és tüzérségi támogatás nélkül, járni is alig tudó rongyosokat hajszolt a halálba a Monarchia hadvezetése, egyetlen cél érdekében, hogy meghosszabbítson egy haláltusát. Mégis el kell mondani ezt a történetet, hiszen nagyapáinkról, dédapáinkról és névtelen tízezrekről szól, ráadásul maguk a háborús bűnösök jó néhány évtizeden át az „árulás” hazug jelszavával mentegették magukat.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szivárvány Kossuth

Kossuth, Budapest, 1986

Gábor_Tarr>!
Szabó László: Piave

A könyv nagyon részletesen taglalja a hadműveleteket és azok előkészítést. Az azonban zavaró, hogy miközben nagyon pontos leírást kapok, sok helységnévvel, hozzá két kicsi és rettenetesen elnagyolt térképet kapok, amelyen hadosztályok helyett csak a hadseregeket, legjobb esetben a hadtesteket tüntetik fel. Miközben a harcokat ezred szinten faluról falura követhetnénk, ehelyett csak a nagyvárosokat tüntetik fel a térképeken. Ez a kontraszt engem nagyon zavart hiszen nem tudtam térben elhelyezni az olvasottakat. Azonban nem ez a mű legnagyobb hibája, hanem az , hogy rettenetesen elfogult. Sajnos ettől nagyon egyoldalúvá válik a könyv, engem nagyon zavart, hogy 20 esetből 19-szer kritikát fogalmaz meg a monarchia hadvezetésével szemben, míg a másik oldalt valami tökéletes gépezetként mutatja be. Úgy hogy érdekes módon ebben a könyvben sokkal jobban éreztem az ideológia felhangot, mint az előző kötetben, pedig abban kellett volna ennek jobban megjelennie. Ez persze lehet, hogy nem véletlen, talán a megjelenés évének köszönhető, amikor éppen egy keményebb időszak köszöntött be, a magyar politikai életben. Amellett, hogy nagyon részletes leírás, erős forráskritikával kell kezelni, ezt levetkőzve, azonban alighanem pontosabb leírást kapunk belőle, mint a korabeli, erősen idealizált leírásokból.