Kis ​magyar retorika 9 csillagozás

Bevezetés az irodalmi retorikába
Szabó G. Zoltán – Szörényi László: Kis magyar retorika Szabó G. Zoltán – Szörényi László: Kis magyar retorika

A kötet a klasszikus, hagyományos retorika témaköreit tárgyalja, beleértve mindazt, amit a pozitivizmus korától a „stilisztika” fogalomkörébe utaltak. Mind a prózai, mind a verses alkotások elemzéséhez, értelmezéséhez nyújt egy – a modern irodalomtudományban újra időszerűvé vált – szemléletmódot. Foglalkozik a művek nagyszerkezetének kérdéseivel csakúgy, mint részegységeivel s a tropusok és alakzatok teljes körével, megadva a görög és latin terminusok jelentését. Miközben az ókori és a modern nemzetközi szakirodalomra támaszkodik a témák kifejtésekor, a fogalmakat a magyar irodalomra alkalmazza. A szerzők gazdag példatára Zrínyitől Pilinszkyig, Pázmánytól Esterházyig terjed, bemutatva, miképp működnek a kétezer éves retorikai formák az élő magyar irodalomban.

Helikon, Budapest, 1997
176 oldal · ISBN: 9632084608
Tankönyvkiadó, Budapest, 1988
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 963181260X

Lillsz>!
Szabó G. Zoltán – Szörényi László: Kis magyar retorika

Sokat tanultunk belőle a Retorika és verstan órámon, nekem abszolút tetszett (tetszik) a tárgy és a hozzá felhasznált irodalom is. 5/5

postmodjane>!
Szabó G. Zoltán – Szörényi László: Kis magyar retorika

Hasznos volt, tanultam belőle.
Vajon a fogalmakat mind tudnom illene? Avagy elég, ha tudom, hol keressemn, ha kutatom egy jelenség mit jelentsen?

Jók a példák, érthető, sűrű leírások.
Ezek maguk is trópusok, beszédem, írásom akkor is tropikus, amennyiben ettől mentesnek gondolom. Ezért (is) lehetetlen a másik teljes megértése, ezért is lehetetlen, hogy engem más teljesen megértsen.

Diaval>!
Szabó G. Zoltán – Szörényi László: Kis magyar retorika

Annak ellenére, hogy kifejezetten jólesett bevágni a sarokba az utolsó oldal után, a végére már legszívesebben eret vágtam volna, többször felkiáltottam, hogy miééért, miééért kell ez nekem?? nagyon untam, korrektül megírt összefoglaló, és a kifejezések többsége könnyen megérthető az olykor elég vicces példák segítségével. csak többet ne kerüljön a kezeim közé 5/5

csend_zenésze>!
Szabó G. Zoltán – Szörényi László: Kis magyar retorika

Hasznos, precíz retorikai összefoglaló, de persze esti olvasmánynak elég száraz.

tsikorgo>!
Szabó G. Zoltán – Szörényi László: Kis magyar retorika

Kötelező, persze ettől még nem lesz rétor senkiből, de nem is ez a célja. A példái pedig kifjezetten szórakoztatóak. Már csak azokért is érdemes