A ​széptestű lány áramkörei 4 csillagozás

Szabó György: A széptestű lány áramkörei

…A mérnököt most mintha áramütés érte volna, megrándult és felkiáltott; s bár szeme már csukva volt, vakító fényt látott felvillanni. Mintha ezer wattos körtét gyújtottak volna föl, váratlanul, közvetlenül az arca előtt. Vagy még inkább: hófehér ívfényt. És ez a fény, noha villanásszerű volt, kitartóan meg is maradt egy ideig még akkor is, amikor Eszter lefordult róla, mint a jóllakott nadály, és összegörbedt; két lába meg-megrándult még, akárcsak Alessandro Volta gróf békáié, mintha csak lassan és vonakodva távoznék a lányból (ebből a csupa remegés testből) a gyönyör árama…

Eredeti megjelenés éve: 1989

Béta, Budapest, 1989
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630933950 · Illusztrálta: Würtz Ádám

Szabó György: A széptestű lány áramkörei

Ez valami szuper. Imádtam. És mekkora véletlen, hogy elolvastam!
A könyvtárban mindig ott van az az asztal a törölt címekkel, én meg mindig megnézem, de ritkán veszek bármit. Ez viszont megragadta a figyelmemet. Épp pár nappal azelőtt hallottam Szabó Györgyről, és hogy hogyan került fel majdnem a kötelezők listájára, naná, hogy kíváncsi lettem rá.
És már az első oldalakon lenyűgözött. Ez valami hihetetlen. Tök jó a nyelvezet, a sztori, kedvenc lett!
Egyébként a történet arról szól, hogy a cocializmus kellős közepén van egy energiakutató mérnök, aki leautózik a családjához a Balatonra, és közben a kocsiban elmegy a rádió hangja, de aztán visszajön, viszont mire megérkezik, elmegy az áram, aztán már az elemes rádió sem működik, meg a kocsi sem, tehát a zárt áramkörök sem muzsikálnak. Aztán már nemcsak a Balatonon, hanem terjed a dolog, fel Budapestig, jönnek a lovasrendőrök, a biciklis futárok, aztán a lajtoskocsik meg a huszárok… Már nemzetközi a botrány, mikor valaki felfedezi, hogy mérnökünk valaha foglalkozott valami ilyesmivel… Lelövöm a poént, a mérnök meg is fogja találni a megoldást :)
Amúgy dramaturgiailag az azért hibádzik, hogy nem derül ki soha, mi okozta az egészet, meg a lezárás is kurta, ott is marad pár kérdés, amit illett volna lezárni, pl. hogy a pap tényleg újra összeadta-e a mérnököt és mérnöknét. (Kicsit sok benne a kurzívan szedett szó is, meg nem kényelmes a talpatlan betűtípust olvasni, de ez már tényleg csak apróság.) Ennek a könyvnek ezeket simán meg lehet bocsátani, mert baromi jó. Tényleg.

KNW I>!

Ha valakinek az igényei nem túl magasak, s békességben akar élni, ráadásul a felelősséget és a beosztását meghaladó töprengést is szívesen áthárítja felettesére, annak jó hely a fegyveres testület.

KNW I>!

– Megengedi, hogy egy kicsit elbeszélgessünk?
Horváth Kornélnak nem voltak jó tapasztalatai az elbeszélgetni igével. Mert ez általában annyit jelentett, hogy valaki hosszan mond valamit, és ő hallgatja, a végén meg (különösebb vita nélkül) bele is egyezik abba, amit mondanak neki: mert aki elbeszélget vele, az monologizál, és előre elhatározta, mi legyen a végeredmény.

KNW I>!

Krizsán úr részegen mindig fatalista volt. Ott állt a kék Volvója a kerti úton. Ha ott áll, hát ott áll.

36.

regulat>!

…később pedig Csongrádival futott, amit persze nem kell szó szerint érteni, mert inkább andalgás volt ez, egészen a nőgyógyászati szakrendelésig.