Szénszünet 2 csillagozás

Szabó Illés: Szénszünet

Minden forradalom, így a mi Ötvenhatunk is, felemelően hősies és borzongatóan félelmetes, tehát nagyon drámai. Ezt a drámát azonban nem csak hősök, hanem hétköznapi, esendő emberek is játsszák. A Szénszünet róluk szól, mégpedig nem mindennapi aspektusból: egy kiskölyök szemével látjuk esetlen viselkedésüket, szerencsétlenkedésüket a történelem viharában. Így ez a regény, noha komoly eseményekről beszél, nem drámai, sokkal inkább könnyfakasztóan nevettető groteszk. Mégis éppen tragikomikus hangvételével hozza közelebb és teszi érthetőbbé huszadik századi történelmünk egyik legfontosabb epizódját.

Kossuth, Budapest, 2018
188 oldal · ISBN: 9786155761980
Noran Libro, Budapest, 2018

Kuszma>!
Szabó Illés: Szénszünet

’56 története alulnézetből – olyannyira alulnézetből, hogy a regény jelentős része egy pincében játszódik. Szabó egy kissráccal mesélteti el a forradalom drámáját (illetve azt, amit a srác e drámából felfogni képes), az ő naivitásán keresztül válik a szent profánná – következésképpen a Szénszünet egy mítosz lecsupaszításának folyamata, ahol a kor társadalma a maga kisstílűségében és kétszínűségében mutatkozik meg. Érdekes, tanulságos, egyes pillanataiban szórakoztató kísérlet, de jónak azért nem mondanám – hiányzik belőle valami szilárd váz, ami tartást adna neki. A szereplők túlságosan karikatúraszerűek, a cselekményt lazán összefüggő szkeccsek pótolják, az elbeszélő megkonstruálásakor pedig Szabó mintha nem tudta volna eldönteni, hogy Regős Bendegúzzal vagy Copperfield Dáviddal mondassa el mondandóját, aminek következtében főhősünk nem lett se hús, se hal – tekintve pedig, hogy sem ő, sem a többi szereplő nem képes igazán karakterré válni, azonosulásom velük lehetetlenné vált. Azért nincs érték híján, szóval nem bántam meg, hogy elolvastam – de ha pénzt is adtam volna ki érte… nos, akkor egy picit… egy icipicit talán sopánkodnék.