A ​török hódoltság néprajzi és nyelvi maradványai földrajzi neveinkben 1 csillagozás

Szabó József: A török hódoltság néprajzi és nyelvi maradványai földrajzi neveinkben

Szabó ​József 1940-ben született a Tolna megyei Nagykónyiban. Az általános iskolát szülőfalujában végezte, középiskolai tanulmányait Tamásiban. 1964-ben szerzett magyar-orosz szakos tanári diplomát a József Attila Tudományegyetemen. Kutatómunkája a Magyar Nyelvészeti Tanszék diákkörében indult. Első publikációja még egyetemi hallgató korában jelent meg a Néprajz és Nyelvtudományban, s már akkor bekapcsolódott az Országos Néprajzi és Nyelvjárási Gyűjtőmozgalomba is.
Két évig gimnáziumban, négy évig pedig általános iskolában tanított Szegeden. 1970-ben tanársegédként került a JATE Magyar Nyelvészeti Tanszékére, ahol 1973-tól adjunktusként, 1979-től docensként tevékenykedett, majd 1993-ban nevezték ki egyetemi tanárnak, 1988 és 1990 között pedig tanszékvezető volt. Az 1990-es években öt évig a pozsonyi Komensky Egyetem Magyar Tanszékén volt vendégtanár, utána két évig másodállásban a békéscsabai tanítóképzőben is dolgozott. 2003 és 2007 között tanított a veszprémi Pannon… (tovább)

Balázs Géza – Grétsy László (szerk.): Helyneveink érdekességei, tanulságai, népi magyarázatai
Juhász Dezső: A magyar tájnévadás
Kis-Erős Ferenc: A magyar nyelv rendszeresen vizsgálva
Gyói Renáta – Kocsis Zsuzsanna – Krizsai Fruzsina (szerk.): Kérdések a Félúton műhelyéből, utak a megoldásokhoz
Hoffmann István – Juhász Dezső (szerk.): Nyelvi identitás és a nyelv dimenziói
Maticsák Sándor (szerk.): Nyelv, nemzet, identitás 1.
Maticsák Sándor (szerk.): Nyelv, nemzet, identitás 2.
Németh Miklós – Sinkovics Balázs (szerk.): Tanulmányok Szabó József 70. születésnapjára
Kiss Jenő: Mihályi tájszótár
Cs. Nagy Lajos – N. Császi Ildikó: Magyar nyelvjárások