Mitológiai ​kislexikon I-II. 3 csillagozás

Szabó György (szerk.): Mitológiai kislexikon I-II. Szabó György (szerk.): Mitológiai kislexikon I-II. Szabó György (szerk.): Mitológiai kislexikon I-II. Szabó György (szerk.): Mitológiai kislexikon I-II. Szabó György (szerk.): Mitológiai kislexikon I-II.

A ​kitűnő kolozsvári tudós előző munkája – a Mitológia i kislexikon – a mediterrán térségek népeinek (egyiptomi, suner-akkád-hettita, föníciai, héber, görög és római)mitológiáját mutatta be mintegy 3500 tömör címszóban. Jelen munkája az előzőhöz hasonló módon (kb. 2500 címszóban) az északabbra élő európai népek (balti, finnugor, germán, kelta és szláv) mondavilágát tárja elénk. Ezek a gyűjtőnevek mintegy 30 – köztük magyar – nép ősi (kereszténység előtti )hitvilágáról ígérnek áttekintést.
A történelem különös játéka, hogy az ókori mitológiákról lényegesen többet tudunk, mint az időben hozzánk közelebbi népvándorlás kori népek istenvilágáról. Ez nem csoda, hiszen az erőszakosan tért hódító kereszténység tűzzel-vassal irtotta a pogányi hiedelmeket, s igazából csak a romantika hatására kibontakozó folklórkutatások mentettek meg belőlük egy keveset az utókor számára.
Az a kevés viszont, ami fennmaradt, ugyancsak a romantika hatására viszonylag szilárdan beépült… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1977

Könyvkuckó, Budapest, 1998
Trezor, Budapest, 1993
164 oldal · keménytáblás
Merényi, Budapest, 1992

Jokull · Pakhet · Sztentór · Tiámat · Vidar

BakosJuci>!
Szabó György (szerk.): Mitológiai kislexikon I-II.

Tisztán emlékszem, hogy gimnáziumban – amikor még nem volt internet – ebból vadásztam ki a teljes görög mitológiai családfát. :D
Egyébként nagyon jó kis könyv: nem volt olyan szereplő a Hercules vagy a Xéna sorozatban, akit ne találtam volna meg benne. ':D
Ha egy mitológiai szereplőhöz több „alteregó” is tartozott, akkor mind szépen fel volt sorolva, a felépítése hozza a kalsszikus lexikon elrendezést. Komolyan, az egyetlen „hibájának” azt tudom felhozni, hogy egyetlen illusztráció sem volt benn.
Eljárt fölötte az ídő – amolyan analóg Google volt ez – , de a maga idejében és nemében nagyon szerettem forgatni.

Könyvkuckó, Budapest, 1998

MissWenut>!

Vidar (ger) – Odin, mások szerint Thor és Grid fia; a „hallgatag áz”-nak is nevezték, mivel az istenek tanácsában ritkán szólalt meg. Az istenek végső harcaiban, a ragnarök alkalmával ő végzett Fenrisszel: hatalmas bakancsával a farkas alsó állkapcsára lépett, jobbjával felszakította a felsőt, aztán kardját Fenris szívébe mártotta. Életben maradt a világ pusztulása után is, és egyike lett az új világ isteneinek.

(II. rész) 439. oldal (Könykuckó, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Fenris · Vidar
MissWenut>!

Tiámat – Apszú élettársa, az őskáosz nőnemű alakja, egyben a sós vizű tenger neve. Apszútól szülte Ansart és Kisart, Lahmut és Lahamut. Amikor Éa megölte férjét, harcot indított a fiatalabb istenek ellen; vezérnek fiát, Kingut állította, akivel összeházasodott és különböző szörnyeket szült, hogy bosszút állhasson ellenségein, továbbá viperát, szfinxet, oroszlánt, veszett kutyát és skorpióembert teremtett. Éa is megrettent tőle, s fiát, Mardukot küldte ellene. Ez hálóval megfogta Tiámatot, lelőtte, s testét kettőbe hasította; egyik feléből lett az égbolt, másikból a szárazföld.

290. oldal (Könyvkuckó, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Marduk · Tiámat
MissWenut>!

Sztentór (gör) – görög harcos, aki akkorát tudott kiáltani, mint ötven ember együttvéve.

(I. rész) 277. oldal (Könykuckó, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Sztentór
MissWenut>!

Natrimpe (bal) – közelebbről ismeretlen porosz istenség.

(II. rész) 397. oldal (Könyvkuckó, 1998)

MissWenut>!

Pakhet (egy) – oroszlán arcú istennő, a keleti sivatagok úrnője, aki pusztító viharokat küld a földre.

(I. rész) 234. oldal (Könykuckó, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Pakhet
MissWenut>!

Szárvik, Sarvik (fu) – az ördög egyik neve az észt mondákban, a szó jelentése: „szarvas”. Kalevipoeg párviadalban legyőzte, s kiszabadította a rabságban tartott leányokat.

(II. rész) 726. oldal (Könyvkuckó, 1998)

MissWenut>!

Jokull (ger) – Norr fia, Fornjotr unokája, a jégmező megszemélyesítője.

(II. rész) 374. oldal (Könykuckó, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Jokull
MissWenut>!

Virokannas (fu) – a finneknél a zabvetés istene, egy személyben bölcs és varázsló.

(II. rész) 439. oldal (Könyvkuckó, 1998)

MissWenut>!

Vosegus (kel) – az erdős Vosges hegység istene a galloknál.

(II. rész) 440. oldal (Könyvkuckó, 1998)

MissWenut>!

szisztrum (egy) – egyiptomi csörgő hangszer, Ihi tartja kezében, Szopedet pedig ezzel ad jelt a Nílus áradására.

(I. rész) 275. oldal (Könykuckó, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: szisztrum